Wypowiedzi
-
KONKURS NA NAZWĘ LOKALNEJ POLSKIEJ WALUTY
Spróbuj zapalić maleńką świeczkę
zamiast przeklinać ciemność.
Konfucjusz
Większość z nas widzi już doskonale ułomność systemu gospodarczego i monetarnego, w którym żyjemy. Wiele powiedziano już o tym, na czym ona polega. Jednak opowiadanie o tym, co należy zmienić, to nie wszystko. Po etapie rozmów i wyjaśnień nadszedł wreszcie czas na podjęcie konkretnych działań, które tę ułomność mogą naprawić.
Jesienią tego roku w Polsce pojawi się Polska Waluta Lokalna.
Jaki będzie lokalny polski pieniądz?
– komplementarny wobec pieniądza państwowego – oba środki płatnicze będą funkcjonować na rynku równolegle;
– niewymienialny na inną walutę i nietransferowalny, dzięki czemu będzie służył społeczności kraju;
– bezodsetkowy – jako taki będzie sposobem wsparcia rozwoju lokalnej przedsiębiorczości i biznesu, któremu przyniesie znaczące korzyści, choć biznes poniesie niewielkie koszty użytkowania go;
– umowny – oparty na zasadach umowy społecznej, o których decydować będzie społeczeństwo;
– prywatny – każdy będzie mógł stać się jej współwłaścicielem;
– kolektywnie kontrolowany;
– wspierający lokalność – wykorzystanie go przyniesie korzyści lokalnym firmom i pomoże utrzymać lub zwiększyć zatrudnienie;
– prospołeczny – istotą jego działania będzie współpraca, nie współzawodnictwo.
Do systemu waluty lokalnej będą mogli włączyć się inwestorzy, pracownicy etatowi, niezależni współpracownicy (zostań swoim własnym bankiem!), sympatycy czy też klienci lojalnościowi, popierający jego ideę.
Dziś jednak, zanim waluta lokalna się narodzi, musimy znaleźć dla niej odpowiednią nazwę.
KONKURS NA NAZWĘ LOKALNEJ POLSKIEJ WALUTY
Poszukujemy nazwy, którą użytkownicy systemu będą mogli łatwo zaakceptować, która ma szansę na społeczną zgodę i wejdzie na stałe do języka potocznego.
Takie proste, łatwo przyswajalne nazwy walut lokalnych istnieją w Belgii, Argentynie, Szwajcarii. Belgowie płacą RESAMI. Argentyńczycy – CREDITOS. Szwajcarzy – WIR-ami. Co kryje się za tymi nazwami?
RES
Łacińskie słowo res (pol. rzecz) miało, podobnie jak jego odpowiednik w języku polskim, wiele znaczeń. Mogło oznaczać: sprawę, okoliczność, wydarzenie, proces, a także przedmiot sporu. Było jednak przede wszystkim używane na określenie pojedynczego, odrębnego, samodzielnego przedmiotu materialnego, przeznaczonego do obrotu (res corporales).
Rzymianie określali terminem res nie tylko poszczególne przedmioty materialne, ale też majątek jako całość (patrimonium, bona) oraz mogące wchodzić w jego skład uprawnienia majątkowe. Tego rodzaju rzeczy uznawano za niematerialne (res incorporales).
CREDITOS
Argentyńskie creditos oznacza wiarę lub zaufanie. Pochodzi ono od łacińskiego crēditus, formy czasownika crēdō – wierzę, ufam. Jednak inne znaczenia hiszpańskiego słowa creditos mają także wiele wspólnego z zagadnieniem lokalnych walut: zarówno „wsparcie” (apoyo), jak „reputacja” (reputación, fama) czy „władza” (autoridad) mogą oznaczać ważne aspekty systemu własnej krajowej waluty.
WIR
Szwajcarski wir to niemieckie słowo znaczące „my” lub „nasz” – ma ono przypominać o tym, że uczestnicy systemu lokalnej waluty tworzą określoną społeczność, mającą wspólne cele. Wir jest też skrótem od Wirtschaftsring – w tym wypadku nazwa organizacji, która wprowadziła tę walutę na rynek, stała się jej potoczną nazwą.
Czasami nazwy waluty mają swoje odrębne znaczenie, czasem są akronimem, a niekiedy nie mają znaczenia, lecz dobrze brzmią i kojarzą się. I to się liczy.
Serdecznie zapraszam do współtworzenia polskiej waluty lokalnej poprzez wymyślenie jej nazwy. Tym samy ogłaszam oficjalny konkurs, w którym nagrodzimy twórcę najlepszej propozycji.
Nagroda to 1000 zł w lokalnej walucie. Kwota zostanie wypłacona zwycięzcy w chwili uruchomienia projektu (wrzesień 2013 r.).
Tysiąc lokalnych złotych to jednak nic w porównaniu z promocją zwycięzcy.
Dyskusja dotycząca nazwy projektu oraz propozycje konkursowe zostaną upublicznione na stronie projektu na Facebooku, dostępnej dla wszystkich zainteresowanych.
Propozycje można umieszczać bezpośrednio na Facebooku lub nadsyłać na adres mailowy dariusz.brzozowiec@onet.pl do 30 czerwca br.
Na początku lipca br. grupa robocza wdrażająca system polskiej waluty lokalnej wyłoni zwycięzcę konkursu.
Pierwsza propozycja konkursowa – nazwa organizacji oraz lokalnej waluty, którą będzie ona emitować:
Logos
Lokalna, Ogólnodostępna Gospodarcza Organizacja Społeczna
Logos (gr. λόγος) – według stoików „rozum świata”. Heraklit, tak jak stoicy, uważał, że wszyscy ludzie są częścią rozumu rządzącego światem, czyli logosu. Traktowali człowieka jako świat w miniaturze, czyli mikrokosmos, będący odbiciem makrokosmosu.
Logos jest słowem wieloznacznym. Może oznaczać rozum, lecz także słowo, myśl i prawo (a nawet kolekcja); pochodzi od czasownika λέγω (lego) – liczę (zaliczam, rozumuję), ale także mówię, zbieram, łączę, układam. Dlatego też u Heraklita ci, którzy słuchają logosu, „mają jeden wspólny świat”, czyli łączy ich wspólne jego rozumienie. Mają tu znaczenie trzy aspekty terminu logos: 1. logosu się słucha, bo jest on słowem; 2. logos obdarza zrozumieniem, gdyż jest rozumem; 3. logos łączy ludzi, bo oznacza „połączenie”.
Płacę logosami!
więcej fajnych pomysłów : https://www.facebook.com/PolskaWalutaLokalna- 17.05.2013, 12:18
-
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Barter
-
Zapraszamy na Pierwsze Targi Barterowe
Miejsce: Teatr Polski w Bielsku - Białej
Data: 19.04.2009
Godzina: 10:00
Szanowni Państwo, mamy zaszczyt zaprosić na Pierwsze Targi Barterowe połączone z Meetingiem Barter Systemu. Spotkanie to, ma na celu zaprezentowanie idei Barter Systemu, jego uczestników oraz ich aktualnej oferty.
Targi barterowe to świetna okazja do poszerzenia wiedzy polskich przedsiębiorców
o możliwościach jakie niesie ze sobą uczestnictwo w Barter Systemie, (platformie barteru wielostronnego).
Nasza propozycja, choć nowa na polskim rynku, funkcjonuje na całym świecie od prawie 75 lat, a sukcesywny rozwój skutecznie wspiera przedsiębiorców broniąc ich przed wielkimi korporacjami i scentralizowanym handlem. Rozwiązanie to pozwala na częściowe uniezależnienie się od braków pieniężnych w małych i średnich przedsiębiorstwach, wspomaga procesy inwestycyjne oraz buduje nowy sprawnie działający rynek klientów. Barter System to bardzo skuteczne narzędzie antykryzysowe, integrujące małe
i średnie podmioty gospodarcze. Dzięki naszej działalności przedsiębiorcy nawiązują korzystne kontakty handlowe, lokalne jak również zagraniczne.
Dziś grono naszych klientów, to ponad 800 firm zlokalizowanych głównie na Śląsku, których oferta to tysiące produktów i usług dostępnych w ramach wygodnej i taniej bezgotówkowej wymiany. Nasze działania udostępniają przedsiębiorcą możliwość „płacenia” za potrzeby firmy tym, czym firma dysponuje. Płacenie własnym towarem lub usługą za potrzeby, które wcześniej zaspokajano w drodze rozliczeń gotówkowych pozwala zatrzymać środki pieniężne w kasie firmy, a tym samym wzmocnić płynność finansową firmy.
W programie spotkania:
- Prezentacja Barter Systemu – jakie możliwości daje Twojej Firmie.
Omówienie sposobu pozyskania nowych klientów, oszczędzenie gotówki
oraz innych korzyści, które niesie ze sobą Barter System (godz.11:00).
Najlepsi Uczestnicy Barter Systemu podsumowanie roku 2009
oraz rozdanie nagród.
Poznaj firmy, które w czasie kryzysu rozwinęły się dzięki wykorzystaniu Barter Systemu (godz.15:00).
- Trzy aspekty Barter Systemu.
Omówienie aspektów ekonomiczno społecznych Barter Systemu (godz.17:00).
Koszt uczestnictwa w Targach Barterowych wynosi 40zł brutto.
Koszt obejmuje całodniowy Catering
Szczegółowe informacje dotyczące targów znają Państwo w serwisie:
http://bartersystem.pl
Z Wyrazami Szacunku,
Dariusz Brzozowiec