Druga edycja raportu „Cybersecurity. Rynek pracy w Polsce 2023” wykazała, że branża cyberbezpieczeństwa cierpi na brak specjalistów. Firmy mocno walczą o kandydatów, a ich oczekiwania rosną
Raport przygotowany przez HRK dla HackerU powstał na podstawie badania przeprowadzonego w ostatnim kwartale 2022 r. z udziałem ponad 500 specjalistów pracujących na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem IT.
– Zmiany w branży IT są bardzo dynamiczne, ale również zgodne z przewidywaniami. Łatwo zauważyć wpływ dwóch czynników na kształt rynku. Pierwszy z nich to wzrost świadomości i znaczenia cyberbezpieczeństwa na świecie. Drugi to wyzwanie transformacji cyfrowej i potrzeba rozwoju kadry specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Dzisiaj odpowiadamy na jeden z największych problemów, z jakimi boryka się gospodarka, ponieważ bezpieczeństwo polskich firm i instytucji jest narażone jak nigdy wcześniej. Kształcąc nowych specjalistów uzupełniamy lukę pracowników na rynku, a naszym absolwentom dajemy możliwość wejścia na rozwojowy obszar rynku pracy – mówi Marek Gajewski, General Manager for Poland w HackerU.
Firmy aktywnie przeszukują rynek
Pracownicy związani od kilku lat z cyberbezpieczeństwem są cennymi kandydatami. 45% ankietowanych stwierdziło, że otrzymują ponad 5 zaproszeń do procesów rekrutacyjnych tygodniowo. 55% biorących udział w badaniu przyznało, że takie zapytania otrzymuje od 1 do 3 razy tygodniowo. Wyniki pokazują, że pracodawcy poszukują doświadczonych pracowników, ale coraz częściej zwracają się ku kandydatom z mniejszym stażem lub bezpośrednio po kursach.
– Pandemia sprawiła, że potrzeby rekrutacyjne związane z bezpieczeństwem IT gwałtownie wzrosły. Obecnie specjalizacja ta jest zdecydowanie bardziej otwarta na osoby z mniejszym doświadczeniem. Wiele firm decyduje się także na kształcenie własnych kadr – organizuje programy stażowe i mocno inwestuje w rozwój pracowników. Dużym zainteresowaniem dalej cieszą się kandydaci z doświadczeniem, a także eksperci posiadający kompetencje managerskie, dzięki którym mogą nie tylko zarządzać bieżącą pracą, ale także rozwijać podlegające im zespoły – mówi Mikołaj Zbudniewek, Executive Director w HRK.
Cyberbezpieczeństwo kusi zarobkami
Pracownicy cybersecurity należą do bardzo zadowolonych., m.in. dzięki wysokim zarobkom. Wynagrodzenie w branży jest konkurencyjne. W badaniu widać zdecydowany wzrost zarobków w najwyższych widełkach płacowych (powyżej 20 000 zł brutto miesięcznie). Podwyżki płac są odpowiedzią na rosnącą inflację, ale również wyższe wymagania pracowników, szczególnie tych, którzy posiadają doświadczenie zawodowe większe niż 3 lata (związane bezpieczeństwem IT).
Ciekawe jest również zmniejszenie się liczby badanych, którzy deklarują wynagrodzenie pomiędzy 5 001 a 10 000 zł brutto miesięcznie. Wpływa na to wzrost oczekiwań kandydatów aplikujących na… pozycje juniorskie oraz utrzymujący się wysoki popyt na kandydatów w branży. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w branży preferowaną formą zatrudnienia jest kontrakt B2B. To wynik niepewnych rozwiązań podatkowych i sytuacji gospodarczej. Dodatkowo, wyższe wynagrodzenie rekompensuje brak niektórych benefitów pracowniczych.
Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!
Brakuje specjalistów? Pomoże przebranżowienie
Pracą związaną z bezpieczeństwem IT interesują się zarówno kandydaci z doświadczeniem w IT, jak i pasjonaci bez formalnego wykształcenia, którzy swoje zainteresowania postanowili przekuć na karierę zawodową.
– Ostatni rok zweryfikował cyberobronność polskich instytucji, zarówno państwowych jak i prywatnych. Zapotrzebowanie na specjalistów zdecydowanie wzrosło. Zwiększyło się również zainteresowanie tematem, co jest sporym sukcesem w dłuższej perspektywie cyberbezpieczeństwa kraju. Rynek jest tak zbudowany i wymagający, że już samo ukończenie studiów nie wystarczy. Na rynku brakuje praktyków nadążających za najnowszymi trendami, chcących się ciągle rozwijać, szkolić i specjalizować, w którejś z konkretnych dziedzin cybersecurity. Na naszych kursach widzę wiele osób, które zdecydowały się zmienić branżę. Z ogromną pasją do cyberbezpieczeństwa wciąż się rozwijają, edukują i szkolą, aby w przyszłości wejść na rynek i rozpocząć pracę jako cyberspecjaliści – mówi Maciej Cieśla, Head of Cybersecurity w HackerU.
Wartym uwagi wnioskiem płynącym z badania jest utrzymanie się liczby osób chcących pracować zdalnie na tym samym poziomie, przy jednoczesnym minimalnym wzroście pracowników ceniących pracę z biura. Trend ten może wynikać ze zmęczenia pracą zdalną lub brakiem możliwości pracy w takim trybie ze względów lokalowych. Niezmiennie zdecydowana większość pracowników preferuje model hybrydowy. Najbardziej popularnym i preferowanym przez kandydatów sposobem pracy jest podział na 3 dni pracy zdalnej i 2 dni stacjonarnej.
centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery