Dariusz Łukowiak

Dyrektor sekcji EPM/MOSS, Komako Software House

Wypowiedzi

  • Dariusz Łukowiak
    Wpis na grupie Microsoft Project w temacie Praca na akord w Ms project
    24.08.2012, 08:38

    trzeba skorzystać z możliwości pól dodatkowych. Dodaj nastepujące pola: Tekst1 i nazwij j.m.Numer1 i nazwij Przedmiar, Numer2 i nazwij Wykonanie, Numer3 i nazwij Wykonano%, następnie wstaw do pola Numer3 formułę obliczającą procent wykonania założonej ilości (+ sprawdzania czy nie zachodzi dzielenie przez zero), a na koniec połącz kolumnę Numer3 z kolumna systemową Wykonano% i w ten sposób uzyskasz możliwośc wprowadzania ilości i zamiany ich na wykonanie w MS Project. Jeśli chcesz zachować wszystkie wartości wykonania w poszczególnych okresach, to pole Numer2 trzeba połączyć z arkuszem Excel, w którym można będzie wipsywać wartości wykonania z poszczególnych dni, a zsumowaną wartość przekazywać automatycznie do MS Project.

  • Dariusz Łukowiak
    Wpis na grupie Microsoft Project w temacie Ustawienie zadań.
    7.09.2009, 21:43

    Może wpisz dla zadania wizyta czas trwania =0 i ustaw powiązanie z wcześniejszym podzadaniem na ZZ+3d. W ten sposób uzyskasz czas i nie wpłyniesz na obliczanie postępu?

  • Dariusz Łukowiak
    Wpis na grupie Microsoft Project w temacie Jak wyciągnąć dane z Office Project Server 2007 - artykuł
    4.08.2009, 15:07

    Cześć,
    Super artykuł. Gratulacje i wielkie dzięki.
    Pozdrawiam

  • Dariusz Łukowiak
    Wpis na grupie Microsoft Project w temacie Ms Project Server 2007
    4.08.2009, 15:01

    Witam,
    Czy EPM (czyli Microsoft Office Project Server 2007, WSS 3.0, MS SQL Server) na pewno jest uruchomiony? Z opisu to nie wynika. Proszę o potwierdzenie wówczas mogę pomóc w zależności czy mamy rozwiązanie z Project Server czy rozwiązanie plikowe w oparciu o projekt zbiorczy w Project 2007.

    Pozdrawiam

  • Dariusz Łukowiak
    Wpis na grupie Microsoft Project w temacie jaka literatura
    4.08.2009, 14:37

    Witam,
    Po polsku jest też podręcznik wydawnictwa readme
    http://www.readme.pl/x_C_I__P_11173-110003.html

    Korzystam z tych książek od kilku lat i uważam że są całkiem niezłe.

    Pozdrawiam

  • Dariusz Łukowiak
    Wpis na grupie Microsoft Project w temacie Znikające czasy zadań w Ghancie
    14.07.2009, 15:16

    Witam,
    Widok wyglada na modyfikowany ręcznie. Byc może został wstawiony jakis wiersz, który zakłóca pokazywanie pasków dla zadań zwykłych. Sprawdź uruchamiając Kreator wykresu Gantta (prawy przycisk na obszarze z wykresem) i przeklikując domyślne kroki kreatora. Wykres powinien wrócić do domyślnego. Potem można poprawić by wyświetlał informacje jak potrzeba.

    Jeśli to nie zadziała, to czy w tych zadaniach są przydzielone zasoby? Jeśli tak to jakiego typu? Czy jest wprowadzony postęp w tych zadaniach? Czy w projecie są używane rózne kalendarze? Pytania trochę z różnych obszarów, ale spotkałem się z podobnymi (nie takimi samymi) objawami i miały one związek z zasobami, śledzeniem lub kalendarzami. Czy Project działa niezależnie czy jest połączony z Project Server?
    Pozdrawiam

  • Dariusz Łukowiak
    Wpis na grupie Microsoft Project w temacie Problem z importem zadań z Excela
    24.06.2009, 15:46

    Wiele razy importowałem (dołączałem) dane z Excela do Project 2007 i takiego zachowania nie zaobserwowałem. Co więcej sprawdziłem tak na szybko kilka scenariuszy (dołączania i scalania) i w żadnym objaw usunięcia danych z pola Poprzedniki nie wystąpił. Być może jest to problem jakiejś konkretnej wersji Project 2007. Ja używam wersji aktualnej z SP2. Jeśli twój Project nie był aktualizowany to warto go zaktualizować i sprawdzić czy problem nadal występuje.

    Pozdrawiam

  • Dariusz Łukowiak
    Wpis na grupie Microsoft Project w temacie Rozpoczęcie w konkretnym dniu tygodnia
    30.03.2009, 09:46

    Najpierw korekta poprzedniego mojego wpisu - wklejając funkcję nie zauważyłem, że wkleiła sie tylko jej część, zatem podaję całą, po jeszcze drobnej korekcie (ta funkcja będzie działała poprawnie również gdy w kalendarzu pojawią się dni wolne, np: 1 maja 2009, niestety gdy dzień wolny wypada we czwartek, to wynik tej funkcji nie będzie poprawny, trzeba jeszcze tę funkcję rozbudować)

    IIf([Flaga1]=0;"Brak";IIf(Weekday([Rozpoczęcie];2)=4;[Rozpoczęcie];IIf(Weekday([Rozpoczęcie];2)"tu trzeba wstawić znak mniejszości - ja nie mogłem wstawić w tym wpisie bo jest to symbol BBCode i wycinało resztę tekstu"4;DateAdd("d";(4-Weekday([Rozpoczęcie];2));[Rozpoczęcie]);DateAdd("d";(11-Weekday([Rozpoczęcie];2));[Rozpoczęcie]))))

    W sprawie etykiety dla skali czasu, to na pytanie czy zamiast konkretnych dat można wyświetlać numery kolejnych tygodni trwania projektu to oczywiście TAK. Najlepiej kliknąć prawym przyciskiem myszy na etykietach skali czasu na wykresie i wybrać polecenie Skala czasu…. tam masz do dyspozycji trzy warstwy (domyślnie włączone są dwie). Jeśli warstwa dolna wyświetla dni, to warstwa środkowa może wyświetlać tygodnie. W miejscu oznaczonym Formatowanie środkowej warstwy wybierasz Tygodnie, a w polu Etykieta wybierasz Tydzień1 lub T1. Jeśli masz wersję polską, to jest tam słowo tydzień po polsku, jeśli angielską to masz week1…
    Czy można wymusić etykiety po angielsku w wersji polskiej??? Chyba nie , ale jeszcze sprawdzę.
    PozdrawiamDariusz Łukowiak edytował(a) ten post dnia 30.03.09 o godzinie 09:51

  • Dariusz Łukowiak
    Wpis na grupie Microsoft Project w temacie Oferty szkoleniowe
    11.03.2009, 16:08

    Witam,
    Jeśli potrzebne jest szkolenie zamknięte z Microsoft Office Project, podstawowe, zaawansowane, z indywidualnie przygotowanym programem i przykładami...zapraszam :)

    http://komako.pl/1,3,30,0,pl,kontakt-z-komako.html

    Szkolenie w Warszawie lub w dowolnym innym miejscu kraju.

  • Dariusz Łukowiak
    Wpis na grupie Microsoft Project w temacie Rozpoczęcie w konkretnym dniu tygodnia
    11.03.2009, 16:04

    Rozwiązanie z zadaniem cyklicznym raczej się nie uda, gdyż zadania cykliczne mają ustawiane ograniczenie rozpocznij nie wcześniej niż i powiązania mogą je przesuwać na kolejne dni (inne niż wskazane podczas definiowania zadania cyklicznego).

    Sądzę, że rozwiązanie oparte o dwa pola dodatkowe i makro ma szanse powodzenia. Najpierw trzeba użyć jakiegoś pola które zidentyfikuje zadanie wymagające korekty daty rozpoczęcia. Chyba najlepiej do tego celu użyć jest pola Flaga1 (do 10). Dalej w polu dodatkowym typu Data (Data 1 do 10 - nazwijmy je [Czwartek]) zdefiniować formułę, która najpierw rozpozna czy jest ustawiona flaga dla danego zadania, a następnie sprawdzi jaki dzień tygodnia jest w polu [Rozpoczęcie] i odpowiednio ustawi datę polu [Czwartek]. Sama formuła będzie zależała od Kalendarza projektu, więc nie ma jedynie słusznej.

    Poniżej formuła która działa w przypadku kalendarza 5 dni w tygodniu po 8 godzin dziennie:

    IIf([Flaga1]=0;"Brak";IIf(Weekday([Rozpoczęcie];2)=4;[Rozpoczęcie];IIf(Weekday([Rozpoczęcie];2)

  • Dariusz Łukowiak
    Wpis na grupie Microsoft Project w temacie jak wstawić godzinę rozpoczęcia zlecenia/zadania?
    6.03.2009, 14:51

    Witam,
    Jeśli potrzebne jest szkolenie zamknięte z Microsoft Office Project, podstawowe, zaawansowane, z indywidualnie przygotowanym programem i przykładami...zapraszam :)

    http://www.komako.pl/1,3,30,0,pl,kontakt-z-komako.html

    Szkolenie w Warszawie lub w dowolnym innym miejscu kraju.

  • Dariusz Łukowiak
    Wpis na grupie Microsoft Project w temacie trudny przypadek
    6.03.2009, 14:21

    W jaki sposób rozwiązanie tego problemu ma działać?
    Rozumiem, rozwiązanie bez Project Server?!

    Możliwych jest wiele wariantów, np: rozwiązanie dotyczy fazy planowania - w przypadku przekroczenia terminu projektu n, osiągnięcie terminu n+1 może być dokonane poprzez:
    - proporcjonalne (liczba dni między terminem bieżącym a n+1 / czas trwania) wydłużenie wszystkich zadań,
    - proporcjonalne wydłużenie tylko zadań krytycznych,
    - proporcjonalne wydłużenie oznaczonych (flagą) zadań
    - teoretycznie zamiast wysłużania zadań można zmieniać terminy rozpoczęcia lub zakończenia oraz mozna zmieniać powiązania między zadaniami..

    Dlatego najpierw trzeba wybrać sposób reakcji na zmianę terminu!

    Jeśli rozwiązanie ma dotyczyć fazy planowania i realizacji to nalezy jeszcze sprawdzać stany zadań: wykluczyć wykonane 100%, zaproponować sposób wydłuzania zadań w toku.

    Ważną sprawą jest też liczba tych kolejnych terminów, w przypadku gdy chcemy rozwiązania prostego, opratego o pola dodatkowe i formuły. Bo np: mamy ograniczenie ilości pól dodatkowych typu Data (Data1..Data10).

    Zakładając systuację, że chcemy tylko wydłużać zadania oraz kolejnych terminów nie jest więcej niż 9, to mamy myślę dość prosty sposób:

    1. W polach Data 1..9 ustalamy kolejne terminy zakończenia projektu
    2. W polu Data10 ustalamy który termin ma w danej chwili obowiązywać - formuła porównująca aktualne zakończenie projektu z datami 1..9 i wybierająca najbliższą datę (wyobrażam sobie,że zamiast pól Data1..9 w samej formule definiujemy wszystkie możliwe terminy zakończenia projektu)
    3. W polu typu Numer lub Czas wyliczamy liczbe dni od aktualnego zakończenia do najbliższego terminu (który jest zawsze w polu Data 10)
    4. Polu typu Numer lub Czas wyliczamy % (proporcję) jaki stanowi liczba dni z punktu 3 do całkowitego czasu a następnie o tyle zwiększamy wartość z pola [Cz. Trw.]

    powyższe wyliczenia można sprowadzic do jednego pola lub rozbić na kilka. W tym miejscu kończy się jednak automat. Teraz albo ręcznie kopiujemy nowy czas trwania zadań i wklejamy w pole [Cz. Trw.] lub piszemy makro które zrobi to za nas. Może wszystkie obliczenia w makro???

    Do tego można dodac rozpoznawanie zadań krytycznych, zadań wykonanych w 100%, zadań z jakimiś flagami.

    Sprawdziłem na prostym przykładzie i działało.

    Mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem intencje. Pozdrawiam.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do