Coraz częściej rozmowy rekrutacyjne prowadzone są zdalnie. Możemy się ich spodziewać wówczas, gdy rekrutuje nas osoba, która pracuje w innym mieście lub kraju. Coraz więcej rekruterów prowadzi międzynarodowe procesy rekrutacyjne, a coraz więcej kandydatów jest otwartych na relokację. Warto więc pamiętać o kilku kwestiach związanych z tego typu rozmowami kwalifikacyjnymi.
Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon lub na Skype?
Rozmowy przez Skype są jednak wciąż rzadsze w stosunku do rozmów telefonicznych. Te drugie są normą – z reguły jest to pierwsza rozmowa weryfikacyjna, poprzedzająca zaproszenie do kolejnego etapu rekrutacji. Zadbaj o komfortowe warunki do rozmowy – najlepiej żeby było to pomieszczenie, w którym jest cicho. Czasem rekruter zaskakuje Cię swoim telefonem, kiedy jesteś na zewnątrz, w autobusie, centrum miasta albo innym hałaśliwym miejscu. Poproś go wtedy o telefon w innym terminie. Ani Ty ani rekruter nie chcecie słyszeć podczas rozmowy hałasów w tle.
Ważne jest to żebyś dobrze wiedział z kim rozmawiasz i o jakiej ofercie pracy. Dlatego też umówienie się na konkretny termin i godzinę rozmowy jest istotne. Dzięki temu będziesz mógł wybrać odpowiednie i ciche miejsce na rozmowę, ale zyskasz również czas na przygotowanie się do rozmowy, sprawdzenie informacji o swoim rozmówcy i firmie.
Czy wiesz, że jak się uśmiechasz Twój głos brzmi inaczej? Uśmiechaj się, rekruter tego nie zobaczy, ale usłyszy. Rozmowa będzie wtedy milsza, będziesz się czuł bardziej komfortowo i, co za tym, idzie wypadniesz bardziej korzystnie.
O tych zasadach pamiętaj też podczas rozmowy online, chociażby przez Skype. Ta rozmowa nie różni się zbytnio od rozmowy twarzą w twarz. Dla Ciebie jest jednak o tyle łatwiejsza, że znajdujesz się w swoim naturalnym otoczeniu, najczęściej w domu. Kiedy jesteśmy na swoim terenie zwykle czujemy się silniejsi i bardziej pewni siebie – trzeba to wykorzystać! Na rozmowę rekrutacyjną przygotuj się tak, jak do zwykłej, tradycyjnej rozmowy o pracę. Jeśli potrzebujesz wskazówek od czego zacząć zajrzyj tutaj.
Uczestnicząc w rozmowie online z własnego domu pamiętaj, że oprócz Ciebie widać będzie też to, co jest za Tobą. Nie pokazuj rozmówcy swojej prywatnej przestrzeni – najlepiej jeśli rekruter będzie widział za Tobą ścianę w jakimś neutralnym kolorze. Uprzedź też domowników, żeby Ci nie przeszkadzali (najlepiej poproś ich żeby wyszli na spacer albo do kina). Nie zapomnij też o wyciszeniu dźwięku w telefonie, by nie przeszkadzał w rozmowie. W dobie internetu oraz coraz bardziej powszechnej pracy zdalnej, rozmowa kwalifikacyjna przez telefon lub na Skype to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Przygotuj się odpowiednio i przede wszystkim bądź sobą! Powodzenia!