Sierpień to najczęściej wybierany miesiąc wakacyjny w Polsce i Europie. Pracodawcy potrzebują wtedy większej liczby pracowników, dzięki czemu pojawia się kolejna szansa dla młodych ludzi. Jakie kroki podjąć, żeby nie paść ofiarą oszustwa lub nie ponieść szkód zdrowotnych?
– W tym roku po raz pierwszy od wybuchu pandemii ruszyły prace sezonowe bez większych ograniczeń. Oferty pojawiały się w rolnictwie, ogrodnictwie, turystyce, gastronomii, hotelarstwie, budownictwie czy magazynach. Pracodawcy nie mogą narzekać na brak rąk do pracy. Poza młodymi osobami, które chcą sobie dorobić przed startem roku akademickiego do Polski napłynęli uchodźcy. Jak wiemy z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej już 358 tys. osób znalazło pracę z 661 tys. w wieku produkcyjnym. Stąd w tym roku po raz pierwszy m.in. hotele nie narzekają na deficyt kadrowy. Sezon jeszcze się nie skończył, wielu pracodawców nadal szuka ludzi do pracy – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service S.A.
Druga połowa lata gorąca na rynku pracy
Dane Eurostatu pokazują, że w sierpniu 2021 roku z usług hoteli w Polsce skorzystało 6 mln osób, w lipcu 5,3 mln, we wrześniu 4,5 mln a w czerwcu 3,2 mln. Wyniki zbliżyły się do tych sprzed pandemii. To powoduje, że rośnie szansa na znalezienie pracy i dobry zarobek dla młodych, którzy mogą liczyć na stawki wynoszące nawet 20-25 zł netto na godzinę. Eksperci Personnel Service podpowiadają, o czym pamiętać szukając takiej pracy.
Zapoznaj się z opiniami o pracodawcy
Kiedy już siadamy do wysyłania wcześniej przygotowanego przez nas CV, warto wczytywać się dokładnie w ofertę pracy. Poza weryfikacją naszych umiejętności w porównaniu do oczekiwań pracodawcy, warto przyjrzeć się uważnie z jaką firmą mamy do czynienia.
Proste wpisanie nazwy w Google i weryfikacja opinii pozwoli nam się zorientować czy jest sens aplikować na daną ofertę. Kiedy korzystamy z ogłoszeń publikowanych w mediach społecznościowych można też zapytać czy ktoś miał doświadczenia pracy w danym miejscu. Opinia z pierwszej ręki zawsze będzie najbardziej wartościowa.
Zadawaj pytania
Niezależnie od formy rozmowy kwalifikacyjnej, czyli kolejnego kroku po aplikacji na dane stanowisko pracy, należy się do niej dobrze przygotować i mieć listę pytań do pracodawcy. Rozmowa kwalifikacyjna to też kolejny etap, po weryfikacji opinii w internecie, na którym jesteśmy w stanie zorientować się czy mamy do czynienia z uczciwym pracodawcą.
Warto zapytać m.in. o wymiar czasu pracy, przerwy w ciągu dnia, oferowaną stawkę godzinową, formę umowy o pracę czy obowiązujące zasady BHP. Rekruterzy podczas spotkań dowiadują się o nas wielu rzeczy, ale my również mamy prawo świadomie wybrać firmę, z którą chcemy się związać.
– Rozmowa kwalifikacyjna, jak sama nazwa wskazuje jest rozmową. Sami odpowiadamy na pytania, ale też możemy je zadawać. Zwłaszcza, że taka postawa jest bardzo pozytywnie odbierana przez pracodawców. Ktoś, kto interesuje się tym, co będzie robił i warunkami pracy, od razu punktuje. Tacy kandydujący są postrzegani jako osoby zaangażowane, które wiedzą czego szukają – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service S.A.
Dopilnuj podpisania umowy
Przed rozpoczęciem pracy musimy podpisać z pracodawcą umowę. Najczęściej w przypadku prac sezonowych jest to umowa zlecenie, jednak zdarzają się też umowy na czas określony. Taki dokument jasno określa stawkę godzinową, wymiar czasu pracy i zawiera opis stanowiska. To też dla nas podstawa dochodzenia swoich praw.
– Okres prac sezonowych bywa wykorzystywany przez pracodawców do rozliczania się „pod stołem”. I choć niektórych kusi wizja wyższych zarobków, warto pamiętać o zagrożeniach. Bez umowy nie będziemy mogli dochodzić swoich praw, gdy pracodawca nie będzie chciał nam zapłacić, nie skorzystamy też z ubezpieczenia, gdy przy pracy zdarzy się nam wypadek. To bardzo istotne kwestie – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service S.A.
Zwracaj uwagę na bezpieczeństwo w pracy
Pracodawca, który oferuje nam pracę sezonową powinien zadbać o jej warunki. Szkodliwe czynniki mogą być różne. Jeżeli zostaliśmy zatrudnieni na budowie powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na hałas, który nie powinien przekraczać 85 decybeli. Najczęściej jednak w pracach sezonowych doskwierają pracownikom wysokie temperatury.
Zgodnie z zasadami BHP pracodawca ma obowiązek zapewnić nam nieodpłatne zimne napoje, gdy temperatura pracy wykonywanej na zewnątrz przekracza 25 stopni. Dodatkowo, firma może zdecydować się np. na zamontowanie klimatyzacji, zapewnienie dodatkowych przerw czy skrócenie czasu pracy. Kiedy nie mamy pewności, czy firma, w której pracujemy stosuje się do zasad BHP, można zadzwonić do Państwowej Inspekcji Pracy i upewnić się co do swoich praw.
centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery