Kursy i szkolenia w CV – o czym warto pamiętać?

Certyfikat językowy, kurs coachingu, a może szkolenie menagerskie? Oferta firm szkoleniowych jest tak szeroka, że na zrobienie wszystkich kursów jakie oferują nie starczyłoby nam życia zawodowego. W tak szerokiej gamie produktów i usług szkoleniowych ciężko jest wybrać to, co wartościowe i co przyczyni się do rozwoju naszej kariery zawodowej

Spójrzmy zatem na usługi szkoleniowe okiem rekrutera.

Nie ilość a jakość

Pamiętam CV kandydata, którego sekcja dotycząca kursów i zdobytych certyfikatów zajmowała dwie strony wydruku. Pan miał niespełna 30 lat i stał dopiero na progu kariery zawodowej. Zapytałam go, skąd taka liczba ukończonych szkoleń. Odpowiedział, że nigdy nie wiadomo, co się w życiu przyda. Ciężko z taką opinią dyskutować, ale przy poszukiwaniu pracy radziłabym jednak połączyć ją z zasadą umiaru i dopasowania tematycznego ukończonych kursów do procesu rekrutacji. Innymi słowy: starając się o posadę handlowca nie chwalmy się w CV ukończonym kursem szydełkowania czy strzyżenia psów. To cenne, aby człowiek miał w życiu wiele pasji i próbował różnych rzeczy, ale umieszczanie w CV wszystkich zdobytych certyfikatów i kursów powoduje, że ciężko znaleźć to, co naprawdę wartościowe. Dlatego też wpisuj w CV tylko te kursy i zdobyte certyfikaty, którymi chciałbyś się pochwalić przyszłemu pracodawcy.

Kurs kursowi nierówny

Najlepiej tę prawdę pokazuje przypadek kursów z coachingu. Czy wiesz, że coachem można zostać już za 49 zł wykupując kurs on-line? Ale można przejść też długą ścieżkę międzynarodowych akredytacji poprzedzonych kilkumiesięcznymi przygotowaniami, szkoleniami, sesjami próbnymi i egzaminami. Jak sądzisz poszukując do firmy coacha, z usług którego z nich skorzystam? Pamiętaj, że rekruterzy zwracają uwagę nie tylko na ukończone kursy, ale również na to kto je organizował, czy kurs zakończył się certyfikacją i kto ją może potwierdzić. Szczególnie w zakresie takich zawodów jak np. coach czy trener biznesu, organizator szkolenia i certyfikacji ma dla rekrutera ogromne znaczenie.

Czas działa na Twoją niekorzyść.

Ma to szczególne znaczenie przy kursach dotyczących kompetencji językowych czy komputerowych. Dla rekrutera bardziej istotne niż fakt, że 12 lat temu zdobyłeś certyfikat znajomości języka angielskiego na poziomie B2 będzie to, czy nadal potrafisz porozumiewać się języku obcym na tym poziomie. Jeśli więc przez ostatnie 12 lat nie rozmawiałeś po angielsku i czujesz, że twoje kompetencje językowe już dawno odbiegają od poziomu zadeklarowanego w certyfikacie to po prostu pomiń jego zdobycie w CV. Podobnie z kursami komputerowymi. Mówi się, że w tych dwóch obszarach termin ważności certyfikatu upływa po dwóch latach. Po tym czasie rekruter bezwzględnie musi podczas rozmowy rekrutacyjnej zweryfikować aktualny poziom kwalifikacji kandydata.

Specjalizacja ma wartość

Dzisiaj rekruterzy szukają specjalistów. Dlatego też zamiast iść na kolejne szkolenie na temat komunikacji może zastanów się, czy w  Twoim obszarze zawodowym są organizowane szkolenia dla fachowców? Gwarantuję Ci, że większe wrażenie zrobi na rekruterze ukończone przez ciebie jedno wysoce specjalistyczne szkolenie zawodowe, niż pięć kursów na tematy ogólnorozwojowe.

Podsumowując. Zanim umieścisz w swoim CV informację o odbytym szkoleniu, kursie i zdobytym certyfikacie zadbaj o kilka elementów:

  1. Spójność ukończonego szkolenia ze stanowiskiem, o które się ubiegasz
  2. Aktualność szkolenia (zamieść w CV datę ukończenia kursu lub zdobytego certyfikatu)
  3. Zadbaj o to, by poziom Twoich realnych kompetencji nie odbiegał od tych zadeklarowanych w certyfikatach
  4. Lepiej ukończyć mniej, ale wartościowych kursów
  5. Rynek pracy ceni specjalizację – również w zakresie usług rozwojowych

 

Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!

Comments are closed.