Odpowiedziałeś na kilkanaście ofert pracy i nikt do Ciebie nie oddzwania? Takie sytuacje zdarzają się często, szczególnie, jeśli wymagania w ofercie są mało precyzyjne. Wówczas duża grupa osób spełnia kryteria takiej rekrutacji, wysyła CV myśląc „a nuż się uda” i odbiera Twoją szansę na kontakt z rekruterem.
Niekiedy nie da się tego uniknąć. Liczba kandydatów na część stanowisk jest po prostu tak duża, że rekruter zasypany stertą CV może nie zauważyć Twojej aplikacji.
Jak z tym wygrać? Wyróżnij się! Dwa przykłady z mojego życia zawodowego:
„Kilka” lat temu szukałem pracy w gastronomii. Wysyłałem dziesiątki CV na wszystkie możliwe ogłoszenia, na które spełniałem kryteria i mimo to nikt nie odezwał się do mnie przez ponad 2 tygodnie. Byłem załamany. W pewnym momencie zacząłem się zastanawiać co robię źle. Stwierdziłem, że skoro wysyłanie CV nic nie daje, a ogłoszenia ciągle się pojawiają, to znaczy, że coś nie działa tak jak powinno. Może nikt nie zobaczył, że faktycznie jestem zainteresowany pracą. Wpisałem w Google frazę „restauracja Warszawa”, wybrałem jedną z okolicy i zadzwoniłem. Okazało się, że trafiłem na managera, który akurat poszukiwał ludzi do pracy. Po godzinie byłem na rozmowie kwalifikacyjnej, a następnego dnia rozpocząłem pracę. Pierwszy telefon, pierwsza rozmowa i od razu dostałem pracę. Z drugiej strony dziesiątki wysłanych CV i zero efektów.
Parę lat później sam szukałem ludzi do mojego zespołu w GoldenLine. Dostałem sporo świetnych aplikacji. Jednak najbardziej zapadł mi w pamięć jeden z kandydatów – tu pozdrowienia dla niego. Oprócz tego, że zaaplikował bezpośrednio przez ogłoszenie, wysłał mi prywatną wiadomość na GoldenLine z informacją, że chciałby u nas pracować. To teoretycznie nic szczególnego, jednak on jako jednyny wybił się spoza reszty kandydatów, zrobił coś, co wykracza poza standardowy schemat „napisać CV i list motywacyjny, wysłać je pod podany adres”. Jego wysiłek opłacił się – dostał pracę.
Dziś, dzięki portalom takim jak GoldenLine, kontakt z odpowiednią osobą z działu HR jest znacznie łatwiejszy. Wyróżnić się można na wiele sposobów:
1. W jednym z artykułów Alicja Arndt radziła jak udoskonalić swój profil na GoldenLine, aby rekruterom było łatwiej znaleźć Ciebie, a także żebyś aplikując na ogłoszenie swoim profilem dawał działom HR jak najwięcej informacji o swoim doświadczeniu zawodowym: Jak zadbać o swój profil na GoldenLine
2. Wysyłając CV zadbaj o to, aby faktycznie było ono dopasowane do oferty na którą aplikujesz. Standardowe CV coraz częściej są zastępowane bardziej interaktywnymi formami, takimi jak prezentacje czy video CV. W niektórych przypadkach im bardziej kreatywna forma CV, tym większa szansa na dostanie pracy – w dużej mierze zależy ona od rodzaju stanowiska na które aplikujemy. W pozostałych przypadkach podczas tworzenia CV warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów: Jak NIE pisać CV
3. Masz swojego wymarzonego pracodawcę? Daj mu o tym znać! On wcale nie musi wiedzieć o Twoim istnieniu. Jak to zmienić? Część sposobów już zdradziłem, jednak najlepsze są unikalne pomysły. Wszystko leży w Twoich rękach!
Czas także na małą aktualizację, bo przecież część porad związanych z szukaniem pracy jest uniwersalna – ale rok 2020 mocno zmienił w naszej rzeczywistości. Zatem do listy praktycznych porad Igora dorzucamy dwa wartościowe materiały
4. Szukasz pracy w trakcie pandemii koronawirusa? W Centrum Kariery Goldenline zapraszamy na specjalny webinar Szukam pracy i co teraz? Live odpowiemy na pytania przekazane nie tylko przez użytkowników Goldenline, które pomogą każdemu szukającemu pracy
5. Efektywną rekrutację wspierają także social media. Adam Piwek z Centrum Kariery pisze o podstawowych zasadach, o których pamiętać budując swoją markę osobistą nie tylko na Goldenline.
Powodzenia w poszukiwaniach i podzielcie się swoimi historiami!