Damian Dichting

Regional Compensation&Benefits Manager EMEA (Regionalny Kierownik ds. Wynagrodzeń EMEA)

Wypowiedzi

  • Damian Dichting
    Wpis na grupie BUDOWA DOMU w temacie Rekuperator - czy warto zainstalować?
    8.04.2009, 15:28

    Marcin Komenda:
    Andrzej Bembenista:
    Janek Kowalski:
    Oczywiscie, ze warto, ale trzeba wiedziec ze nie jest to inwestycja ktora zwroci sie w rok czy dwa lata. Trzeba rowniez wziac pod uwage, ze rekuperator to dopiero poczatek. Rekuperacja ma sens tylko przy sprawnie i "z glowa" pomyslanej wentylacji calego domu, a to kosztuje sporo.

    dobry rekuperator to ok 8-10tys robocizna i rury to ok 7tys. Taką wycenę ja dostałem.


    A jak inaczej wykonać rekuperację, bez systemu kanałów wentylacyjnych, co zrobisz posiadając jedynie centralę rekuperacyjną????! Przecież rekuperatpr to część składowa całości.

    Przy tanim źródle energii nie warto instalować, zaś im droższa energia tym korzyści są większe. Nie wiem, czy to prawda, ale mówią, iż granica opłacalności zaczyna się od gazu ziemnego - tu inwestycja niemal nie amortyzuje się; już przy gazie ziemnym, oleju czy prądzie jak najbardziej się opłaci.

    jeśli zainstalujesz rekuperator to oszcżedzisz energię tańszą czy droższą, droższa szybciej teoretycznie się zwróci, ale wymieniłeś gaz, olej i prąd jako droższą, czyli tańsze to węgiel i pelety??? Bo jeśli ktoś instaluje pompe ciepła a rekuperatora nie to wydaje mi się to bez sensu

    Co do samej centrali rekuperacyjnej, to warto zapłacić więcej żeby mieć o wyższej sprawności, a jednocześnie pobierającą mniej prądu.

    Zgadzam się, droższe rekuperatory są na prąd stały więc mniej energi biorą. koszt prądu do rekuperatora to max ok 20zł gdyby działał na max obrotach w rzeczywistości to średnio ok 7-8zł/m-c (dane Comfoair 350)

    Warto wziąć pod uwagę, że system taki wymusza wymianę powietrza (oczyszczonego przez filtry), co sprzyja zdrowiu. Ma to jednak tą wadę z punktu widzenia mieszkańców domów ze źle działającą (lub w ogóle nie działającą) wentylacją, że nie odczują zbytnich korzyści finansowych.
    Korzyści finansowe to oszczędność energi, korzysci zdrowotne to świeźe powietrze - do mnie nawet bardziej przemawia zdrowie

    Nie warto za wszelką cenę oszczędzać na kanałach powietrznych. Te najtańsze z rury spiro są mniej trwałe, łątwiej o uszkodzenia i nieszczelności, wytwarzają więcej oporów przepływu powietrza oraz zatrzymują ewent. "brudy".
    zgadza się, dodtakowo rur spiro nie da się czyścić którą to czynność powinno się co ok 10 lat uczynić

    Warto wykonać gruntowy wymiennik ciepła: zimą powietrze się wstępnie ogrzeje (czyli nie trzeba tego robić grzałką elektryczną), zaś latem się schłodzi (i mamy tanią klimatyzację).

    Nowoczesne rekuperatory np. ComfoAir nie potrzebują grzałek. Grzałka nie służy do ogrzewania powietrza tylko zapobiega zamarzaniu rekuperatora podczas dużych mrozów. Stosowanie grzałki do ogrzewania powietrza wpadającego do domu zaprzecza idei rekuperatora i jest nie ekonomiczne. nowe urządzenia mają system polegający na zwolnieniu obrotów przez co grzałka staje się zbędna. W rekuperatorach entalpicznych (z odzyskiem wilgoci) zagrożenie zamarznięcia nie występuje. A GWC faktycznie daje korzyści bo temperatura na głebokości 1,5m ma ok 8stopni C. Trzeba pamiętać jednakże o regeneracji GWC, czy po prostu dać mu odpocząć. Powinien pacować 12/12 godzin wtedy jest wydajny. Renenerację robi się przełączając instalację na czerpnię zewnętrzną.

    Aha, oczywiście zawsze podstawą jest dobre ocieplenie budynku, a później myślenie o ew. syst. wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

    Zasadniczo to zdanie jest prawdziwe, jednakże osoby zajmujące się domami pasywnymi i energooszczędnymi zapewne potwierdzą że dobrze docieplone przegrody bez wentylacji mech z odzyskiem nie dadzą nam domu energooszczędnego. Wentylacja mech. jest warunkiem koniecznym. Straty przez wentylacje to ok40-50% a przez przegrody ok 20-30%

    I ostatnie przemyślenie, jeżeli jesteś gotów zrobić taki system już teraz, to zrezygnuj z kominów, które też coś kosztują (nie wszędzie jednak można - tu wskazana konsultacja z dobrym i nowoczesnym kominiarzem). Można też odłożyć tą inwestycję na później, teraz czyniąc jedynie trochę prac przygotowawczych - na to zdecydowałem się ja.

    W drugim zdaniu zaprzeczyłeś temu co napisałeś w pierwszym. Jeżeli robisz wentylacje mech to nie stawiasz kominów z wentylacją tylko dymowe. Nie dostaniesz pozwolenia na budowę i odbioru domu jesli nie masz wentylacji. Więc albo kominy albo wentylacja mechaniczna. Robiąc to i to wydałeś niepotrzebnie pieniądze na piony wentylacyjne które po założeniu went mech staną się bezużyteczne. Kominy spalinowe trzeba postawić (kominek, piec)a wentylację grawitacyją powinno się zrobić w garażu i kotłowni, bo inaczej Kominiarz będzie robił problemy a także są to pomieszczenia zimniejsze i wprowadzanie ich do instalacji odzysku ciepła obniży sprawność rekuperatora.

    dwie rzeczy jeszcze. Kominek musi być z zamkniętą komorą spalania i nie powinno się włączać okapu do wentylacji mech bo zanieczyścimy kanały i filtry rekuperatora tłuszczem. Pozostają pochłaniacze, albo rura od okapu przez ścianę z kratką z żaluzjami

    Z teorią na temat okapu nie do końca się zgadzam. Przy odpowiednim filtrze antytłuszczowym kanał nie powinien się zanieczyścić. Oczywiście w przypadku podłączenia okapu do wentylacji mechanicznej należy zdemontować silnik okapu, gdyż jego używanie zakłóci cały system.

  • Damian Dichting
    Wpis na grupie HR w firmach produkcyjnych w temacie Absencja podczas okresu letniego

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy HR w firmach produkcyjnych

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do