Wypalenie zawodowe dotyka pracowników różnych branż. Okazuje się, że wcale nie trzeba pracować wiele lat na jednym stanowisku, by mierzyć się z tym problemem. Jakie są objawy wypalenia zawodowego i jak zapobiec temu niebezpiecznemu zjawisku? Przygotowaliśmy kilka porad
Syndrom wypalenia zawodowego
„Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu” – słowa Konfucjusza pięknie obrazują przyjemność, jaką odczuwamy, gdy trafiamy na idealną ofertę pracy, wykonujemy obowiązki zawodowe z pasją, a praca staje się naszym hobby lub… hobby jest naszą pracą, za którą dostajemy wynagrodzenie. Niestety, nie wszyscy są szczęściarzami, którzy pracują w wymarzonym miejscu i realizują się zawodowo tam, gdzie zawsze chcieli.
Pierwsze oznaki wypalenia zawodowego
Coraz częściej również pracownicy, którzy na początku czerpali radość z pracy na danym stanowisku, zaczynają czuć znużenie i tracą zadowolenie z obejmowanej posady. Brak motywacji, spadek energii do działania i pojawiające się wyczerpanie fizyczne lub psychiczne związane z pracą może świadczyć o wypaleniu zawodowym i przynieść szereg niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych.
Czym jest wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe to stan psychologiczny wywołany przez chroniczny stres związany z pracą. Polega na wyczerpaniu organizmu poprzez długotrwały stres, któremu towarzyszy ciągłe uczucie niepowodzenia, które w konsekwencji negatywnie wpływa na stan psychiczny pracownika. Christina Maslach określiła trzy wymiary tego syndromu:
- emocjonalny – charakteryzujący się wyczerpaniem organizmu, obniżoną aktywnością w pracy i stale rosnącym napięciem
- interpersonalny – powoduje dystans w kontaktach międzyludzkich i może pogorszyć relacje wśród współpracowników
- poznawczy – objawia się stałym niezadowoleniem z wykonywanej pracy i zmniejsza skuteczność realizowanych działań.
Skutki wypalenia zawodowego odbijają się nie tylko na cierpiącym na ten syndrom pracowniku, ale całej organizacji.
Wypalenie zawodowe – objawy
Każdego dnia w pracy chce ci się coraz mniej i czujesz, że być może wypalasz się zawodowo? Szybka reakcja i podjęcie odpowiednich kroków pomoże zwalczyć problem i wrócić na właściwe tory kariery zawodowej. Jak rozpoznać wypalenie zawodowe? Oto najczęściej występujące objawy:
- brak energii do działania i realizowania obowiązków służbowych
- chroniczne zmęczenie w pracy
- problemy z szybką regeneracją organizmu
- stałe poczucie wyczerpania
- brak satysfakcji z wykonywanej pracy
- problemy z nawiązywaniem relacji z klientami i współpracownikami
- spadek zaangażowania w wykonywaną pracę
- problemy ze skupieniem swojej uwagi na danym zadaniu
- obniżone poczucie własnej wartości
- mniejsza efektywność w pracy
- brak wiary w sukces
- zaburzenia snu
- ogólne rozdrażnienie i apatia.
Należy zauważyć, że objawy wypalenia zawodowego mogą pojawiać się stopniowo. Na początku coraz mniej doceniasz swoją pracę, odczuwasz zmęczenie i spadek energii, aż po pewnym czasie brakuje ci sił do wykonania codziennych, nawet bardzo krótkich zadań, które wcześniej były realizowane natychmiast bez żadnego problemu.
Kogo najczęściej dotyka wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe dotyka coraz większą liczbę pracowników. Na tzw. burn out syndrom cierpią reprezentanci różnych branż i zawodów. Osoby wysoko wrażliwe są szczególnie narażone na ten problem. Co ciekawe, coraz więcej młodych ludzi narzeka na wypalenie zawodowe. Może to wynikać z szybkiego tempa życia, rozwoju technologii i potrzeby osiągnięcia dużego sukcesu w krótkim czasie. Praca po godzinach i w weekendy, stres związany z natłokiem obowiązków zawodowych i brak czasu na regeneracje przyczyniają się do szybszego wypalenia.
Na ten syndrom bardzo często cierpią również wykonawcy zawodów, które codziennie generują źródło stresu. Do tej grupy należy zaliczyć strażaków, lekarzy, ratowników medycznych czy nauczycieli, którzy codziennie muszą mierzyć się z nowymi, często niespodziewanymi zadaniami w pracy.
Okazuje się, że wypalenie zawodowe to także zmora pracowników korporacji. Mimo że ich praca niektórym kojarzy się ze spokojnym 8-godzinnym siedzeniem przy komputerze z kawką w ręku, to tempo pracy, przeciążenie zadaniami i wszechobecny wyścig szczurów powoduje, że coraz więcej osób zatrudnionych w korporacjach skarży się na wypalenie zawodowe.
Jak zapobiec wypaleniu zawodowemu?
Syndrom wypalenia zawodowego może dotknąć pracownika niezależnie od jego wieku, obejmowanego stanowiska czy płci. Jak zapobiec temu zjawisku i nie dać się chronicznemu zmęczeniu wynikającemu z wykonywanej pracy? Oto kilka sprawdzonych rad:
- odpowiedni balans
- dbanie o odpoczynek
- ustalanie priorytetów
- pielęgnowanie hobby
- aktywność fizyczna
- pozytywne nastawienie
- wiara we własne możliwości.
W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć warto dbać o swoje samopoczucie zarówno w pracy, jak i po całym dniu pełnym zawodowych wyzwań. Rozgraniczenie życia prywatnego od zawodowego może znacząco wpłynąć na odczuwanie satysfakcji z obejmowanego stanowiska. Nie da się pracować na sto procent swoich możliwości bez odpowiedniej regeneracji, dlatego wykorzystanie urlopu wypoczynkowego, planowanie przerw w ciągu dnia, niezabieranie pracy do domu i poświęcanie dni wolnych na relaks pomagają zapobiec wypaleniu zawodowemu.
Szukasz swojej ścieżki na rozwój? Zaglądaj do Centrum Kariery Goldenline. Zachęcamy też do przeglądania ofert pracy i lektury naszych e-booków, w tym najnowszego Mistrzowskie Rekrutacje.
centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery