O grupie

Reiki Usui Shiki Ryoho

Reiki to metoda uzdrawiania energią. Jej twórcą był Japończyk Mikao Usui. Metoda powstała we wczesnych latach 20-tych XX wieku. Reiki to japońskie słowo, którym Usui Sensei nazywał energię życia. Pełna tradycyjna nazwa tego systemu to Usui Reiki Ryoho czyli metoda uzdrawiania energią w stylu Usuiego.

Uzdrawianie Reiki polega na przywróceniu naturalnego stanu równowagi energetycznej poprzez oczyszczenie bloków oraz pobudzenie procesów samouzdrawiania. Metoda ta działa zarówno na ciało, jak też na psychikę. Metoda Reiki może służyć nie tylko jako sposób pomagania innym, ale może przede wszystkim jako sposób, aby pomóc sobie. Reiki pomaga odnaleźć wewnętrzną harmonię, wyciszyć się i zrelaksować. Dzięki tej metodzie możemy nauczyć się panować nad własną energią i odnaleźć więcej spokoju na co dzień. Tradycyjna metoda Reiki opiera się na medytacji i wiele z jej elementów ma swoje źródła w buddyzmie.

Metoda Reiki trafiła na Zachód w latach 30-tych XX wieku dzięki Hawayo Takata, Amerykance japońskiego pochodzenia, która jako pierwsza zaczęła nauczać tej metody w USA. W latach 70-tych i 80-tych metoda ta stała się bardzo popularna na całym świecie, także w Polsce. Reiki praktykowane współcześnie na zachodzie często bardzo daleko odbiegło od swojego pierwowzoru. W latach 90-tych dotarły na zachód zweryfikowane informacje o historii Reiki i jego twórcy, a także pojawiła się możliwość poznania Reiki praktykowanego w Japonii. Reiki, które praktykujemy zostało nam przekazane przez japońskiego nauczyciela Hyakutena Inamoto. Wraz z innym japońskim nauczycielem Hiroshi Doi uczył on tradycyjnego Reiki na całym świecie. Mieliśmy możliwość praktykować Reiki z naszym nauczycielem w Japonii oraz odwiedzić górę Kurama i świątynię Saihoji, miejsca związane z historią Reiki.

Najbardziej wiarygodna wersja życiorysu twórcy Reiki oraz powstania tej metody to tekst z pomnika stojącego obok grobu Mikao Usui, który znajduje się w Tokio na terenie buddyjskiej świątynii Saihoji.


Poniżej tekst z pomnika stojącego obok grobu, który opisuje życie Usui Sensei i okoliczności powstania metody Reiki.

„To, co można osiągnąć dzięki zdyscyplinowanej praktyce i treningowi nazywa się prawością. To, co można ofiarować innym poprzez nauczanie ścieżki wyzwolenia nazywa się zasługą. Jedynie ludzie prawi i posiadający liczne zasługi mogą być wielkimi założycielami. Od starożytności mędrcy i twórcy nowych systemów byli właśnie takimi ludźmi. Jednym z nich był Usui Sensei. Zapoczątkował on metodę uzdrawiania ciała i umysłu w oparciu o duchową energię wszechświata. Jego sława rozeszła się szybko i wielu ludzi z całej Japonii chciało nauczyć się jego metody lub być przez niego uzdrowionym.

Sensei znany był powszechnie pod imieniem Mikao, ale miał też drugie imię Gyohan. Pochodził z wioski Taniai w dystrykcie Yamagata, prefektury Gifu. Jego przodkiem był Tsunetane Chiba. Jego ojciec miał na imię Taneuji, ale nazywany był Uzaemon. Jego matka pochodziła z rodziny Kawai. Sensei urodził się 15 sierpnia w pierwszym roku Keio (1865).

Już w dzieciństwie przewyższał swoich rówieśników pilnością. Kiedy dorósł odwiedził Europę, Amerykę i studiował w Chinach. Pomimo, że miał silną chęć odniesienia sukcesu w życiu, doszedł w pewnym momencie do punktu bez wyjścia i zmagał się z wielkimi kłopotami. Jednakże w obliczu tych przeciwności pracował jeszcze ciężej i nie poddawał się.

Pewnego dnia wspiął się na górę Kurama. Tam po 21 dniach praktyki medytacji i postu po raz pierwszy doświadczył energii Reiki. Otrzymał w tym momencie dar uzdrawiania. Najpierw wypróbował go na sobie i swojej rodzinie osiągając wspaniałe rezultaty. Stwierdził, że właściwszym będzie, jeśli podzieli się tym darem, aniżeli zatrzyma go tylko dla dobra swojej rodziny. W tym celu w kwietniu 11-go roku Taisho (1922) zamieszkał w Harajuku, Aoyama pod Tokio i stworzył Gakkai czyli stowarzyszenie, aby nauczać i praktykować Reiki Ryoho. Wiele osób przybywało do niego z daleka z prośbą o przewodnictwo i uzdrowienie ustawiając się w długie kolejki.

We wrześniu 12-go roku (1923) wielkie trzęsienie ziemi wywołało pożary i obróciło w gruzy Tokio. Wielu ludzi straciło życie, było też dużo rannych i chorych. Sensei, z sercem przepełnionym bólem, uzdrawiał codziennie liczne ofiary trzęsienia. Pomógł wyleczyć i ocalić niezliczonych ludzi. To jedynie ogólny opis jego działań w czasie tej katastrofy. Później, kiedy jego miejsce praktyki stało się zbyt małe, w lutym 14-go roku (1925) wybudował nowy dom w Nakano na przedmieściach Tokio. Jego sława rozeszła się po całej Japonii i był zapraszany do wielu miejsc. Sensei w odpowiedzi na zaproszenie odwiedził Kure, a następnie Hiroszime, Saga i w końcu dotarł do Fukuyama. Podczas pobytu tam zachorował nagle i zmarł w wieku 62 lat, 9 marca 15-go roku Taisho (1926).

Sensei był żonaty z Sadako, z domu Suzuki. Mieli oni dwoje dzieci, syna i córkę. Syn, Fuji po śmierci ojca został głową rodziny.

Usui Sensei był z natury człowiekiem bardzo spokojnym, łagodnym i pełnym pokory. Był postawnym, silnym mężczyzną. Uśmiech zadowolenia nigdy nie opuszczał jego twarzy. Kiedy napotkał trudności pokonywał je z niezłomną siłą woli i cierpliwością. Był człowiekiem wszechstronnym i lubił dużo czytać. Czytał książki medyczne, buddyjskie sutry oraz biblię. Posiadał wiedzę z zakresu psychologii, taoizmu, a nawet astrologii, magii i fizjonomiki. Jego rozległa wiedza była mu pomocna w stworzeniu metody Reiki. Metoda ta kładzie nacisk nie tylko na leczenie objawów chorób, ale na pracę z umysłem oraz na uczynieniu ciała zdrowym poprzez jego wewnętrzną wrodzoną zdolność samoregulacji. W tym celu w nauczaniu Reiki używa się inspiracji nauk cesarza Meiji (czytaj Meidzi) oraz pięciu reguł:

Po pierwsze „Dziś nie złość się”, po drugie „Nie martw się”, po trzecie „Bądź wdzięczny”, po czwarte „Pracuj z zaangażowaniem”, po piąte „Bądź życzliwy dla innych”.

Są to naprawdę wspaniałe wskazówki do praktyki, które są w zgodzie z nauczaniem wielkich starożytnych mędrców i nauczycieli. Sensei nazwał te nauki „Tajemną metodą sprowadzającą szczęście” i „Cudownym lekarstwem na wszystkie choroby”. Jego intencją było, aby zasady te były proste i zrozumiałe dla wszystkich. Inną ważną częścią jego nauczania jest kultywowanie czystego i spokojnego umysłu poprzez siedzenie w cichej medytacji z rękami w gassho oraz recytowanie pięciu reguł rano i wieczorem. Następnie praktykowanie tego czystego i spokojnego umysłu w życiu codziennym. Dzięki temu jest to metoda, której mogą się nauczyć wszyscy.

Ostatnimi czasy jest wiele zmian w świecie, które nadają mu inny kierunek. Szczęśliwie dzięki rozprzestrzenieniu się metody Reiki będzie wielu, którzy wspomogą świat i umysły ludzi. Jakże mogłoby ono ograniczać się jedynie do leczenia chronicznych chorób i długotrwałych dolegliwości?

Założyciel:

Bożena Trojok

Bożena Trojok

Bioenergoterapeuta - Mistrz Nauczyciel Reiki - Instruktor - Szkoleniowiec - Masaż - Hopi - kursy Reiki -masażu - terapie naturalne - zabiegi świecowanie uszu

Moderatorzy:

Bożena Trojok

Bożena Trojok

Bioenergoterapeuta - Mistrz Nauczyciel Reiki - Instruktor - Szkoleniowiec - Masaż - Hopi - kursy Reiki -masażu - terapie naturalne - zabiegi świecowanie uszu

Wyślij zaproszenie do