Aż – 6 na 10 polskich pracowników (w tym 69% managerów lub dyrektorów) przyznało, że ma możliwość realizowania swoich obowiązków zdalnie, poza biurem. Niemal co trzeci badany (33 proc.) z takiego udogodnienia korzysta minimum 4 razy w miesiącu.
Spośród pracowników, którzy mają możliwość pracowania zdalnie, największy odsetek badanych (35 proc.) zadeklarowało, że poza biurem swoje obowiązki zawodowe wykonuje średnio raz w miesiącu lub rzadziej. Niewiele mniej, bo 33 proc. korzysta z takiego rozwiązania dużo częściej, bo minimum cztery razy w miesiącu. Poza firmą od 2 do 3 razy w miesiącu pracuje co piąty respondent (21proc.), a tylko raz na miesiąc zdarza się to co 10. osobie (11 proc.).
Według badania Michael Page, większą szansę na pracę zdalną mają pracownicy mikro firm zatrudniających do 10 osób (61,5 proc.) w porównaniu do średnich organizacji (46,4 proc.), gdzie pracuje do 250 osób i oraz dużych przedsiębiorstw (59,3 proc.). Co ciekawe, na pracę z domu minimum 4 razy w miesiącu zdecydowanie częściej decydują się mężczyźni (42,8 proc.) niż kobiety (20 proc.). Badanie Michael Page pokazało również, że na częstotliwość wykonywania obowiązków poza biurem niewielki wpływ ma fakt posiadania dzieci – z takiego rozwiązania więcej niż 4 razy w miesiącu korzysta 33 proc. osób bezdzietnych w stosunku do 32 proc. osób z dziećmi.
Możliwość pracy z domu jest doceniana przez polskich pracowników, co potwierdziła ponad połowa (52 proc.) ankietowanych. Równocześnie, jeszcze więcej, bo 65 proc. chciałoby mieć także wpływ na wybór godzin, w których będzie wykonywać swoje obowiązki. Duża potrzeba elastycznego podejścia do czasu, a także miejsca wykonywania pracy wynika m.in. z chęci zachowania work-life balance. W badaniu Michael Page, 57 proc. respondentów przyznało, że praca zdalna pozytywnie wpływa na zachowanie równowagi między życiem prywatnym, a zawodowym. Jednocześnie, 28 proc. ankietowanych stwierdziło, że takie rozwiązanie negatywnie oddziałuje na harmonię w życiu.