Młodym ludziom brakuje odpowiednich umiejętności, które pozwalają skutecznie wkroczyć na rynek pracy po zakończeniu edukacji – tak odpowiedziało 69% osób w badaniu firmy Hays, które miało na celu weryfikację poziomu kompetencji najmłodszego pokolenia pracowników
Z czego wynikają kompetencyjne braki?
Z wyników innego badania przeprowadzonego przez firmę wynika, że największą przeszkodą na drodze do zdobycia umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy jest brak odpowiednich możliwości – tak opowiedziało 45% badanych.
Natomiast 28% ankietowanych uważa, że wartościowe informacje dotyczące rozwoju kariery i kompetencji są trudno dostępne dla osób z pokolenia Z. 14% respondentów uważa, że barierą w doskonaleniu umiejętności młodych osób jest niewystarczający dostęp do edukacji, a 13% – że jest nią brak odpowiednich narzędzi lub rozwiązań technologicznych.
Jakich kompetencji brakuje?
Braki kompetencyjne wśród młodych pracowników i kierunki edukacji, które nie są dopasowane do potrzeb rynku pracy mogą być wyzwaniem dla pracodawców w perspektywie krótko- i długoterminowej. Zauważalne są coraz większe braki umiejętności z zakresu IT i cyfryzacji. Problemem są również kompetencje miękkie, które nie są wystarczająco uniwersalne.
Pracodawcy muszą pomagać młodym
W obliczu trudności rekrutacyjnych, z jakimi mierzą się firmy na dzisiejszym rynku, pracodawcy coraz częściej biorą na siebie część odpowiedzialności za przygotowanie młodych do pracy w zawodzie. Pracodawcom powinno zależeć, aby osoby dołączające do organizacji posiadały wszelkie umiejętności niezbędne do rozpoczęcia pracy. Natomiast jeśli nie jest to możliwe, to niezbędne często staje się większe zaangażowanie w przygotowanie przedstawicieli najmłodszego pokolenia do samodzielnej pracy.
– Ważne jest zapewnienie młodym pracownikom możliwości rozwoju, dzięki którym będą mogli z sukcesem realizować swoje obowiązki i jednocześnie – odczuwać większą satysfakcję z wykonywanej pracy. Należy jednak pamiętać, że wykształcenie takich kompetencji miękkich, jak umiejętność współpracy, zdolność dopasowania się do zmiennych czynników, odporność na stres czy zdolności analityczne wymaga czasu. – mówi Agnieszka Pietrasik, Dyrektor wykonawcza firmy Hays Poland.
Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!
Szkoły nie przygotowują do pracy
Oczekiwania pracodawców w kwestii umiejętności stale się zmieniają. Wpływa na to m.in. rozwój technologii, automatyzacji czy nowych potrzeb ze strony klientów. Pożądane umiejętności różnią się od tych, które potrzebne były kilka lat temu. Dlatego obszary, w których kształcą się młodzi ludzie mogą nie odpowiadać wymaganiom rynku pracy. Wspieranie najmłodszego pokolenia może zapobiec powiększaniu się luki kompetencyjnej w przyszłości.
– Aby zapewnić najmłodszemu pokoleniu jak najlepszy start kariery, konieczna jest współpraca biznesu z instytucjami edukacyjnymi. Wówczas rozwijanie odpowiednich umiejętności u osób młodych może dać lepsze rezultaty. Dla przykładu, doradztwo zawodowe w szkołach oraz w uniwersyteckich biurach karier, powinno być lepiej dostosowane do aktualnych potrzeb biznesowych rynku pracy i ułatwiać młodym osobom podejmowanie bardziej świadomych decyzji. Ze strony pracodawców, ważne jest dzielenie się praktycznymi wskazówkami z potencjalnymi, przyszłymi pracownikami oraz umożliwienie udziału w programach mentorskich bądź stażach jeszcze w trakcie edukacji. – mówi Agnieszka Pietrasik, Dyrektor wykonawcza firmy Hays Poland.
Mentoring może procentować
Pracodawcy powinni pamiętać, że młodym pracownikom może być potrzebne dodatkowe wsparcie w rozwijaniu umiejętności. Niezbędne mogą okazać się szkolenia na nowym stanowisku, zaangażowanie w ciekawe projekty oraz pomoc mentora.
– Niektóre organizacje praktykują dwukierunkowy program mentoringu, w którym starsi i młodsi pracownicy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami oraz wzajemnie doskonalą niezbędne kompetencje. Wpływa to również na pewność siebie osób znajdujących się na początku kariery. Jest to dla nich nie tylko okazja do rozwoju umiejętności, ale również dowód na to, że posiadane kompetencje mają realną wartość dla całego zespołu. – mówi Agnieszka Pietrasik, Dyrektor wykonawcza firmy Hays Poland.
centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery