Ewa Woroniecka

radca prawny, Kancelaria Radcy Prawnego w Poznaniu

Wypowiedzi

  • Ewa Woroniecka
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie PCC przy zakupie nieruchomosci
    11.11.2010, 18:14

    Wiec jeżeli cena jest zawyżona to jak widac to nie znajduje nabywcy. Z cen jest wybierana średnia, i nie sa to ceny w zakresie jednej ulicy,ale najczęściej dzielnicy, miasteczka bądz kilku wsi. Przede wszystkim nie jest jasne czego się obawiasz, gdyż to nie kupujący narzuca cene, a cena steruje rynek. Nie wydaje mi sie aby ktoś sprzedawał po zaniżonej cenie, w stosunku do tego co może uzyskac na rynku.
    w urzędzie skarbowym urzędnik nie wyjaśni nic ponatdo co było wczesniej pisane. Poza tym, nie da żadnej gwarancji, gdyż w przeciągu 5 lat kiedy us może dochodzić pcc urzednik zajmujacy sie podatkiami majątkowymi zmieni sie 5 raz.

  • Ewa Woroniecka
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie PCC przy zakupie nieruchomosci
    11.11.2010, 17:04

    z praktyki wiem, ze cena musi odbiegac diametralnie od tych "z okolicy "aby urząd sie tym zainteresował. po drugie jezeli chcesz miec 100 % pewnosci, to zrób wycene rzeczoznawcy majatkowego i za cenę która on określi kup nieruchomość, Masz dowód przed us na wartość rynkową nieruchomości. Co niestety w praktyce może być trudne, bo właściciel chce więcej albo mniej.
    Urząd ma 5 lat na sprawdzenie, bo tyle wynosi okres przedawnienia zobowiązania podatkowego.
    Co do wyceny nieruchomości , to rzeczoznawca majątkowy dokonując wyceny wartości rynkowej też robi to na podstawie aktów notarilanych do których ma dostęp w powiatowych biurach geodezyjncch, prównując nieruchomości z bliższej okolicy, a jeżeli transakcji nie było to z dalszej, następnie koryguje te ceny z uwagi na jakiś ceych szczególne tzw. wagi.
    W zwiazku z powyższym nigdy nie ma takich samych nieruchomości, a jedynie podobne i ceny musza byc zblizone.

  • Ewa Woroniecka
    Wpis na grupie Prawo w temacie Służebność przesyłu
    10.11.2010, 20:15

    wyjaśniami, mając kilak procesów ze spólkami energetycznumi o zasiedzenie służebności gruntowej kilka kwestii. Zaznaczam że nie mam przy sobie akt i nie pamietam dokładnych dat, i nie bede podwac sygantur wyroków. Poszukajcie.
    do zmiany przepisów Kc tj. do 90 roku, termin zasiedzenia wynosił nieruchomosći wynosił 10 lat, w złej 20. Przy czym uwaga na przepisy przejściowe ( jeżeli konczył sie bieg terminu przedawnienia po 90 to nowe przepisy). Więc w podanym przykładzie dobra wiara to 1980 zła 1990( trzeba dokładnie przeanalizowc daty).
    Teraz istotne, kto byl włascicielem kiedy stawiano słup, bo jak SP to był on równiez włascielem służebności.
    Po drugie, jezeli data nabycia własności poprzez zasiedzenia służebności przypadałaba prze 1989 r. to służebności nigdy nie zasiedzi żadan spółka energetyczna, a Skarb Państwa. Wynika to z obwiązującej zasady jednolitości własności państowej obowiązującej do 89 r, przedsiębiorstwa państwowe nie mogły pomimo posiadania osobowości prawnej nieczego dla siebie, a jedynie zarządzały w imnieniu państwa majątkiem. (* oczywiście jest stosowne orzeczenie SN) Pozdrawiam. ps czasem warto pogrzebać w starych przepisach

  • Ewa Woroniecka
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie PCC przy zakupie nieruchomosci
    10.11.2010, 19:37

    wycieło mi pierwsza odpowiedz, wiec jeszcze raz napisze. US dostaej akty notarialne dotyczące obrotu nieruchomościami z całego swojego obszaru działania. Stad pracownicy Us są w stanie ustalić po ile "chodza" nieruchomości o zbliżonych parametrach (powierzchnia, rok budowy, rodzaj przysługującego prawa ) w danym rejonie. Jeżeli cena z aktu odbiega od innyc, urzędnicu się tym zaczynają interesować. Jeżeli podatnik nie wykaze, jak jest przyczyna że cena niższa (np. ruina do rozbiórki) to us powoła rzeczoznawce, który ustali wartośc rynkową. Jeżeli cena byłą zaniżona o 33 % lub więcej to podatnik zapłaci jeszcze za rzeczoznawce.

  • Ewa Woroniecka
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie PCC przy zakupie nieruchomosci
    10.11.2010, 19:33

    Ps i to us zawsze wzywa, nie słyszałam żeby ktoś wzywał Us do ustosunkowania sie dobrowolnie

  • Ewa Woroniecka
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie Tytuł wykonawczy
    26.10.2010, 22:42

    jezeli otrzymała tytuł egzekuccyjny, oznacza to że została wszczęta egzekucja administracyjna. Osoba zobowiązana musiała wcześniej otrzymać upomnienie,gdyz tylko wtedy jest możliwe wszczęcie takiej egzekucji. Na tytule jest wskazana kwota i kto jest wierzycielem oraz jaka jest podstawa dochodzonego roszczenia Egzekucja administracyjna w większości przypadków prowadzona jest przez Komornika Urzędu Skarbowego.

  • Ewa Woroniecka
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie Ustawa o ochronie praw lokatorów, czy Kodeks Cywilny ?
    18.09.2010, 18:02

    niestety najem lokali mieszkalnych reguluje ustawa o ochronie praw lokatorów i szczególne uregulowania tam zawarte.

  • Ewa Woroniecka
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie odrzucenie spadku
    17.09.2010, 19:51

    hmm być może z tym kuratorem, ale nie spotkałam się z tym w praktyce.

  • Ewa Woroniecka
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie odrzucenie spadku
    17.09.2010, 19:31

    Nie do końca tak, w przypdaku nieletnich dzieci, rodzic nie moze sam złożyc w imieniu dziecka oświadczenia o odrzuceniu spadku. W tym wypadku może dojśc do kolizji interesów, i dlatego wymagana jest zgoda sądu na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku przez dziecko. Należy wystąpic z wnioskiem do sądu rodzinnego.

  • Ewa Woroniecka
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie nakaz zapłaty
    12.09.2010, 22:09

    jezeli otrzymał sądowy nakaz zapłaty, to nie wniesienie sprzeciwu w terminie 2 tyg. od dnia otrzymania nakazu bądz nie zapłacenie kwoty spowoduje skierowanie sprawy na drogę postepowania egzekucyjnego. Co oznazcza ze bedzie ścigał go komonik sadowy.

  • Ewa Woroniecka
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie Sprzeciw do Nakazu zapłaty vs Pełnomocnik
    7.09.2010, 19:06

    pelnomocnika procesowego można ustanowic praktycznie na każdym etapie postepowania sądowego (najlepiej zanim sami tak namieszamy, ze sprawa jest nie do wygrania), sklada on pełnomocnictwo do akt i zastępje storne jak rozumiem w tym momencie pozwana

  • Ewa Woroniecka
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie Sprzedaż działki a podatek
    7.09.2010, 18:39

    zwolnienie dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości w odniesieniu do nieruchomości nabytych po 01 2009r. jest nieco skomplikowane, reguluje to art. 21 ust. 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dlatego radze przeczytać
    http://www.rp.pl/artykul/247042_Jak_uniknac_placenia_p...

    Należy pamietac, ze od tak zwane przepisanie przez rodziców to inaczej darowizna, która tez podlega opodatkowaniu o ile nie zglosi sie jej w terminie 6 mcy od dnia nabycia
    W przypadku przelania pieniędzy pomiędzy rodzeństwem to również jest to darowizna, kwoty pieniężnej i aby nie byla opodatkowana musi zostac zgłoszona w terminie 6 mcy do właściwego Us. Kwot pieniężna musi zostac wplacona na konto obdarowanego, i dobrze jak jest sporządzona na tą okolicznośc prosta umowa darowizny, bądz w tytule przelewu jest wyraźnie wskazane iż jest to darowizna.

  • Ewa Woroniecka
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie Zwolnienie podatkowe od sprzedaży nieruchomości
    6.09.2010, 22:58

    dochód to będzie różnica pomiędzy kwota nabycia a zbycia pomniejszona o koszta na których uwzględnienie pozwalają przpisy( tu trzeba sprawdzić w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych gdyż przepisy w tym zakresie od 2006r. zmieniały się co najmniej 3 razy)

  • Ewa Woroniecka
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie kupno mieszkania od osoby bliskiej
    6.09.2010, 22:46

    W przypadku sprzedaży, płaci się podatek od czynności cywilnoprawnej który wynosi 2% wartości przedmiotu umowy, ponieważ przeniesienie własności mieszkania (nieruchomośc) wymaga bezwzględnie formy aktu notarialnego, to podatek pobierze notariusz. Płaci zawsze kupujący.
    W przypadku darowizn to zwolnione są od opodatkowania darowizny od małżonka zstępnych wstępnych pasierba rodzeństwa ojczyma i macochy, pod warunkiem zgłoszenia jej w terminie 6 mcy do US, sa specjalne druki.
    W tym przypadku jedyna forma unikniecia zapłaty podatku to stworzenie łańcuszka darowizn, wujke na mame (rodzenstwo) mama na córke (zstępna). Jendkaże z uwagi na fakt iz przedmiotem darowizny mieszkanie to wszystkie umowy musze miec formę aktu notarialnego, czyli koszt notariszusza.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do