Wielu ekspertów zgadza się ze sobą, że rekrutacja metodą Assessment Center pozwala wybrać najlepszego kandydata na stanowiska kierownicze. Czy jednak znajdzie ona swoje zastosowanie przy rekrutacji na staż? My twierdzimy, że tak!
W końcu nie zawsze liczą się tylko studia ekonomiczne. Najważniejsze są postawa, sposób myślenia i umiejętności, jakie posiada student, a nie kierunek studiów. Rekrutacja metodą Assessment Center pozwala to zweryfikować.
Rekrutacja Staż z Lwem w escape room
Zanim jednak dojdzie do sesji Assessment Center przed kandydatami dwa etapy. Pierwszym krokiem jest złożenie aplikacji online – wypełnienie formularza rekrutacyjnego, w którym prosimy o wybór ścieżki stażu oraz preferowanego obszaru banku, w którym kandydat chciałby odbyć staż. Następnie osoby, które się zakwalifikowały do kolejnego etapu rekrutacji są zapraszane na wywiad wideo. Tu znalazło zastosowanie nasze nowoczesne podejście do rekrutacji. Chcemy w ten sposób uszanować czas kandydata i dać mu możliwość wzięcia udziału w spotkaniu z dowolnego, dogodnego dla niego miejsca.
Następnym etapem rekrutacji na Staż z Lwem jest sesja Assessment Center w konwencji escape room. Zależy nam, aby kandydaci zaprezentowali swoje atuty jak: komunikatywność, umiejętność współpracy czy otwartość, ale też by dobrze bawili się w trakcie rekrutacji. Chcemy, aby każda osoba zapamiętał to doświadczenie jako wartościowe i przyjemne, a nie jako stresujące spotkanie w korporacji. To pozwala lepiej poznać kandydata, w przeciwieństwie do tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej. Dodatkowo w ramach tej części uczestnicy wykonują zadania grupowe oraz biorą udział w sesji „poznajmy się” – zorganizowanej na wzór „speed datingu”. Zadania, które są im przedstawione mają zbliżać ich do otwarcia bankowego sejfu, w którym ukryty jest skarb.
Nowe podejście
Nowe podejście znalazło swoje zastosowanie nie tylko podczas procesu rekrutacyjnego, ale również w trakcie trwania stażu. Chcemy, aby rozwój stażysty był ustrukturyzowany, ale też angażujący i ciekawy. Stąd nasze niestandardowe podejście do programu Stażu z Lwem, który jest oparty na zasadach „gamification”. Uczestnicy programu muszą zdobywać punkty i odblokowywać kolejne misje, aby rozwijać się w organizacji. Poza standardową ścieżką przypisaną do danego stanowiska, stażyści mogą też przekonać się, jak wygląda specyfika innych pionów poprzez realizację „misji specjalnych” – a więc wykonywania mini-projektów dla innych jednostek. I tak np. stażysta z pionu sprzedaży może na giełdzie projektów zgłosić się do realizacji projektu w innym obszarze, chociażby w zespole HR czy Marketingu.
Jak wygląda to w praktyce?
Każdy staż w ramach programu Stażu z Lwem jest płatny, niezależnie od ścieżki czy roku studiów stażysty. Oprócz standardowego wynagrodzenia, każdy stażysta ma zapewnioną opiekę mentora – Mistrza ING oraz możliwość zdobycia certyfikatu po ukończeniu wymaganych stopni wtajemniczenia.
Każdy staż trwa minimum 2 miesiące, maksymalnie do 9 miesięcy, z możliwością wydłużenia nawet łącznie do 12 miesięcy. Często też wyróżniającym się stażystom proponujemy długofalową współpracę na stanowisku specjalistycznym. Jest to bardzo istotny element programu Staż z Lwem, który został w taki sposób zbudowany, aby po ukończeniu wszystkich poziomów wtajemniczenia stażysta był gotowy do podjęcia pracy na etat w ING.
Obecnie w ramach programu Staż z Lwem, prowadzimy 4 podstawowe ścieżki stażowe: Agile, Customer Experience, Projects, Data Science, które są realizowane w określonych pionach. Dostępne piony i ścieżki stażowe opisane są szczegółowo na naszej stronie ingbank.pl/stazzlwem.
Edycja wakacyjna programu Staż z Lwem rozpocznie się już 3 lipca uroczystym otwarciem w centrum konferencyjnym ING w Katowicach. Planujemy już jesienną odsłonę programu, dlatego wszystkich zainteresowanych zachęcamy do śledzenia informacji o Stażu z Lwem i wypatrywania ogłoszeń o naborze do jego kolejnej edycji.
Przeczytaj także, jak wygląda rekrutacja Assesssment Center dla kierowników, tajniki Assessment Center, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o rekrutacji oraz sprawdź 10 najczęstszych błędów popełnianych podczas Assessment Center.