Z badania “Czy Polacy nie lubią poniedziałków i chcą pracować krócej?” wynika, że Polacy popierają pomysł skrócenia tygodnia pracy do 4 dni, a niecała połowa z nas uważa, że 40h pracy w tygodniu to zbyt dużo. Jako społeczeństwo nie jesteśmy największymi fanami poniedziałków
Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Czy Polacy nie lubią poniedziałków i chcą pracować krócej?”, w którym zapytano 735 respondentów o ich zdanie dotyczące harmonogramu 5-dniowego tygodnia pracy.
Poniedziałki stresują Polaków
Ulubionym dniem pracującym Polaków jest piątek (80%). Poniedziałku nie lubi 75% badanych. Początek tygodnia jest zawsze lub często przyczyną stresu u 16% ankietowanych. Sporadycznie zdarza się to 30% respondentów, a 33% nie doświadcza takich emocji związanych z poniedziałkiem.
Środa to dzień, w którym pracujący Polacy deklarują najwyższą produktywność (27%). Poniedziałek i piątek to dni „spisane na straty”. Pracownicy czują się wtedy najmniej produktywni i jest to wyraźna prawidłowość. Dla 23% badanych dzień tygodnia nie ma w tej kwestii żadnego znaczenia.
— Wydaje się, że pierwszy i ostatni dzień tygodnia pracy powinny być zaplanowane tak, by nie narzucać pracownikom zbyt wielu ważnych obowiązków. Osoby aktywne zawodowo przyznają, że w poniedziałki i piątki są najmniej produktywne — ta informacja może stanowić dla managerów i pracodawców wskazówkę, która pomoże w konstruowaniu skuteczniejszych niż dotychczasowe planów zadań. — mówi Marta Rojewska, autorka badania.
Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!
Krótszy tydzień pracy? Jesteśmy na tak
67% badanych przez InterviewMe popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do 4 dni. Połowa ankietowanych uważa, że 40 godzin to odpowiednia liczba godzin pracy, a 43% uważa, że jest to zbyt dużo. 7% respondentów jest chciałoby pracować więcej niż do tej pory.
— Badanie InterviewMe wykazało, że Polacy podchodzą do kwestii zmiany liczby dni pracujących entuzjastycznie. Wydaje się, że rewolucja może dopiero nadejść, bo tryb pracy młodych ludzi różni się od tego, jaki znają ich rodzice czy starsi koledzy. Na dodatek zjawisko pełnoetatowej pracy zdalnej może sprawić, że pracownicy będą w stanie lepiej zarządzać czasem i korzystać ze swojej produktywności — niezależnie od tego, ile dni i godzin znajdzie się w ich umowach. — mówi Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.
Inne ciekawe wyniki:
- Niechęć związaną z pójściem do pracy w poniedziałek deklaruje 59% badanych
- Większości pracowników zdalnych najciężej pracuje się latem
- Gdyby Polakom zaproponowano, że jeden dzień w tygodniu uznajemy od teraz za wolny, 41% wybrałoby piątek
- 60% respondentów najwydajniej pracuje we wczesnych godzinach, a tylko 19% wieczorem
- Im ktoś młodszy, tym częściej preferuje pracę w godzinach wieczornych (31% osób w wieku 18-25 lat vs. 15% osób powyżej 40. roku życia).
Szczegółowe wyniki badania „Czy Polacy nie lubią poniedziałków i chcą pracować krócej?” można znaleźć tutaj.
centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery