O grupie
15 października tego roku rusza IV edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowej dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”. W poprzednich edycjach festiwal odwiedzały Teatry z Białorusi, Bułgarii Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji (Sachalin), USA, Węgier no i oczywiście z Polski. W tym roku gośćmi festiwalu, prócz polskich, będą artyści z: Białorusi, Czech, Francji, Niemiec, Norwegii, Rosji (Moskwa, Petersburg), Turcji i Wielkiej Brytanii. Spektakle oceniane będą przez dwie komisje jury, jedna złożona ze studentów Wiedzy o Teatrze PWST, druga o składzie międzynarodowym, złożona z twórców, szefów festiwali i krytyków. Festiwal rozpocznie się 15 października czterodniowym pokazem filmów animowanych dla dorosłych, zagranicznych wytwórni i artystów (Estonia, USA, Wlk. Brytania). Wszystkie seanse, trzy razy dziennie, rozpoczynane będą słowem wstępnym mogącym przybliżyć widzom tajniki tego gatunku filmowego. Odbędą się również spotkania z twórcami filmów. Natomiast prezentacje teatralne odbywać się będą przez tydzień od 19 do 25 października. Organizatorem festiwalu jest Unia Teatr Niemożliwy.
Patronat Honorowy: Prezydent m.st. Warszawy, Polski Ośrodek Lalkarski Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy POLUNIMA.
Głównymi sponsorami w tym roku są: m.st. Warszawa (umowa 3-letnia) i Narodowy Instytut Audiowizualny NINA, Czeskie Centrum, Kino Luna, Teatr Lalka, Hotel Meksyk, Prolight.
Patroni Medialni Festiwalu:
Teatr, e-teatr.pl, Radio PiN, Gazeta.pl Warszawa, Slajd, nocowanie.pl.
Partnerzy: Stara Prochoffnia, Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej, 21. L.O. w Warszawie, Stowarzyszenie Ścieżka, 4 Międzynarodowy 8 Festiwal ANIMO Kwidzyn.
UWAGA! RUSZYŁ KONKURS FESTIWALOWY!
Do 21 października można przesyłać prace na konkurs „Zamienię człowieka w lalkę”. Jest on przeznaczony dla wszystkich obdarzonych bogatą wyobraźnią.Czekamy na pisemne prace w dowolnej formie literackiej z odpowiedzią na pytanie: „Dlaczego właśnie mnie trzeba zamienić w lalkę?”. Na zwycięzców czekają nagrody. Przed przystąpieniem do pisania radzimy zapoznać się z regulaminem konkursu na stronie http://www.lalkatezczlowiek.pl/regulamin.html . Współorganizatorką konkursu jest Bea Ichnatowicz - artystka plastyk z Krakowa; absolwentka szkoły filmowej w Katowicach, a aktualnie - studentka Podyplomowego Studium Scenografii na krakowskiej ASP. Autorka kolekcjonowanych na całym świecie, oryginalnych marionetek. Jej prace można obejrzeć na stronie http://beatissima.com .
WYSTAWY
W salach wystawowych Teatru Stara Prochoffnia można oglądać wystawę najciekawszych plakatów, które przysłano na konkursu na plakat festiwalowy. Mały przedsmak wystawy można zobaczyć na stronie internetowej festiwalu http://lalkatezczlowiek.pl .
Od 12.10 do 4.11.2009 można w Starej Prochoffni podziwiać wystawę fotografii pt. "Rzemieślnicy/Artyści - Narodziny Lalki". Ekspozycja pokazuje artyzm i rzemiosło konieczne do powstania lalki – bohaterki i jednocześnie środka przekazu/uzewnętrznienia animacji. Poprzez zdjęcia uczestniczyć niejako możemy w tajemnym momencie narodzin lalki.
W tym roku przedstawić chcieliśmy trójkę inaczej funkcjonujących, jednakże podobną dziedziną parających się artystów:
Adam Walny – prowadzący swój własny teatr lalek
Małgorzata Drądzikowska – kierownik Pracowni w warszawskim Teatrze LALKA
Bea Ihnatowicz – samodzielna krakowska artystka nie uprawiająca sensu stricto teatru, zafascynowana jednakże tajemnicą lalki
Zaobserwować między innymi możemy, proces powstawania Bożenki i Becketta – Bei Ihnatowicz: od gipsowych, jeszcze bez charakteru głów przechodzimy przez proces dookreślania kształtów, kolorystyki, zaprzyjaźniania się ze spoglądającymi na nas twarzami, aż po pojawiające się magiczne, pozwalające ożywić postać, sznurki.
Do 18.10.2009 w Uliczce Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie można oglądać wystawę polskich plakatów związanych z motywem lalki, manekina i marionetki. Plakaty z poprzednich edycji festiwalu Lalka też Człowiek wiszą w godnym towarzystwie nestorów Polskiej Szkoły Plakatu, m.in. Henryka Tomaszewskiego, Jana Młodożeńca, Jana Lenicy, Eidrigevičiusa Stasysa, Wiesława Wałkuskiego, Waldemara Świerzego, Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Franciszka Starowieyskiego. W ich pracach można zobaczyć całe spektrum zastosowań motywu lalki. Poza plakatami dotyczącymi rozmaitych wydarzeń teatralnych są też takie, w których lalka mówi o filmie, operze i – autotematycznie – o plakacie. To wyjątkowe wydarzenie zrealizoawne zostało dzięki współpracy z Galerią Plakatu w BUW, prowadzoną przez Włodka Orla i Darka Zgutkę (http://poster.pl).
ZAPRASZAMY!!! A FESTIWAL TUŻ TUŻ:)
- Typ:
- Grupa otwarta
- Dołączanie:
- każdy może dołączyć
- Założona:
- 11.10.2009, 02:44
- Kategoria:
- Literatura, kino, sztuka
- Tagi:
- Animacja, Lalka, Teatr