Podczas rozmowy o pracę rekruter zadał Ci podchwytliwe pytanie i nie wiesz, jakiej odpowiedzi udzielić? Zobacz TOP5 dziwnych pytań podczas rekrutacji i nie daj się złapać w pułapkę. Wykaż się asertywnością i zapunktuj podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Dziwne pytania na rozmowie o pracę
Rozmowa o pracę to stresujący moment dla wielu kandydatów. Rekruterzy często zadają masę pytań, a potencjalni kandydaci na dane stanowisko czują się niczym na przesłuchaniu. Oprócz standardowych kwestii dotyczących kwalifikacji, motywacji do zmiany pracy czy osiągnieć zawodowych czasami rekruter może pokusić się o pytanie, które na pierwszy rzut oka nie jest związane z przedstawianą ofertą pracy. O co konkretnie chodzi? Zebraliśmy TOP5 dziwnych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
TOP5 dziwnych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Dlaczego rekruterzy, oprócz pytań związanych z aplikacją na dane stanowisko, decydują się poruszać kwestie na pozór niezwiązane z zatrudnieniem? Niektóre pytania są zadawane, aby rozluźnić atmosferę, a inne, by sprawdzić, jak w danej sytuacji poradzi sobie kandydat do pracy. Przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej? Nie daj się zaskoczyć i poznaj nasz TOP5 najdziwniejszych pytań zadawanych przez rekruterów.
1. Gdzie się widzisz za 5 lat?
Spotkanie z rekrutetem idzie po Twojej myśli, powiedziałeś już wszystko na temat swoich kwalifikacji, atmosfera jest w porządku i nagle dostajesz pytania na temat swoich planów na przyszłość. Co wizja życia za pół dekady ma wspólnego ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz? Otóż Twoja odpowiedź na to pytanie, pokazuje rekruterowi Twoje nastawienie do rozwoju zawodowego i na ile poważnie traktujesz pracę.
Jeżeli odpowiesz, że za 5 lat będziesz w trakcie podróży dookoła świata, by uniknąć stresu w pracy lub zaczniesz spełniać się w zupełnie innym zawodzie niż oferowane stanowisko, to najprawdopodobniej źle wypadniesz w oczach rekrutera. Opowiadając na to pytanie, nie należy wchodzić w sferę prywatną, tylko skupić się na swojej karierze zawodowej. Dzięki temu rekruter będzie mógł ocenić czy dana organizacji pasuje do Twoich celów zawodowych.
2. Wymień 3 niestandardowe zastosowania ołówka?
To pytanie bada kreatywność kandydata i… może wybić go z rytmu. Jeżeli podczas rozmowy rekruter czuje, że kandydat recytuje gotowe przemówienia czy frazesy, które znalazł w internecie, to zadanie tego pytania pozwala zbadać jego czujność. Aplikujesz do agencji reklamowej lub starasz się o zatrudnienie w branży kreatywnej? Bardzo możliwe, że podczas rozmowy rekrutacyjnej usłyszysz pytanie w tym stylu.
3. Co byś zrobił, gdybyś jutro wygrał milion dolarów?
To pytanie podobnie, jak przykład nr 1 bada podejście kandydata do pracy. Jeżeli wygrywając milion dolarów, drugiego dnia masz zamiar rzucić pracę i poświęcić swoje życie zawodowe na rozwijanie ciekawego hobby, które absolutnie nie jest związane z branżą, to prawdopodobnie brak Ci motywacji do pracy na danym stanowisku.
4. Dlaczego chcesz odejść z firmy, w której obecnie pracujesz?
Pytanie ma na celu zorientowanie się, jakie są oczekiwania kandydata względem zatrudnienia i czego zabrakło mu na poprzednim stanowisku. Warto udzielić szczerej odpowiedzi, jednak nie należy obwiniać szefa, managera czy współpracowników o to, że zamierzamy zmieniać pracę i z szacunkiem wypowiadać się o firmie, z której planujemy odejść.
5. Gdybyś mógłbyś być kimś innym, to kim?
Odpowiadając na to pytanie, nie należy narzekać na swój zawód i branżę, w której planujemy pracować. Warto wspomnieć tutaj o swoich pasjach lub oryginalnym hobby, które realizujemy po godzinach pracy. Np. jeżeli ktoś jest pasjonatem piłki nożnej i regularnie ogląda mecze, może powiedzieć, że chciałby zamienić się miejscami z Cristiano Ronaldo czy Leo Messim, aby na chwilę poczuć te niesamowite emocje na boisku. Jeżeli jednak odpowiedź ma nawiązywać do życia zawodowego, to warto wziąć jako przykład światowej klasy lidera danej branży i krótko podsumować, dlaczego to właśnie tą osobą chcielibyśmy być, gdyby istniała taka możliwość.
Jak odpowiedzieć na dziwne pytania rekrutera?
Podobno nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi… Dobre przygotowanie do spotkania z rekruterem to klucz do udanej rozmowy kwalifikacyjnej. Wielu kandydatów stresuje się spotkaniem, bowiem bardzo zależy im na danym stanowisku. Rekruter również chce, aby rozmowa wypadła w przyjemniej atmosferze i zakończyła się sukcesem dla obu stron. W przypadku dziwnych pytań na rozmowie o pracę należy odpowiadać tak, by pokazać się z jak najlepszej strony i podkreślić swoje atuty, które przydadzą się w codziennej pracy na oferowanym stanowisku.
Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!
centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery