Wypowiedzi
-
Pytanie moje brzmi...czy osoba spełniająca poniższe wymagania...może szkolić pracowników na stanowiskach robotniczych którzy pracują w kopalniach odkrywkowych...(operatorzy koparek - spycharek i ładowarek).
Czy potrzebne są dodatkowe uprawnienia a jeżeli tak to gdzie je zdobyć..??
Bardzo proszę o pomoc.
Damian.
Majka Obelnicka:
Co do szkoleń, to interpretacja przepisu przez MPiPS:
"Zgodne z przepisami § 1a pkt 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860, z późn. zm.) przygotowanie dydaktyczne wykładowców i instruktorów prowadzących zajęcia w ramach szkolenia w dziedzinie bhp, można osiągnąć poprzez ukończenie kształcenia lub szkolenia przygotowującego do prowadzenia procesu szkolenia w dziedzinie bhp w sposób zapewniający wysoką efektywność, z uwzględnieniem odpowiednich dla określonych grup uczestników szkolenia i rodzaju szkolenia: form organizacyjnych i metod szkolenia oraz środków dydaktycznych.
Należy poinformować, że tematyka zawarta w przedmiocie pn. „Metodyka prowadzenia szkoleń” realizowanym na studiach podyplomowych w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy spełnia ww. wymagania dydaktyczne stawiane wykładowcom prowadzącym zajęcia w ramach szkolenia w dziedzinie bhp. Wykładowca prowadzący zajęcia w zakresie bhp nie musi mieć wykształcenia i przygotowania dydaktycznego w rozumieniu ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.)."
I dalej:
"jednostką organizacyjną prowadzącą działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy – oprócz szkół i placówek może być także osoba fizyczna prowadząca działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.), czyli przedsiębiorca, jeżeli prowadzi działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przedsiębiorca ten może podjąć, działalność gospodarczą po uzyskaniu m.in. wpisu do ewidencji działalności gospodarczej zgodnie z przepisami art. 7a ust. 1 i 7b ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.), wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym na podstawie przepisów art. 19 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186 z późn. zm.)."Majka Obelnicka edytował(a) ten post dnia 10.05.10 o godzinie 22:35 -
Witam..
Szukam pracy w Łodzi, ogólnie województwie łódzkim ,jako Starszy Inspektor ds BHP.
Przedewszystkim chodzi mi o zdobycie praktyki.
Pozdrawiam!