Wypowiedzi

  • Ewelina Przybył-Woś
    Wpis na grupie Bezpłatne Porady Prawne Forum Prawne w temacie Zachowek od spadkobierców
    25.11.2013, 18:57

    Witam, proszę o dodatkowe informacje: czy darczyńca pozostawił testament? czy po zmarłym przeprowadzono już postępowanie spadkowe i ustalono krąg spadkobierców?
    co to znaczy, że brat zmarłego obdarowanego wnosi roszczenie o zachowek? - czy dopiero rozważa taką możliwość, czy skierował wezwanie do zapłaty, czy już skierował pozew do sądu?

  • Ewelina Przybył-Woś
    Wpis na grupie Bezpłatne Porady Prawne Forum Prawne w temacie Mieszkanie po rozwodzie
    25.01.2013, 12:53

    w tej sytuacji proszę zadbać chociaż o rozdzielność majątkową, ale tak jak mówię zebrać wszelkie informacje i dokumenty do jakich może Pani dotrzeć i udać się do prawnika. Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia

  • Ewelina Przybył-Woś
    Wpis na grupie Bezpłatne Porady Prawne Forum Prawne w temacie Mieszkanie po rozwodzie
    24.01.2013, 17:51

    Dzień Dobry
    Z uwagi na fakt, iż mieszkanie stanowi własność teściów a nie męża - to po rozwodzie Pani teściowe będą mieli prawo żądać od Pani opuszczenia lokalu, co nie oznacza, iż mogą to zrobić z dnia na dzień. W Pani przypadku należałoby rozważyć ewentualnie kwestię pozostawania pod ochroną ustawy o ochronie praw lokatorów i trybów ochrony tam przewidzianej. Natomiast jeśli chodzi o kwestię zadłużenia spowodowanego działaniem Pani męża : to w przypadku jeśli doszło do tego na skutek nielojalnych zachowań męża a środki, które w ten sposób pozyskiwał nie były przeznaczane na potrzeby rodziny - wówczas można starać się o orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy małżonka.
    Co do spłaty zadłużenia, które powstało na skutek działań męża to każde z zobowiązań należy rozpatrywać indywidualnie. Aby realnie ocenić sytuację to każde zobowiązanie powinno być przeanalizowane w oparciu o dokumenty. Radzę udać się do prawnika, bowiem odpowiedzi na forum siłą rzeczy nie będą miały charakteru konkretnego. Pani przypadek jest rozbudowany a pochopne działania mogą Panią narazić na niepotrzebne dodatkowe koszty. Zaznaczam również, iż rozdzielność majątkowa aby chroniła Panią przed odpowiedzialnością za zobowiązania powinna zostać przeprowadzona przed sądem celem orzeczenia z datą wsteczną. Jednak postępowanie dowodowe w takim postępowaniu winno wykazać, iż określone zobowiązania rzeczywiście powstały bez Pani wiedzy i zgody.

  • Ewelina Przybył-Woś
    Wpis na grupie Bezpłatne Porady Prawne Forum Prawne w temacie przedawnienie roszczeń zawartych w akcie notarialnym
    17.10.2012, 22:12

    W takim przypadku roszczenie kupującego o wydanie rzeczy- nieruchomości - nie ulega przedawnieniu, natomiast roszczenie sprzedającego o zapłatę ceny - ulega przedawnieniu wg zasad ogólnych (pomiędzy osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej) tj. po 10 latach.

    Milena C.:
    właściwa umowa sprzedaży -osoby fizyczne.

    Ewelina Przybył-Woś:
    Milena C.:
    witam
    po jakim czasie ulegają przedawnieniu roszczenia zawarte w akcie notarialnym (kupno-sprzedaż mieszkania).?
    czy jest to umowa przedwstępna czy właściwa umowa sprzedaży? czy sprzedaż nastąpiła w ramach prowadzonej działalności gospodarczej? czy między osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności?

  • Ewelina Przybył-Woś
    Wpis na grupie Bezpłatne Porady Prawne Forum Prawne w temacie przedawnienie roszczeń zawartych w akcie notarialnym
    15.10.2012, 21:09

    Milena C.:
    witam
    po jakim czasie ulegają przedawnieniu roszczenia zawarte w akcie notarialnym (kupno-sprzedaż mieszkania).?
    czy jest to umowa przedwstępna czy właściwa umowa sprzedaży? czy sprzedaż nastąpiła w ramach prowadzonej działalności gospodarczej? czy między osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności?

  • Ewelina Przybył-Woś
    Wpis na grupie Bezpłatne Porady Prawne Forum Prawne w temacie Lojalka pracownicza a umowa zlecenie
    12.10.2012, 18:18

    Witam, co ma Pani na myśli pisząc "lojalka pracownicza" ? Jeśli przez to sformułowanie rozumie Pani konieczność świadczenia zlecenia przez określony czas po skorzystaniu ze szkolenia, (a nie np. zakaz konkurencji przez określony czas), to odpowiadam jak następuje: w przypadku umowy zlecenia nie mamy do czynienia z pracodawcą i pracownikiem a ze zleceniodawcą i zleceniobiorcą. Umowa ta nie jest regulowania przepisami prawa pracy a przepisami kodeksu cywilnego. W tej sytuacji stosuje się zasadę tzw. swobody umów, co oznacza w zasadzie dopuszczalność wszelakich zapisów w treści umowy o ile nie są one sprzeczne z ustawą lub zasadami współżycia społecznego. Zatem nie znając jednak bliżej okoliczności niniejszej sprawy, można przyjąć, iż dopuszczalny jest zapis uzależnienia bezpłatności szkolenia od okresu świadczenia zlecenia. W takim jednak przypadku warto byłoby przewidzieć możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy i proporcjonalnego zwrotu kosztów szkolenia. Umowa powinna określać w takim przypadku wartość szkolenia. W tle takiej interpretacji znajduje się takie założenie, iż strony kalkulując wynagrodzenie z tytułu świadczenia umowy zlecenia, dokonują rozliczenia w tej cenie konieczność "doszkolenia" zleceniobiorcy. Z uwagi na brak bliższych danych, nie odpowiadam: czy w przypadku umów zlecenia takie zapisy mają sens. Dodatkowo wskazuję, iż niekiedy dodatkowe uregulowania wprowadzane do relacji pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą tak doprecyzują stosunek prawny, iż w rzeczywistości zaczyna on odpowiadać stosunkowi pracy a nie zlecenia. Jednak ten wątek jak się wydaje, znajduje się już poza ramami odpowiedzi na Pani pytanie.

  • Ewelina Przybył-Woś
    Wpis na grupie Bezpłatne Porady Prawne Forum Prawne w temacie zwrot darczyńcy wartości wzbogacenia
    1.10.2012, 21:30

    Art. 897 kodeksu cywilnego: Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek, w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia, dostarczać darczyńcy środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Obdarowany może jednak zwolnić się od tego obowiązku zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia. Zwrot wartości wzbogacenia może nastąpić albo przez zwrot wartości przedmiotu darowizny albo przez zwrot samego przedmiotu darowizny. Ustawa nie reguluje wprost sposobu realizacji "dokonania zwrotu". Jednak z uwagi na fakt, iż przedmiotem darowizny jest mieszkanie - a jak rozumiem o to Pani chodzi- również zwrot darowizny tego mieszkania powinien mieć formę aktu notarialnego. Nie znając bliżej stanu faktycznego oraz przyczyn, dla których chce Pani dokonać zwrotu przedmiotu darowizny - poprzestaję na wyjaśnieniach jak powyżej.

  • Ewelina Przybył-Woś
    Wpis na grupie Prawo w temacie zmiana imienia
    1.10.2012, 20:55

    Zatem nie znając bliżej Pani sytuacji mogę jedynie doradzić rozważenie jej w kontekście przywołanych niżej orzeczeń Sądu a także przepisów ustawy. Uzasadniając wniosek powinna Pani podkreślić wagę okoliczności przemawiających za koniecznością zmiany imienia.

  • Ewelina Przybył-Woś
    Wpis na grupie Prawo w temacie zmiana imienia
    1.10.2012, 20:54

    Stosownie do brzmienia art.4 ustawy z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska (Dz. U. 2008 r. Nr 220 poz. 1414 z późn. zm. ), zmiany imienia i nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:
    1) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;
    2) na imię lub nazwisko używane;
    3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;
    4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.
    Dodatkowo wskazuję, iż zmiany imienia lub nazwiska cudzoziemca, który uzyskał w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy, można dokonać wyłącznie ze szczególnie ważnych powodów związanych z zagrożeniem jego prawa do życia, zdrowia, wolności lub bezpieczeństwa osobistego.

    Taka regulacja wskazuje, że zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnego powodu, ale także takiego, który nie mieści się w katalogu przykładowo opisanych w punktach 1 - 4 powodów, ustawowo uznanych za ważne.
    Stosownie do stanowiska wyrażonego w Wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 lipca 1993 r. SA/Wr 605/93 (ONSA 1994/3 poz. 110), ważne powody przemawiające za zmianą nazwiska (rozwijając myśl sądu – również imienia) nie mogą wynikać jedynie z subiektywnego przekonania osoby żądającej zmiany, ale muszą również sprostać zobiektywizowanym i zracjonalizowanym kryteriom oceny, tych ważnych powodów.
    Mając powyższe zastrzeżenie na uwadze, nie można jednak wyłączyć spośród ważnych względów uzasadniających żądanie zmiany nazwiska, a moim zdaniem również imienia w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy, takiego trwałego stanu psychicznego i subiektywnego negatywnego nastawienia do noszonego nazwiska (imienia), że w zobiektywizowanych i zracjonalizowanych kryteriach oceny, powoduje on skoncentrowanie aktywności życiowej człowieka, na dążeniu do jego zmiany, której brak utrudnia spełnienie ról społecznych.
    Zmiany imienia dokonuje się na wniosek osoby zainteresowanej. Decyzja w tym względzie ma niestety charakter uznaniowy.

  • Ewelina Przybył-Woś
    Wpis na grupie POMOC PRAWNA w temacie Opłata za biegłego rewidenta
    14.09.2012, 22:55

    Witam, dla pewności proszę o informację czy biegły został powołany na wniosek czy też bez wniosku- tj. przez Sąd z urzędu i druga kwestia: kiedy Sąd wydał postanowienie? zasadniczo na postanowienia sądu w przedmiocie wynagrodzenia biegłego przysługuje zażalenie, ale wniesienie tego środka zaskarżenia jest ograniczone terminem, który wynosi tydzień i liczy się od dnia doręczenia postanowienia a jeśli nie wnoszono o doręczenie - to od dnia ogłoszenia postanowienia na rozprawie.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do