Konsekwencje pandemii odczuwamy nadal. Co więcej, rynek pracy w Polsce prężnie się rozwija. Liczba wakatów w skali roku zwiększyła się o 68,5 proc.
Praca hybrydowa to szansa?
Chociaż home office dotyczy tylko wycinka pracowników, to już na stałe wpisze się w obraz polskiego rynku pracy.Jak wynika z badania Gamfi, obecnie na pracę zdalną w wymiarze co najmniej jednego dnia w tygodniu ma przyzwolenie 23 proc. pracowników. Firmy w mijającym roku analizowały, jaki model pracy będzie dla nich optymalny w 2022 roku.
– Pracodawcy przekonali się, że nie ma jednej ścieżki dla wszystkich. Jedni wrócą na stałe do biur, inni przejdą całkowicie na pracę zdalną, a najwięcej firm zdecyduje się na model mieszany. Przedsiębiorcy muszą jednak wziąć pod uwagę potrzeby i preferencje pracowników. Jeżeli załoga chce home office przez kilka dni w tygodniu, powinniśmy to uwzględnić. Nasze badanie pokazało, że najwięcej, bo 37 proc. pracowników chciałoby pracy zdalnej w wymiarze jednego dnia w tygodniu. To nie są wygórowane oczekiwania – mówi Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service S.A.
Wzrosną natomiast wymogi dotyczące stacjonarnego biura. Będzie to miejsce do integracji z zespołem, dające możliwość pracy grupowej, czego brakuje zatrudnionym podczas pracy w domu. Do biura z powodzeniem przyciągną również wygodne rozwiązania technologiczne.
Brakuje ludzi do pracy
Rynek pracy w Polsce prężnie się rozwija – tylko w trzecim kwartale br. powstało ponad 132 tys. nowych miejsc pracy, a liczba wakatów w skali roku zwiększyła się o 68,5 proc. Z danych GUS wynika, że w przemyśle brakuje ponad 34 tys. pracowników, a w budownictwie 22,5 tys. Z niedoborami pracowników firmy będą musiały się zmierzyć również w przyszłym roku.
Powstaje też coraz więcej miejsc pracy – na jedno zlikwidowane stanowisko powstają dwa nowe, jednak nie ma kim ich obsadzać. Na te niedobory kadrowe w firmach pomogą w przyszłym roku, podobnie jak do tej pory, imigranci ze Wschodu.
Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wynika, że w 2021 roku niemal co czwarta firma zamierzała rekrutować Ukraińców. Przedsiębiorcy doceniają ich pracowitość, doświadczenie i szybką adaptację. Coraz częściej Ukraińcy będą również zatrudniani na wyższych stanowiskach, w branżach takich jak logistyka czy IT. – Nasze cykliczne badanie wykazuje w tej kwestii trend wzrostowy. W 2019 roku wyspecjalizowane stanowiska zajmowało 4 proc. pracujących Ukraińców, w 2020 już 9 proc., a w 2021 przekroczyliśmy 12 proc. Liczę, że w 2022 roku pobijemy kolejny rekord pod tym względem – – dodaje Krzysztof Inglot.
Szukasz pracy? Znajdź ją teraz! Sprawdź ogłoszenia o pracę na Goldenline. Chcesz, aby dostrzegli Ciebie nowi pracodawcy. Zaktualizuj swój profil na Goldenline, dzięki temu rekruterzy będą mogli odezwać się do Ciebie z interesującą propozycją pracy.