Tym razem chcemy Cię zainspirować! Zatrzymaj się na chwilę i zastanów się, co chciałbyś zmienić w swoim życiu zawodowym. Niezależnie jakie są Twoje plany i wymarzona kariera, to ich częścią zawsze jest nastawienie na rozwój
„Zaczynaj od dlaczego” („Start with Why: How Great Leaders Inspire Everyone to Take Action”) to bestseller, którego autorem jest Simon Sinek. Fenomenalnie udowodnił w niej, że genialni liderzy świata biznesu mogą różnić się branżą, wyzwaniami czy czasami, w jakich przyszło im żyć i pracować – ale jedno ich łączy. Chodzi mianowicie o inspirowanie ludzi zamiast manipulowanie nimi. Żeby jednak się to udało, to trzeba zaproponować ideę, która będzie autentyczna i wniesie coś ważnego do ich życia.
Nawet jeśli brzmi to nieprawdopodobnie, to Ty też możesz działać jak Steve Jobs czy Martin Luther King. Musisz jednak wiedzieć dlaczego ludzie mieliby za Tobą podążyć. Zaczynaj od dlaczego przy każdej bardziej znaczącej decyzji i zmianie. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej idei czy złotym kręgu, to sięgnij po książki Simona Sinka lub obejrzyj jego wystąpienie na TED (jest dostępne bezpłatnie w Internecie).
Planuj i wdrażaj plany w życie
Bądź otwarty na nowe możliwości, ale nie zapominaj, że zdawanie się na łut szczęścia nie może być Twoim planem A. Dlatego musisz przeanalizować swoją sytuację, cele i możliwości, by stworzyć przynajmniej zarysy planu działania, na którym będzie opierał się Twój rozwój zawodowy.
Specjaliści w zakresie zarządzania sobą w czasie radzą, by Twoje cele były jak najbardziej szczegółowe i zaplanowane na różnych płaszczyznach. To daje bowiem większe prawdopodobieństwo ich realizacji. Może Ci w tym pomóc np. koncepcja SMART, według której cele powinny być:
- konkretne (specific) – czyli powinieneś być w stanie łatwo streścić, na czym właściwie Ci zależy,
- mierzalne (measurable) – chodzi o możliwość wyrażenia liczbą, na ile udało Ci się zrealizować cel,
- osiągalne (achievable) – czy na pewno sukces jest realnie w Twoim zasięgu?
- istotne (relevant) – to wszystko na nic, jeśli wyznaczone zadanie nie jest dla Ciebie naprawdę ważne,
- określone w czasie (time-bound) – wyznaczaj sobie terminy na realizację postawionych celów, a najlepiej nawet poszczególnych etapów na drodze do finalnego sukcesu.
Konsekwencja podstawą sukcesu
Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że do osiągnięcia zamierzonych celów – zwłaszcza tych ambitnych – potrzeba wiele wysiłku, konsekwencji i wyrzeczeń. I tutaj niestety pojawiają się schody na drodze do sukcesu. Krótkofalowo jesteśmy skłonni do dużych poświęceń, ale nasz mózg niechętnie zmienia swoje nawyki na dłuższą metę. Wiele osób ma ogromny problem z wytrwaniem w założonych postanowieniach.
Zła wiadomość jest taka, że nie mamy jednej genialnej recepty dla każdego. Natomiast w ramach dobrych wieści zapewniamy, że istnieje mnóstwo badań, opracować, ale i przystępnie napisanych książek, które ułatwiają wprowadzenie w życiu stałych zmian i wytrwanie w założonych postanowieniach. Spróbuj znaleźć takie wskazówki, które do Ciebie przemówią i wypróbuj je w praktyce. Jeśli będziesz mieć dobry plan i sporą dawkę motywacji, to jesteśmy pewni, że Ci się powiedzie 😊
Dbaj o siebie
Nieważne czy Twój plan na rozwój polega na zrobieniu studiów MBA, nauczenie się języka angielskiego na poziomie komunikatywnym czy całkowitym przekwalifikowaniu, bo nie możesz znieść Twojej obecnej pracy. Przy każdym ambitnym celu zawodowym nie wolno zapominać o zachowaniu równowagi. W Polsce coraz częściej słyszy się o work-life balance i bardzo dobrze! Musisz zrozumieć, że bez dającego satysfakcję życia poza pracą, grozi Ci szybkie wypalenie. Dlatego dbaj o relacje z rodziną i przyjaciółmi, poświęcaj czas na to, co sprawia Ci radość oraz staraj się prowadzić zdrowy tryb życia, którego stałą częścią będzie sport.
Ogromną rolę w doładowywani naszych wewnętrznych akumulatorów odgrywają pasje. A co Ty lubisz robić? Możesz nam wierzyć, nie musi to być żadne modne hobby, które efektownie prezentuje się na Instagramie. Mogą to być spokojne spacery, szydełkowanie czy czytanie kryminałów. Ważne, by to zajęcie przynosiło Ci odpoczynek od pracy i pozytywne emocje.
A co jeśli nie masz pomysłu na rozwój?
Być może Twój problem polega na tym, że trochę się w swojej karierze pogubiłeś, nie widzisz rozwiązania dla Twoich problemów zawodowych, albo zwyczajnie nie wiesz, jaką drogę dla siebie wybrać. Spokojnie, gwarantujemy, że nie tylko Ty jesteś na rozdrożu.
Zerknij na nasze pomysły – może jeden z nich stanie się Twoim drogowskazem dla przyszłych decyzji i ukierunkuje Twój rozwój zawodowy?
- Testy predyspozycji zawodowych – być może jeśli odkryjesz swoje mocne strony i swój potencjał w zakresie pracy, to będzie łatwiej Ci je rozwijać? W sieci znajdziesz wiele propozycji, wśród których warto rozważyć test 16 osobowości (bezpłatny) i test talentów Gallupa.
- Coaching zawodowy – coach pomoże Ci zdefiniować Twój potencjał i znaleźć drogę Twojego rozwój zawodowego. Jego rolą nie jest dostarczenie odpowiedzi na trudne pytania, ale takie pokierowanie Twoim tokiem myślenia, by łatwiej było Ci ustalić zgodny z Tobą kierunek dalszej zawodowej drogi.
- Doradcy zawodowi – są to osoby świetnie orientujące się na rynku pracy, które mogą podpowiedzieć Ci jak możesz optymalnie wykorzystać Twoje umiejętności, wykształcenie i kompetencje. Doradców szukaj w urzędach pracy, agencjach zatrudnienia oraz w czasie targów pracy.
Chcesz spojrzeć na rozwój zawodowy z wielu punktów widzenia? Pobierz przygotowany przez ekspertów Goldenline e-book „Postaw na rozwój” i sprawdź, jak łatwiej osiągać zamierzone cele zawodowe!
Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!
centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery