Wypowiedzi
-
to oczywiście inny temat,ale film wydawał mi się interesujący:
https://www.youtube.com/watch?v=579u-aFg5N4 -
ciekawy link
(wg mnie)
http://ryuuk.mobile.salon24.pl/555358,sredniowieczna-s... -
tai chi
Warszawa, Kraków, Wrocław
http://meiantaiji.pl/ -
Klasztor Shaolin
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (poważne )
z okładki:
,,Z nastaniem XXI wieku klasztor Shaolin stał się bodaj najsławniejszą świątynią buddyjską na świecie. Nie zaważył na tym ani jego wkład w ewolucję chińskiego buddyzmu, ani zabytki sztuki, jakie zgromadził w trakcie swej trwającej piętnaście stuleci historii. Źródłem jego rozgłosu nie są nawet legendy łączące klasztor z mitycznym założycielem buddyzmu chan (zen) ? Bodhidharmą. Sława shaolińskiej świątyni obiegła świat z uwagi na jej rzekome powiązanie z chińskimi sztukami walki. Z Wprowadzenia Choć o klasztorze Shaolin pisano wiele w popularnych publikacjach, nie doczekaliśmy się jeszcze rzetelnego, syntetycznego opracowania naukowego w tym względzie. Praca ta wypełnia więc lukę wydawniczą i informacyjną. Z recenzji prof. dra hab. Stanisława Tokarskiego Książka poprzez rzetelną i trafną analizę problemu demitologizuje wiele poglądów związanych z rozwojem sztuk walki w Chinach, szczególnie buddyjskich form w klasztorze Shaolin. Z recenzji prof. dra hab. Łukasza Trzcińskiego Prawdziwa gratka dla miłośników i badaczy historii sztuk walki. Łącząc krytycyzm badacza z pasją entuzjasty, Shahar pokazuje, jak obfite ? a niekiedy skąpe ? wiadomości mamy na temat początków klasztoru Shaolin w V w. n.e., jego bliskich więzi z cesarzami z dynastii Tang (618?907), świetności jako instytucji religijnej i wojskowej za panowania dynastii Ming (1368?1644), a także nieufności ze strony państwa Qingów (1644?1911). To nader oryginalne opracowanie jest niezbędne dla zrozumienia zarówno dziejów, jak i sławy klasztoru Shaolin. Choice MEIR SHAHAR jest profesorem nadzwyczajnym studiów sinologicznych w Zakładzie Studiów Wschodnioazjatyckich Uniwersytetu Telawiwskiego."
Właśnie czytam i już mogę powiedzieć,że bardzo interesujące dla tych co praktykuję tai chi też. -
Dao bohatera
Baka Edmund
z okładki:
,,Edmund Baka absolwent Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, obecnie asystent w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ, współpracuje również z Katedrą Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Od wielu lat ćwiczy chińskie sztuki walki Taijiquan i Baguazhang
Biorąc pod uwagę bogatą i rzetelną faktografię, spoistą do granic możliwości siatkę kategorialną i wielki wysiłek interpretacyjny, mając na względzie całokształt pracy stwierdzam, że książka Edmunda Baki jest osiągnięciem w wymiarze tematyczno-problemowym. Oceniam ją pozytywnie, podkreślając pionierski charakter podjętych poszukiwań na polskim gruncie i twórczą konstrukcję międzydyscyplinarnego pola badań budującą nową, interesującą całość znaczeniową w obszarze nauk humanistycznych."
Przeczytałem i moim zdaniem warto to zrobić żeby w jednym miejscu mieć zebrane to co występuje w innych publikacjach. -
w każdym razie nie chcę rozwijać dyskusji o sensie dyskusji
;) -
Rozumiem,tylko sensowniejsza jest plaszyzna warsztatow niz internetowe fora.Sam przegladam rozne wypowiedzi i czesc na publicznych forach jest bez sensu,ale to wlasciwie bez znaczenia.Robi sie tylko troche zamieszania.
-
Czy w takim razie wszelkie dyskusje o teorii tudzież praktyce nie mają jakiegoś większego sensu?
-
krótko mówiąc podstawą jest praktyka,a dywagacje na forach internetowych tylko nas od niej odrywają?
-
http://www.bodyconstitution.art.pl/
link do ciekawego (moim zdaniem)programu -
Chyba nanbei ma taka grupe,we wrocku ktos tez uczy