Wypowiedzi
-
Kto ma się nie stawić? W przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa powoda, Sąd zawiesi postępowanie na co najmniej 3 miesiące.
Jeżeli sąd będzie dysponował potwierdzeniem doręczenia pozwu wraz z zawiadomieniem o rozprawie, z wyrokiem zaocznym nie powinno być problemu. Sąd przesłucha tylko powoda. Istnieje wszak ryzyko, o którym mówił mój Przedmówca, że Sąd uzna, że powód chce się wymigać od opieki nad żoną.
Pozwana może złożyć odpowiedź, w której zgadza się na orzeczenie rozwodu. W takiej sytuacji wyrok nie będzie zaoczny, będzie po prostu wydany pod jej nieobecność. Przy pierwszej czynności procesowej powinna wskazać pełnomocnika do doręczeń w Polsce (będzie o tym pouczona przy doręczaniu pozwu).
Sąd może obciążyć pozwaną częścią kosztów procesu. Jeżeli pozew będzie orzeczony bez orzekania o winie będzie to 300 zł. -
451 par. 1 Kodeksu cywilnego. Jeżeli dłużnik wskazał na który dług - wierzyciel może zaliczyć płatność w pierwszej kolejności na należności uboczne (odsetki), a w dalszej kolejności na świadczenie główne. W takim wypadku można (nawet mailowo) poinformować dłużnika o sposobie zaksięgowania wpłaty. Od kwoty, która po takim zaksięgowaniu pozostała do zapłaty cały czas naliczamy odsetki.Filip Kilanowski edytował(a) ten post dnia 27.03.13 o godzinie 22:37
-
Jak długo korzysta z tych 2 arów? Jeżeli mniej niż 30 lat, to grunt jest Twój i wyraźnie zaznacz swoje korzystanie z tego gruntu. Aby zapobiec zasiedzeniu możesz także uregulować z sąsiadem korzystanie z niego. Nie musi to być umowa odpłatna, ale jakaś powinna być, to uchroni Cię przed jego twierdzeniami z jego strony, że jest właścicielem samoistnym.
-
Sam ten fragment nie jest podstawą do odstąpienia od umowy. Ten zapis mówi o terminie zapłaty, można ewentualnie stąd wywodzić prawo zatrzymania, tj. wstrzymania się ze świadczeniem do czasu zapłaty.
Sytuacja nie jest beznadziejna, bo prawdopodobnie kontrahent będzie w zwłoce (zawinionym opóźnieniu) z odbiorem świadczenia, a dzięki temu możliwe jest odstąpienie na podstawie kodeksu cywilnego -
Właścicielem dokumentów jest ten, kto je wytworzył. Jeżeli dokument (faktura, KW, KP) ostały wytworzone przez przedsiębiorcę - są własnością przedsiębiorcy. Jeżeli dokument został wytworzony przez biuro (np. jakieś zestawienie) - jego właścicielem jest biuro, chyba że umowa coś innego by stanowiła.
Na wezwanie właściciela dokumenty należy oddać. Jeżeli biuro tego nie zrobi naraża się na odpowiedzialność: cywilną (art. 222 Kc) lub i karną (wspomniany art. 276 kk).
Co do pokrzywdzenia biur - radzę pisać umowy tak, aby unikać wieloletnich procesów, np. żądać złożenia weksla in blanco albo po prostu wypowiadać umowę od razu po przekroczeniu terminu płatności, a nie zwlekać z tym miesiącami. -
Ja także szukam pracy w Poznaniu w biurze/sekretariacie lub dziale prawnym. Doświadczenie, biegła znajomość angielskiego.