Stare przysłowie mówi, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Czy ta zasada obowiązuje również, gdy szukamy pracy?
Silne działania rekrutacyjne firm spowodowały, że cześć z Was zdecydowała się na zmianę pracodawcy. Dla wielu były to zmiany na lepsze. Są jednak i tacy, którzy żałują swojej decyzji i chętnie zapukaliby ponownie do drzwi swojej starej firmy. Nie wiedzą jednak, czy to dobry pomysł. Wracać, czy nie wracać – oto jest pytanie.
Skąd wiesz o ofercie?
Twoja pozycja w rozmowach rekrutacyjnych będzie zależała od tego, skąd wiesz o wakacie. Najlepszą dla Ciebie sytuacją jest ta, kiedy odzywa się do Ciebie przedstawiciel działu HR z prezentacją oferty. Wówczas nie bez powodu możesz poczuć, że szansa na powrót jest całkiem spora. Jednak gdy sam znajdujesz ogłoszenie rekrutacyjne pojawia się naturalne pytanie, dlaczego nikt z firmy się ze mną nie skontaktował? Być może szef uważa, że nie będziesz zainteresowany pracą, z której odszedłeś? Warto przeanalizować też dwa poniższe scenariusze.
Jeśli odejście było zainicjowane przez firmę…
Zastanów się, dlaczego firma zdecydowała się rozwiązać z Tobą umowę? Jeśli przyczyną rozstania była redukcja etatu (związana na przykład ze złą sytuacją ekonomiczną firmy), to pojawienie się ogłoszenia rekrutacyjnego może oznaczać, że kiepskie czasy firma ma już za sobą. Jeśli tak, to może faktycznie warto rozważyć powrót? W takiej sytuacji zamiast standardowego przesłania CV polecam kontakt z działem HR i wyrażenie swojej gotowości do powrotu.
Inaczej sytuacja wygląda, jeśli przyczyną odejścia była negatywna ocena wyników Twojej pracy. Zastanów się, co sprawiało, że miałeś problemy z realizacją celów i czy ta przyczyna została wyeliminowana? Jeśli tak się stało, warto o tym napisać, gdy będziesz przesyłał aplikację. Przyznam jednak, że jeśli przyczyną wypowiedzenie była negatywna ocena pracy, rekruterzy rzadko decydują się na zaproszenie kandydata na rozmowę. Wówczas działa zasada, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki.
Jeśli odejście było zainicjowane przez Ciebie…
Oczywiście pierwsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć, a które na pewno „padnie” na spotkaniu z rekruterem to: „Dlaczego chcesz wrócić?”. Warto solidnie się zastanowić nie tylko nad taką odpowiedzią, która zadowoli pracodawcę, ale nad faktyczną przyczyną powrotu. Odejście z firmy zawsze wiąże się z emocjami i stresem. Skoro się na to zdecydowałeś to zapewne miałeś ku temu bardzo konkretne powody. Być może skusiła Cię inna oferta pracy? A może odszedłeś z firmy, ponieważ w atmosferze pracy lub strukturze organizacyjnej było coś, co nie pozwalało Ci na komfort pracy? Niezależnie od tego, jaka była przyczyna Twojego odejścia zastanów dwa razy, czy Twój powrót to na pewno dobry pomysł? Jeśli uznasz, że tak, skontaktuj się z osobą odpowiedzialną za rekrutację i spróbuj umówić się na spotkanie.
Gdy zdecydujesz się na ponowną aplikację do swojej „starej firmy” pamiętaj, że rekruterzy będą oceniać Twoją aplikację w następujących aspektach:
1. Powód odejścia? – O różnych aspektach tej sytuacji pisałam już powyżej. W takich sytuacjach sprawdza się zasada „niepalenia za sobą mostów”. Nawet jeśli odszedłeś do innej firmy, to jeśli Twoje zniknięcie nie naraziło firmy na kłopoty, przekazałeś obowiązki i zadbałeś o relację z zespołem i przełożonymi to Twój powrót jest możliwy.
2. Gdzie odszedłeś? – Pracodawcę najbardziej zawsze boli odejście do konkurencji. W takiej sytuacji część firm zamyka drogę powrotu dla swoich pracowników. Znam jednak i takie, które chętnie korzystają z doświadczeń zdobytych przez swoich byłych pracowników. Zawsze jednak warto pamiętać o zasadzie lojalności. Gdy obiecamy, że zdradzimy sekrety działania konkurencji każdemu managerowi zapali się czerwone światło ostrzegawcze.
3. Dlaczego chcesz wrócić? – Wiele osób wyznaje zasadę, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. To dobra zasada, jeśli w tej rzece było nam wyjątkowo źle. Jeśli natomiast przyczyną odejścia była zmiana sytuacji rodzinnej (na przykład wyjazd z partnerem oddelegowanym do pracy do innego miasta) wówczas powrót nie jest wykluczony. Pamiętaj, że pracodawca, jeśli zaprosi Cię na rozmowę, będzie oceniał ryzyko powtórzenia się tej sytuacji. Przygotuj sobie więc solidne argumenty, które mogą przekonać szefa, że warto jeszcze raz postawić właśnie na Ciebie.
4. Ile czasu minęło od Twojego odejścia? – Ciężko jest ocenić, czy w tym przypadku czas będzie działał na Twoją korzyść. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji każdej z firm. Znam firmy, w których menagerowie unikają zatrudniania byłych pracowników z powodów nawyków pracy, których nabyli podczas poprzedniego okresu zatrudnienia. Tłumaczą, że w sytuacji ciągłej zmiany, przez jaką przechodzą ich firmy, nie chcą podejmować ryzyka walki ze starymi schematami. Są jednak i tacy szefowie, którzy chętnie sięgają do zasobów płynących z doświadczenia byłych pracowników.
5. Jakie są Twoje oczekiwania? – Ten trudny obszar rozmowy na pewno zostanie poruszony. Pamiętaj, że odchodząc zamknąłeś za sobą pewne drzwi i niektóre z nich mogą być już trudne do otworzenia, a na pewno nie otworzą się od razu. Przygotuj się na to, że pracodawca może zaproponować Tobie nieco niższe wynagrodzenie niż to, które miałeś w chwili odejścia. Również ścieżka awansu i rozwoju może wyglądać nieco inaczej. Nie mówię, że gorzej. Na pewno inaczej. Musisz być przygotowany na to, że przez pewien czas wszystkie decyzje rozwojowe dotyczące Twojej osoby będą podejmowane z pewną ostrożnością. Jeśli jednak przeczekasz ten czas i pokażesz swojemu „staremu nowemu” pracodawcy, że warto w Ciebie zainwestować, to nie ma powodu, by ten okres próby trwał wiecznie.
6. Zespół – Rekruter będzie również analizował, jak Twój powrót wpłynie na zespół. Czy Twoje pojawienie się wzbudzi emocje? A jeśli tak, to jakie? Pamiętaj, że ponowne zatrudnienie byłego pracownika pozwala budować wizerunek przyjaznego pracodawcy. Podczas rozmowy rekrutacyjnej zapewnij rekrutera, że doceniasz postawę firmy i będziesz ją odpowiednio komunikował.
Nie ma złotej recepty na powrót. Taka sytuacja jest trudna zarówno dla kandydata, jak i całego zespołu. Pamiętaj jednak, że ponowna aplikacja do firmy, z której się wcześniej odeszło zawsze wymaga odwagi, a biznes bardzo ceni sobie ludzi odważnych.
Szukasz inspiracji związanych z szukaniem pracy? Zajrzyj do e-booka Karierowy re:start.
One thought