Każde działanie zaczynaj od określenia celu. Ten nawyk to prawdziwy test twojego życia, twojej tożsamości. Uczy procesu wyklarowania celu, misji i wizji. Chodzi o to, by nie korzystać z rozwiązań podarowanych przez innych, tylko o to, by samemu wziąć sprawy w swoje ręce. Dowiedz się dlaczego warto pamiętać o celu.
Programista powiedziałby „napisz program”. Nie korzystaj z czyjeś pomocy, która nie odpowiada twoim potrzebom czy wartościom. Sam stwórz plan, podejmij decyzję. Kieruj swoim życiem, twórz własną jego wizję. To program, który musisz napisać dla siebie.
Przejmij kontrolę nad swoim życiem, rodziną, pracą. Wszystko to opiera się na wyjątkowości twojego bytu. To ty kształtujesz swój system wartości. Nawyk ten, według jego odkrywcy dr Stephena Coveya, opiera się na potrzebie kierowania własnymi poczynaniami, dążeniu do celu, kreowaniu rzeczywistości. Jego całkowitym przeciwieństwem jest brak kreowania rzeczywistości, niewybieganie myślami w przyszłość, pozwalanie by życie toczyło się własnym rytmem. Swoiste dryfowanie bez konkretnego celu, rozpoczynanie działania bez wizji jego rezultatu.
Interesujące w życiu jest to, że, wbrew pozorom, wszystko zdarza się dwa razy. Zawsze. Pierwszy proces to proces mentalny, proces tworzenia, który odbywa się w naszym umyśle. Drugi to tworzenie fizyczne. Dom, biuro czy samochód, w którym teraz siedzisz zostały zaprojektowane w ludzkim umyśle. Dopiero później zostały stworzone w rzeczywistości. Jak mówi mądre porzekadło cieśli: mierz dwa razy, tnij raz. Innymi słowy: musisz mieć pewność, że plan, który stworzyłeś w umyśle, jest tym, czego chcesz i że wszystko dokładnie przemyślałeś.
Rozpoczynanie pracy z wizją jej końca to najważniejszy krok, lecz musisz doskonale wiedzieć, dlaczego ją podejmujesz. Każda następna decyzja, mała czy duża, będzie wynikać z tej pierwszej.
Odpowiedz sobie na pytania:
►Jakimi wartościami chcesz kierować się w życiu?
►Na jakich wartościach chcesz budować swoją rodzinę, swoje przedsiębiorstwo?
To ty decydujesz o tym, co w twoim życiu jest najistotniejsze. To fundamentalna zasada, byś zawsze miał cel w życiu. Dzięki temu nie będziesz popełniać błędów wspinania się nie na ten szczyt, który chciałbyś zdobyć.
W przekonaniu Coveya najcenniejszym działaniem w ramach nawyku zaczynia z wizją końca jest stworzenie na własne potrzeby Deklaracji Misji Życiowej – odkrycia twojego przeznaczenia w życiu, określenie sensu istnienia i tego, co oferujesz światu.
Powinna ona zawierać twoje najważniejsze działania, ogólny cel, określać wartości oraz, przede wszystkim, budować ramę dla podejmowania decyzji, które są w zgodzie z Tobą.