O grupie

Grupa zrzeszająca absolwentów i studentów Kolegium Języka Biznesu przy Uniwersytecie Śląskim.
http://kjb.us.edu.pl

Członkami grupy mogą zostać jedynie absolwenci, studenci, pracownicy, wykładowcy i inne osoby związane z Kolegium Języka Biznesu przy Uniwersytecie Śląskim. Fakt ten musi być jasno zasygnalizowany na profilu użytkownika serwisu GoldenLine.pl. Moderator zastrzega sobie prawo do oceny każdej sytuacji i podjęcia decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu. Osoby z ukrytym profilem nie będą przyjmowane.

Oferty pracy zamieszczane na forum grupy bez wcześniejszego kontaktu z Moderatorem będą usuwane!

Kolegium Języka Biznesu

Kolegium Języka Biznesu powstało 12. października 1991 roku przy Filii Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Jako pierwsze w Polsce zaczęło ono wprowadzać program studiów z zakresu tzw. języka handlowego.

Studiom przyświecała idea wykształcenie kandydata władającego biegle językami obcymi z naciskiem na słownictwo fachowe z określonych dziedzin. Obejmowało ono problematykę handlu (zwłaszcza międzynarodowego), bankowości, finansów, ubezpieczeń, transportu, spedycji, funkcjonowania państwa i instytucji państwowych, krajowych i międzynarodowych instytucji gospodarczych, a także zagadnienia prawne, szczególnie w zakresie prawa gospodarczego oraz negocjowania i sporządzania umów.

Przygotowanie kadr nie może ograniczać się do biegłego władania językami obcymi, lecz także musi obejmować znajomość problematyki ekonomiczno-prawnej, marketingowej, a nawet elementów socjologii i psychologii, które stanowią wiedzę ułatwiająca odnalezienie się w międzynarodowym środowisku gospodarczym. Nauka specjalistycznego języka obcego nie mogła odbywać się bez merytorycznej znajomości zagadnień fachowych. W związku z tym program nauczania w KJB obejmował tzw. blok przedmiotów ekonomiczno-prawnych, wykładanych po polsku i dostarczających wiedzy w wymienionych wyżej dziedzinach.

Kolegium prowadziło ponadto współpracę z partnerami zagranicznymi, jak np. Haarlem Business School w Holandii, Napier University w Edynburgu, szkołą FORCOMEX we Francji, University of Alberta w Edmonton w Kanadzie czy Instytutem Języka Rosyjskiego im. Aleksandra Puszkina w Moskwie.

Pozycja licencjatów KJB na rynku pracy była dobra, zaś lista pracodawców obejmuje takie przedsiębiorstwa jak Sony, World Trade Center, Van den Berg Foods, Asea Brown Boveri, DHL, KOPEX i liczne małe i średnie firmy.

Z dniem 30 września 2007 Kolegium Języka Biznesu zostało zlikwidowane (Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Śląskiego nr 35/2007). Obecnie prowadzone są podyplomowe studia Obcy Języka Biznesu (język angielski i język niemiecki) przez Katedrę Języka Biznesu na Wydziale Filologicznym, a także studia pierwszego stopnia na kierunku Filologia angielski program język biznesu i Filologia język rosyjki od podstaw program język biznesu.

Artykuły prasowe

Pięć lat Kolegium Języka Biznesu (Gazeta Uniwersytecka UŚ)

10-lecie Kolegium Języka Biznesu... (Gazeta Uniwersytecka UŚ)

Kłopoty Kolegium Języka Biznesu w Sosnowcu (GW, 2005-02-08)

Co dalej z Kolegium Języka Biznesu? (DZ, 2005-10-07)

Typ:
Grupa otwarta
Dołączanie:
założyciel zatwierdza nowych członków
Założona:
3.04.2007, 18:22
Kategoria:
Uczelnie, studia, studenci, absolwenci
Tagi:
KJB, Kolegium, Języka, Biznesu, Uniwersytet, Śląski

Założyciel:

Tobiasz J.

Tobiasz J.

Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej, Browar Namysłów Sp. z o.o.

Moderatorzy:

Tobiasz J.

Tobiasz J.

Specjalista ds. Komunikacji Marketingowej, Browar Namysłów Sp. z o.o.

Katarzyna Englicht

Katarzyna Englicht

Specjalista, Uniwersytet Śląski

Wyślij zaproszenie do