Zdecydowana większość ankietowanych kobiet chciałaby znać wysokość wynagrodzenia na oferowanym stanowisku przed złożeniem aplikacji (86,6%), a nieznacznie mniej uważa, że dobre relacje i indywidualne podejście do pracownika buduje zaufanie do pracodawcy (81,9%)
Polki na rynku pracy poszukują stabilności zatrudnienia, która sprowadza się do formy zatrudnienia, wynagrodzenia, benefitów oraz dobrych relacji opartych na zaufaniu, ale także na elastyczności i indywidualnym podejściu. Dla pań kluczowa jest praca w zgodzie ze swoimi potrzebami, wartościami i pomysłem na dalszy rozwój zawodowy tak, aby możliwe było porównanie ich nie tylko z potrzebami czy kulturą organizacyjną firmy, ale również z jej ofertą, i to przed wejściem w proces rekrutacyjny. Z kolei w ogłoszeniach o pracę, panie oczekują transparentności informacji, zwłaszcza na temat oferowanego wynagrodzenia, jasności w kwestii perspektyw rozwojowych i ścieżki kariery oraz opisu zadań. Zależy im, aby ich pracodawca prowadził biznes w sposób etyczny, profesjonalny i z poszanowaniem dla środowiska.
-Kobiety deklarują zbliżone preferencje i ambicje zawodowe do całego przekroju młodego społeczeństwa. Atmosfera w miejscu pracy i stabilność zatrudnienia i zarobków stają się coraz ważniejsze przy wyborze pracodawcy. W opiniach kobiet coraz częściej pojawiają się refleksje na temat ESG (Environmental, Social and Corporate Governance theory) – zdecydowana większość docenia to, że firma działa „na rzecz dobra wspólnego”. Jednak jeszcze więcej badanych zwraca uwagę na sukcesy finansowe pracodawcy, które mogą się przełożyć na sukcesy finansowe pracowników. Polki zdecydowanie chcą większych zarobków oraz większych szans na rozwój zawodowy, jednak największą obawą respondentek jest niesprzyjająca atmosfera w pracy – mówi Katarzyna Komorowska, partnerka PwC Polska z zespołu People & Organization.
Z badania wynika, że zdecydowanie najbardziej preferowaną formą zatrudnienia jest pełen etat uwzględniający możliwość elastycznego czasu pracy (ponad 60%). Opcję pełnego etatu ze stałymi godzinami pracy wybrało 19% badanych a najmniej poszukiwaną formą współpracy jest niepełny etat (niespełna 3% badanych). Spory odsetek ankietowanych kobiet decyduje się na współpracę w formie samozatrudnienia (ponad 10%). Największą popularnością cieszy się praca hybrydowa – preferuje ją prawie 76% badanych kobiet. Najmniejszą zaś praca stacjonarna – jest to wybór 8.1% Polek. Wśród najbardziej popularnych form wynagrodzenia i benefitów respondentki zdecydowanie wskazały na stabilne i pewne wynagrodzenie. Najpopularniejsze benefity pozapłacowe, takie jak opieka medyczna i karta sportowa nadal są preferowane, jednak zdecydowanie rośnie znaczenie dopasowanych, dobrze dobranych benefitów będących wyrazem troski pracodawcy, np. dodatkowy dzień wolny albo dodatkowe dni urlopu.