Dorota Magdalena Płoskowicz

Adwokat, Bieńko Płoskowicz Adwokaci Spółka Partnerska

Wypowiedzi

  • Dorota Magdalena Płoskowicz
    Wpis na grupie Prawo w temacie Skomplikowany przypadek: dluznik umiera, gmina...
    25.11.2011, 12:24

    Wykonanie wyroku uwzględniającego skargę pauliańską wymaga uzyskania przez wierzyciela tytułu wykonawczego przeciw dłużnikowi, z czym jak rozumiem, wierzyciel nie zdążył. Ma za to to tytuł wykonawczy przeciwko gminie...
    Ja bym na tej podstawie próbowała dochodzić roszczenia z nieruchomości od osoby trzeciej. Nie wydaje mi się, aby osoba trzecia mogła w tym przypadku podnieśc zarzut ograniczonej odpowiedzialności gminy za długi spadkowe

  • Dorota Magdalena Płoskowicz
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie Brak umowy najmu, zachowanie właściela, prawa i obowiązki...
    19.10.2011, 10:40

    To, że nie ma podpisanej umowy najmu, nie oznacza, że nie została ona zawarta. Kodeks cywilny stanowi, że w przypadku niezachowania formy pisemnej uważa się, że umowa najmu została zawarta na czas nieoznaczony, co oznacza, że można ją wypowiedzieć - ale tylko ze ściśle określonych powodów wskazanych w ustawie o ochronie praw lokatorów (art. 11) - m.in. z powodu braku płacenia czynszu lub używania lokalu w sposób sprzeczny z umową. Komornik nie może zaś przeprowadzić eksmisji bez wyroku sądu nakazującego opróżnienie lokalu (przy czym w Waszym przypadku nie można eksmitować na bruk, bo macie dzieci i sąd orzekłby o uprawnieniu do lokalu zastępczego).

    Pozdrawiam,

  • Dorota Magdalena Płoskowicz
    Wpis na grupie Bezpłatne porady prawne w temacie Zachowek. Co, gdzie i kiedy?
    29.09.2011, 11:53

    Witam,

    to zależy od sytuacji.
    1) Jeżeli jest tak, że mama do całości spadku po sobie powołała brata i bratową, a Pan nie został w testamencie wydziedziczony (wydziedziczenie musiałoby nastąpić wprost w testamencie i tylko z określonych powodów), to ma Pan jak najbardziej prawo do zachowku.
    Zachowek to połowa udziału w spadku, który przypadłby Panu, gdyby nie było testamentu. Ponieważ ma Pan troje rodzeństwa, a rodzice się rozwiedli, Pański udział w spadku po mamie wynosiłby 1/4 tego spadku. Może Pan dochodzić zachowku w wysokości połowy tego udziału (czyli 1/8 wartości majątku po mamie). Należy jednak pamiętać, że jeżeli przed śmiercią mama poczyniła na Pana rzecz darowizny, to mogą one zostać zaliczone na należny Panu zachowek.

    2) Jeżeli jest tak, że mama zapisała bratu i bratowej połowę swojego majątku (a tak chyba wynika z Pańskiego wpisu), to druga połowa majątku jest dziedziczona na zasadach ustawowych: każde z rodzeństwa dziedziczy po 1/4 z tej drugiej połowy spadku, a zatem 1/8 całości. W takim przypadku nie należy się już Panu dodatkowy zachowek, bo zachowek otrzymuje Pan w ramach działu spadkowego.

    W każdym razie w obu sytuacjach należy się Panu 1/8 udziału w spadku po mamie. Do zapłaty zachowku są zobowiązani spadkobiercy (w pierwszej sytuacji). W drugiej sytuacji powinien Pan domagać się wydania swojego udziału w spadku od osób, które tym spadkiem władają. Należałoby tez przeprowadzić stwierdzenie nabycia spadku, jeżeli nie do tej pory nie zostało to przeprowadzone.
    Roszczenia o zachowek przedawniają się z upływem lat trzech od ogłoszenia testamentu (nie wiem, czy w Pana sprawie doszło już do ogłoszenia testamentu)

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do