Osoba przeprowadzająca rozmowę rekrutacyjną w jak największym stopniu stara się poznać kandydata i uzyskać o nim jak najwięcej informacji. Skutkuje to zadawaniem szeregu pytań i często proszeniem o dodatkowe dane. Nie każde pytanie jest jednak dozwolone.
Rekruter przeprowadzając rozmowę może zadawać pytania dotyczące Twoich umiejętności, wykształcenia i doświadczenia, a także przebiegu pracy u poprzedniego pracodawcy. Mogą pojawić się również pytania bardziej nietypowe, na przykład o cechy Twojego charakteru. Oprócz standardowych pytań mogą paść pytania o hobby czy plany zawodowe na przyszłość. Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, należy być świadomym, że potencjalny pracodawca niektórych pytań nie może zadać. Jeśli jednak pojawią się one w czasie takiego interview, spokojnie możesz odmówić odpowiedzi.
O co pracodawca nie może pytać w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?
1. Stan cywilny
W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej nie powinno paść pytanie czy jesteś zamężna/żonaty, czy żyjesz w związku lub czy jesteś singlem.
2. Ciąża
Co do zasady pytanie o ciążę jest niedozwolone. Wyjątkiem są sytuacje, gdy stanowisko, na które aplikujesz wiąże się z pracą zabronioną kobietom w ciąży, ze względu na wpływ pracy na ich zdrowie. Całkowicie zakazane jest także pytanie o plany posiadania dzieci w przyszłości.
3. Karalność
W większości przypadków również pytanie o to czy byłeś/byłaś skazana będzie niedozwolone. Pytanie takie może paść w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej wówczas gdy niekaralność jest wymaganiem uregulowanym w przepisach (np. zatrudnienie na stanowisku ochroniarza czy pracownika przedszkola).
4. Preferencje polityczne, wyznanie, poglądy religijne, pochodzenie rasowe czy etniczne
Zadanie takich pytań może wskazywać na dyskryminację ze strony osoby przeprowadzającej rozmowę.
5. Przynależność związkowa
Rekruter nie jest uprawniony do żądania informacji czy należysz do związku zawodowego. Nie może również pytać czy w przeszłości działałaś/działałeś jako związkowiec lub przewidujesz zapisanie się do związku zawodowego po zatrudnieniu.
6. Stan zdrowia
Twój stan zdrowia, w tym przebyte choroby, nie powinien być przedmiotem dyskusji w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Twoja zdolność do pracy na danym stanowisku zostanie natomiast zweryfikowana w ramach wstępnych badań lekarskich.
7. Twoi bliscy
Pracodawca nie może pytać o to czym, zajmuje się Twój partner, jakie wykształcenie mają Twoi rodzice lub w jakim wieku są Twoje dzieci.
Co zrobić, gdy takie pytania padną z ust osoby przeprowadzającej rekrutację?
Najlepiej uprzejmie odmówić wskazując, że nie ma to znaczenia dla stanowiska, na które aplikujesz. W nauce prawa pracy przyjmuje się również, że w razie zadania niedozwolonego pytania pracownik może skłamać, a jeśli w przyszłości kłamstwo wyjdzie na jaw pracodawca nie może wyciągnąć wobec pracownika konsekwencji. Gdyby pytanie miało charakter dyskryminujący (np. dotyczyło przekonań religijnych) rekrutowana osoba może wystąpić również z roszczeniem odszkodowawczym do sądu. Zadanie pytania wkraczającego w sferę prywatności lub naruszające godność może być także podstawą do domagania się zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych.
Dowiedz się także, jak sobie poradzić z trudnymi pytaniami podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz jak rozmawiać z rekruterem przez telefon, a także sprawdź, jak radzić sobie ze stresem na rozmowie kwalifikacyjnej.