Co piąty rodzic chciałby, żeby jego dziecko było programistą lub działało jako specjalista IT, tak wynika z badania krakowskiej firmy WEBCON. Najmniejszym poparciem rodziców cieszy się rola influencera
Wybór profesji to jedno z największych wyzwań. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko podejmuje w ósmej klasie, kolejną przy okazji matury i wyboru studiów. Nastolatek i nastolatka często nie wiedzą, co chcieliby robić w dorosłym życiu. W tej trudnej decyzji nieocenione jest wsparcie rodziców.
Najlepsze perspektywy są w branży IT
Największy producent oprogramowania low-code w Polsce, firma WEBCON, zapytał ojców o wymarzony zawód dla ich dzieci. Tatowie najczęściej odpowiadali, że chcieliby, aby ich potomkowie związali się z branżą IT w roli specjalisty lub programisty. Mamy również doceniają tę ścieżkę kariery, ale równie prestiżowa jest dla nich funkcja lekarza.
– Branża IT nie stoi w miejscu i szturmem wkracza do kolejnych sektorów, by dzięki nowym technologiom wspierać efektywność i jakość pracy w firmach. Już obecne pokolenie kontakt z technologią ma niezależnie od wykonywanego zawodu. Możemy dziś wybrać kurs programowania dostosowany do wieku czy wykonywanego zawodu, a umiejętności rozwijają już dzieci w wieku wczesnoprzedszkolnym. I bardzo dobrze, bo zapotrzebowanie tej branży na ludzi do pracy jest ogromne. Komisja Europejska w swoim najnowszym raporcie DESI oszacowała, że tylko w Polsce brakuje ok. 50 tys. specjalistów sektora informatycznego, a w całej Unii Europejskiej ok. 600 tys. Nie dziwi mnie zatem wskazanie rodziców na programistę jako najbardziej perspektywiczny zawód – mówi Łukasz Wróbel, Wiceprezes WEBCON.
Prestiżowe TOP3
Ojcowie i mamy w gronie trzech najlepszych zawodów dla swoich pociech najczęściej wymieniali te same zawody: programistę/specjalistę IT (26% – 20%), lekarza (14% – 20%) oraz prawnika (12% – 13%). Męska część rodziców wysoko stawia również fach sportowca czy przedsiębiorcy, które uzyskały po 5% głosów.
Dla mam rola przedsiębiorcy jest również w miarę atrakcyjna, na równi z pracownikiem naukowym (5%). Znacznie mniej cenią one przyszłość sportowców, na którą wskazał tylko 1% ankietowanych. Wygląda na to, że mamy są mniej podatne na wizje sukcesów na poziomie takich gwiazd jak Robert Lewandowski.
Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!
Różne spojrzenia różnych pokoleń
W męskim TOP10 znalazły się też takie specjalizacje jak budowlaniec i pracownik naukowy (po 4%), finansista, logistyk, grafik i farmaceuta (po 3%). Okazuje się, że im mężczyzna ma więcej lat, tym częściej chce, by jego dziecko zostało programistą lub programistką (14% wskazań wśród ojców od 25 do 34 r.ż. oraz 28% wskazań wśród ojców pow. 45 r.ż.).
Młodsi natomiast częściej wybraliby zawód lekarza/lekarki dla swoich dzieci (24% wskazań wśród ojców od 35 do 44 r.ż. oraz 11% wskazań wśród ojców pow. 45 r.ż.). Podobnie ze sportowcem – starsi rzadziej celują w tę specjalizację – 3% wskazań wśród ojców pow. 45 r.ż. i aż 14% wskazań wśród mężczyzn 25-34 lata i 9% wskazań wśród tatusiów 35-44 lata.
Kobiety coraz mocniej doceniają IT
W TOP10 rankingu po stronie mam są grafik, finansista, księgowy, farmaceuta i artysta (3% głosów w porównaniu do 1% po stronie ojców). Na programowanie jako przyszłość dla dziecka najczęściej decydowały się grupy wiekowe kobiet 35-44 lata oraz 45-54 lata (odpowiednio 30% i 28%).
– Wyniki badania ukazują, że panowie są bardziej techniczni i sportowi, a kobiety pragmatyczne oraz artystyczne. Widać to także w naszej branży IT, gdzie jak wynika z analizy HRS-IT, w Polsce na 5 informatyków przypada tylko 1 informatyczka. To się jednak zmienia. Dowodem na to jest fakt, że w WEBCON w ciągu ostatnich 4 lat liczba kobiet wzrosła o 45%, a udział kobiet na stanowiskach kierowniczych zwiększył się aż o 50% – mówi Joanna Banachowicz, Dyrektor Marketingu w WEBCON.
Ranking łączony
Numerem jeden w opinii dorosłych Polaków (posiadających i nieposiadających dzieci) jest programista/specjalista ds. IT (22%). Na drugim miejscu lekarz (16%), a podium domyka prawnik (11%). W TOP10 znaleźni się jeszcze kolejno: pracownik naukowy, przedsiębiorca,sportowiec, grafik, finansista, farmaceuta, artysta. Najmniej przyszłość swoich dzieci Polacy widzą w roli marketingowców, dziennikarzy, rekruterów, Youtuberów i handlowców.
centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery