– Do rekrutacji powinniśmy podchodzić jak do projektu. Stawiać sobie cele, wyzwania i planować kolejne kroki – mówi Maciej Czerwonka z portalu ManagerKariery.com. O czym pamiętać szukając pracy? Zdradzamy w wielu praktycznych inspiracjach po styczniowym live Centrum Kariery Goldenline
Szukając pracy:
- Zaplanuj proces poszukiwania pracodawcy: traktuj go jako swój kluczowy projekt
- Nie poddawaj się: nie zawsze będzie lekko, łatwo i przyjemnie – ale celem jest Twoja przyszłość
- Zawsze najpierw poznaj pracodawcę, do którego aplikujesz
- Pytaj znajomych o to, czy nie szukają kogoś w Twoim profilu zawodowym
- Zwracaj uwagę na wymagania pracodawców: odpowiedź na nie zawrzyj w swoim CV
- Stawiaj na szczerość w kontakcie z potencjalnymi pracodawcami. Nie bój się pytać – to nic złego
Kiedy najlepiej szukać pracy? Gdy jej nie potrzebujemy zmienić. Okazuje się, że świadome budowanie wizerunku profesjonalisty czy fachowca w danej dziedzinie procentuje często zgłoszeniem się rekruterów, czy headhunterów z interesującymi propozycjami. Nawet teraz w czasie pandemii w wielu branżach brakuje ekspertów i specjalistów. Co jednak zrobić, gdy nie mamy takiej możliwości i po prostu sytuacja zmusza nas do tego, aby znaleźć nowego pracodawcę?
– Do szukania pracodawcy i nowej pracy powinniśmy podejść jak do projektu – przekonuje Maciej Czerwonka z ManagerKariery.com. – Postawmy sobie cele, określmy optymalny czas. I jak w każdym wyzwaniu przygotujmy się na gorsze i lepsze chwile. Oczywiście pierwsze sukcesy zawsze bardziej motywują, jednak niezależnie od tego, czy po kilku wysłanych CV dostaniemy zaproszenie na rozmowę nie zapominajmy, że to zaproszenie nie oznacza zatrudnienia. Wytrwale pracujmy nad znalezieniem dobrego pracodawcy. To z pewnością się opłaci. Nie zapominajmy też o jakości. Wysyłajmy dopasowane CV, dostosowane do konkretnych ofert pracy. Tak, to zajmie dużo więcej czasu, ale efekt takich poszukiwań będzie z pewnością lepszy od „tsunami” jednego CV wysyłanego na różne oferty zatrudnienia.
Szukam pracy. I co teraz?
Pamiętajmy, że porażki w szukaniu pracy często nas wzmacniają. Często po kilku latach pracy w jednej firmie musimy też pamiętać o tym, że stres związany z rozmową będzie adekwatny do naszych wspomnień związanych np. z pierwszą maturą czy egzaminem na prawo jazdy.
W kalendarzu pracownika bywają niełatwe dni. Tym najtrudniejszym jest niespodziewana informacja o otrzymaniu wypowiedzenia od pracodawcy. Czy powinniśmy sobie zrobić miesiąc wolnego i odpocząć, czy może od razu przystąpić do działania?
– Nie bójmy się ochłonąć. Czas przeznaczony na oswojenie powinien być, szczególnie w czasach pandemii, stosunkowo krótki. Często maksymalnie kilkudniowy – dodaje Maciej Czerwonka z ManagerKariery.com. – W tym czasie odpowiedzmy sobie na pytania związane z tym, co i jak chcemy robić zawodowo w najbliższym czasie. Choć jest to z pozoru proste, dla wielu z nas może okazać się to sporym wyzwaniem. W pierwszym kroku zapiszmy sobie nasz cel. Krótko, konkretnie. Tak, aby cały czas towarzyszył nam w poszukiwaniu pracy. Potem na jego podstawie budujmy sobie dalszy plan.
W budowaniu listy odpowiedzmy sobie na poniższe pytania:
- Jakie kompetencje, które posiadam są cenione na rynku pracy?
- Czego nie chcę robić dalej?
- Gdzie widzę się w przyszłości?
- W jakich obszarach dobrze się sprawdzę?
W pierwszej kolejności przygotujmy listę wymarzonych firm, w których z różnych powodów chcielibyśmy pracować. Poczytajmy opinie o nich, wejdźmy na strony kariery, odwiedźmy profile pracodawców. Dopiero po lepszym poznaniu podejmijmy decyzję o tym, czy tam zaaplikujemy.
Zanim wyślesz CV
Choć brzmi trywialnie dobre CV to konkretny życiorys odpowiadający na potrzeby ogłoszenia. Jeśli nasze pierwsze CV liczy kilka stron – spróbujmy je podzielić na część związaną z portfolio projektów i krótki życiorys, gdzie pokażemy nasze kluczowe umiejętności, czy cechy przydatne z perspektywy oferty, na którą aplikujemy. – Dbajmy o dopasowanie CV do ogłoszenia, bo w ten sposób realnie podnosimy swoje szanse na zaproszenie na rozmowę, a być może finalnie także zatrudnienie – dodaje Maciej Czerwonka. – Nie bójmy pokazać się CV znajomemu rekruterowi zawsze w połączeniu z ofertą pracy, której dotyczy. Jeśli nikogo nie znamy – poprośmy osoby, które udzielą nam szczerej informacji zwrotnej. Lepiej poprawić życiorys na tym etapie kilka razy, niż potem czekać na informację pracodawcy. Zawsze będziemy o krok bliżej zatrudnienia. Szukanie pracy, szczególnie teraz, nie będzie proste. Jednak dzięki naszej motywacji z pewnością wygramy.