Współczesny rynek pracy jest bardzo wymagający. O tym wie chyba każdy, kto na nim funkcjonuje. Najmocniej jednak przekonują się o tym ci, którzy pracy dopiero poszukują. Wachlarz kompetencji i umiejętności, jakie są doceniane przez pracodawców, jest niezwykle szeroki.
Jest jednak jedna kluczowa cecha, którą chce mieć pracodawca u każdego pracownika zatrudnionego w swojej firmie i to bez względu na branżę czy też trendy panujące aktualnie na rynku pracy.
Ważne, żeby chciało ci się pracować
W niektórych branżach motywacja do pracy jest tak naprawdę jedynym wymogiem stawianym przez pracodawców. W innych – to wartościowy dodatek do posiadanych kwalifikacji. Zawsze jednak to istotny czynnik, który decyduje zarówno o wyborze danego kandydata, jak i późniejszej ocenie wartości, jakie wnosi w struktury firmowe po tym, jak uzyska zatrudnienie.
Brak Ci doświadczenia zawodowego? Zawalcz chęciami!
Zaprezentowanie pracodawcy na rozmowie rekrutacyjnej swojej motywacji do podjęcia zatrudnienia jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy brakuje ci doświadczenia zawodowego. To właśnie ta cecha pozwala osobom nieposiadającym praktyki w danym zawodzie zdobyć pracę, o którą się starają. Niejednokrotnie zdarzają się także sytuacje, że pracodawca mając do wyboru dwie osoby:
– jedna nie posiada doświadczenia zawodowego, lecz wykazuje chęć do pracy i szybkiej nauki swoich obowiązków,
– druga owe doświadczenie posiada, lecz jej zapał nie już tak mocny,
zdecyduje się wybrać osobę numer jeden.
Pożądane przez pracodawcę – niedoceniane przez potencjalnych pracowników
Mimo że chęci do pracy są wysoko punktowane przez pracodawców, potencjalni pracownicy wydają się nie wierzyć, jak istotny jest to kapitał. Być może wynika to po części z przekonania, że przecież każdy, kto stara się o pracę, powinien owe chęci posiadać. Rzeczywistość bywa jednak różna i o tym przekonują się nie tylko właściciele firm, ale także osoby zawodowo zajmujące się rekrutacją. Nic tak bowiem nie dyskwalifikuje kandydata do pracy podczas rozmowy kwalifikacyjnej jak pokazanie braku realnego zainteresowania podjęciem zatrudnienia na danym stanowisku.
Ważny sygnał dla pracodawcy
Jeśli prezentujemy pracodawcy postawę świadczącą o chęci do wykonywania swoich obowiązków, zawsze znacząco zwiększamy nasze szanse na pozytywne przejście procesu rekrutacyjnego. Warto pamiętać, że wykazując się tą kluczową cechą nie tylko jesteśmy gwarantem solidnego wykonywania obowiązków pracowniczych i szybkiego wdrożenia w nowe obowiązki, ale jednocześnie sygnalizujemy, że nie brak nam będzie chęci podnoszenia swoich kwalifikacji w przyszłości. Na tym firma zatrudniająca taką osobę może tylko skorzystać.
W jaki sposób pokazać swoje chęci do pracy?
Swoją wysoką motywację do pracy możemy pokazać już na etapie wysyłania dokumentów aplikacyjnych do pracodawcy. Warto wówczas napisać w wiadomości, do której załączamy nasz życiorys, kilka słów uzasadniających, dlaczego chcemy pracować w tej właśnie firmie i na tym stanowisku. Gdy zostaniemy już zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną starajmy się, aby nasza postawa komunikowała osobie rekrutującej pozytywne nastawienie do wyzwań na nowym stanowisku i to, że nie będziemy się poddawać podczas nawet najtrudniejszych zawodowych zadań, z jakimi przyjdzie nam się mierzyć. Naszym celem powinno być to, aby rekruter zobaczył w nas osobę pełną pasji i energii do działania. Prezentowanie takiej właśnie postawy podczas procesu rekrutacyjnego znacząco przybliży nas do osiągnięcia sukcesu i uzyskania zatrudnienia na stanowisku o które się staramy.
Szukasz inspiracji do rozwoju? Zajrzyj do naszych e-booków Karierowy re:start, Mistrzowskie rekrutacje i Zadbaj o swoje CV. Ciekawe propozycje zatrudnienia – zajrzyj na Oferty Pracy na Goldenline.