Poszukujesz nowej pracy, ale denerwujesz się perspektywą rozmowy po angielsku? Zostało ci kilka dni i nie wiesz, jak w tak krótkim czasie odpowiednio się przygotować?
Podpowiem ci, co zrobić, by twoje wypowiedzi brzmiały naturalnie, jak w kilka dni poprawić znacząco płynność, aby wywrzeć jak najlepsze wrażenie na osobie rekrutującej.
Bez względu na to czy na co dzień masz kontakt z angielskim, czy nie, cel na najbliższe dni jest jeden: otocz się językiem angielskim z każdej możliwej strony! Wyobraź sobie, że mieszkasz w Nowym Jorku, wszyscy rozmawiają po angielsku, na ulicy rozbrzmiewa tylko angielski, a w sklepach i restauracjach dogadasz się również tylko w tym języku. Jeśli chcesz zacząć żyć życiem takim jak inni nowojorczycy, siłą rzeczy zaczynasz mówić po angielsku. Im częściej i dłużej rozmawiasz, tym więcej słów zapamiętujesz i zaczynasz ich natychmiast używać. Jesteś coraz bardziej pewny siebie i mówisz z coraz większą płynnością. W kilka dni raczej trudno byłoby przetransportować się do Nowego Jorku, tylko po to, by zaraz wracać na rozmowę kwalifikacyjną. Możesz to jednak, chociaż częściowo, Nowy Jork przenieść do siebie. W jaki sposób?
Oto sprawdzone i skuteczne sposoby, które pomogą ci przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku:
1. Zanurz się w tematyce Job Interview
Obejrzyj kilka nagrań, posłuchaj i poczytaj po angielsku na temat rozmów kwalifikacyjnych. Dzięki temu skutecznie zwizualizujesz siebie jako osobę odnoszącą sukces podczas rozmowy.
2. Otaczaj się językiem
Wykorzystuj każdą możliwą chwilę w ciągu dnia na angielski. Gdy jedziesz samochodem, słuchaj nagrań, podcastów. Powtarzaj na głos. Mów do siebie, tak jakbyś mówił do osoby rekrutującej. Gdy masz więcej czasu, powtarzaj na głos zwroty, które wykorzystasz w czasie rozmowy. Podczas codziennych aktywności, włączaj zawsze angielskie radio lub TV. Niech cokolwiek „mówi do ciebie” po angielsku, a ty nawet nie musisz się na tym koncentrować.
3. Przygotuj listę pytań i odpowiedzi
Zastanów się, o co osoba rekrutująca może cię zapytać. Zapisz swoje odpowiedzi, po czym odpowiadaj na głos, tak jakbyś odpowiadał podczas właściwej rozmowy. Nagraj swoje odpowiedzi na dyktafon i odsłuchaj się. To idealny sposób na długoterminowe zapamiętanie słownictwa i zwrotów. Nawet jeśli osoba rekrutująca zada ci inne pytania, twój umysł podsunie ci gotowe odpowiedzi, bo już kiedyś o czymś podobnym mówiłeś. Gdy nagrywasz się i słuchasz swojego głosu, zaczynasz silniej odczuwać emocje, co gwarantuje doskonałe zapamiętanie. Pamiętaj, że rodzaj pytania zależy w dużej mierze od stanowiska, na które aplikujesz i oczekiwań twojego pracodawcy względem twojego poziomu językowego.
4. Zaskocz słownictwem branżowym
Przygotuj sobie listę potrzebnych zwrotów i słówek związanych z branżą i firmą, do której aplikujesz, np. na podstawie anglojęzycznej wersji strony internetowej, społecznościowej lub bloga firmy. Wykażesz się zarówno znajomością branży, jak i kompetencją językową.
5. Dodaj płynności swojej wypowiedzi
Jeśli chcesz, by twoja wypowiedź brzmiała płynnie, opanuj zestaw praktycznych łączników konwersacyjnych.
6. Poproś o pomoc – to dla ciebie ważna sprawa
Poproś dobrego znajomego lub nauczyciela o pomoc. Wspólnie przeprowadźcie przykładowe rozmowy po angielsku.
7. Ruszaj się
Zmieniaj otoczenie podczas przygotowań. Ucz się w domu, wyjdź na spacer, idź do kawiarni i tam też się ucz. Jeśli zazwyczaj siedzisz ucząc się, wstań na chwilę, przejdź się po pokoju.
Powyższe wskazówki na pewno pomogą ci nabyć większą pewność siebie w krótkim czasie. To, co jest najważniejsze w czasie rozmowy o pracę to właśnie pewność siebie i spokój ducha. Zostaw stres za drzwiami sali konferencyjnej. Tuż przed rozmową weź głęboki oddech i uśmiechnij się. To będzie twoja najlepsza rozmowa!
One thought