Kiedy zmienić pracę? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które z różnych powodów nie są zadowolone ze swojego miejsca zatrudnienia. Zmiana pracy jest stresującym wydarzeniem i ciężko wskazać najlepszy moment na wykonanie tego kroku. Sprawdźmy, jakie sygnały dają do zrozumienia, że nadeszła najwyższa pora na zmianę pracodawcy?
Ludzie decydują się na zmianę pracy z różnych przyczyn, a wśród nich może być chęć dalszego rozwoju, brak perspektyw czy toksyczna atmosfera w miejscu pracy. W jaki sposób poradzić sobie ze stresem oraz w jakich przypadkach zmiana pracy jest jedyną słuszną decyzją? Odpowiedzmy sobie na te nurtujące pytania.
Zmiana pracy – jak poradzić sobie ze stresem?
Nim przejdziemy do sygnałów zwiastujących potrzebę zmiany pracy odpowiedzmy sobie na pytanie, jak okiełznać stres podejmując tę niezwykle trudną decyzję? Zgodnie ze skalą opracowaną przez Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a stres związany ze zmianą pracy jest jedną z 20 najbardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka. Dzieje się tak, ponieważ decyzja o zmianie pracy wiąże się ze sporym ryzykiem oraz koniecznością podjęcia wielu działań. Ludzie zwyczajnie boją się konsekwencji swojej decyzji, która będzie miała wpływ na dalsze życie. Jak sobie poradzić ze strachem przed zmianą pracy?
Przede wszystkim trzeba być pewnym swojej decyzji, dlatego warto sporządzić listę powodów, dla których rezygnacja z pracy będzie dobrym pomysłem. W ten sposób łatwiej zaakceptować swoją decyzję. Kolejnym krokiem niech będzie sporządzenie dobrego planu działania obejmującego między innymi pozyskanie kwalifikacji w interesujących kierunkach. Przeanalizuj swoje kompetencje i spraw, aby odpowiadały branży jaka Cię interesuje. W końcu poszukaj wsparcia wśród bliskich. Przedstaw im swoją sytuację oraz powody podjęcia takiej, a nie innej decyzji. Bliska osoba może udzielić nieocenionego wsparcia i utwierdzić w przekonaniu o potrzebie zmian.
Na koniec staraj się zachować pozytywne nastawienie. Szukaj optymistycznych aspektów w swoim otoczeniu i zostaw po sobie pozytywne wrażenie. Wbrew pozorom odpowiednie pożegnanie ze współpracownikami i przełożonymi może znacząco podnieść samopoczucie oraz dać im do zrozumienia, że stracili wartościową osobę. Jak dobrze pożegnać się w pracy? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w artykule serwisu Aplikuj.pl. My skupmy się na sygnałach wskazujących doskonały moment na zmianę pracodawcy.
10 sygnałów, że to dobry moment na zmianę pracy:
- Wypalenie zawodowe – dotarłeś do momentu, w którym zdajesz sobie sprawę, że wykonywana praca już nie daje Ci radości. Tracisz ochotę do jej wykonywania i nie widzisz w niej możliwości rozwoju osobistego.
- Brak możliwości awansu – po wielu latach pracy ciągle zajmujesz to samo stanowisko, a w firmie nie ma możliwości na dalsze awansowanie i rozwijanie swojej kariery.
- Nużące obowiązki – wykonywane czynności stają się żmudne, mało ciekawe i niewymagające żadnego zaangażowania. W pracy zwyczajnie zaczynasz się nudzić i dostrzegasz brak możliwości wykorzystania swojego potencjału.
- Brak feedbacku od szefa – wykonujesz swoje obowiązki, starasz się, wychodzisz z inicjatywą, a szefostwo nie reaguje. Nie spotykasz się z żadną reakcją przełożonych, co prowadzi do utraty sensu swojej pracy.
- Pensja stoi w miejscu, a obowiązki rosną – zakres obowiązków na stanowisku rośnie i w pewnym momencie zaczynasz wykonywać pracę za trzech. Taka sytuacja bez odpowiedniej bonifikaty w postaci wynagrodzenia nie powinna mieć miejsca. Brak odpowiednich wynagrodzeń i ich stagnacja nie dają obrazu dobrego pracodawcy.
- Nie lubisz kolegów z pracy – nikt nie mówi, że ze współpracownikami trzeba nawiązywać przyjaźń. Jednak dobra atmosfera w miejscu pracy pozytywnie wpływa na morale i efektywność. Przebywanie z osobami, których się nie lubi na dłuższą metę potrafi być destrukcyjne dla człowieka.
- Jesteś ofiarą mobbingu – niestety mobbing jest poważnym problemem, a jego ofiary nie powinny milczeć. Wszystkie niewłaściwe zachowania przełożonych lub współpracowników należy natychmiast zgłaszać odpowiednim służbom. Niestety dla ofiary mobbingu pozostanie w danej firmie może być zbyt trudne.
- Myśl o pracy powoduje u Ciebie niepokojące objawy – praca powoduje często wiele stresu z różnych przyczyn. Odczuwanie strachu przed udaniem się do pracy wymaga natychmiastowego działania. Pozostawanie w tak toksycznej sytuacji może mieć bardzo poważne konsekwencje.
- Sytuacja firmy się pogarsza – gospodarka notuje swoje wzloty i upadki, a co za tym idzie kondycja wielu firm się dynamicznie zmienia. Zdarza się tak, że w przedsiębiorstwie, w którym pracujesz zaczyna się dziać źle. Oszczędności na pracownikach i działalności firmy pokazują, że praca w danym zakładzie może nie mieć przyszłości.
- Zazdrościsz osobom, które już nie pracują w Twojej firmie – współpracownicy odchodzą do innych zakładów i nieraz można usłyszeć jak to im jest lepiej. Nie zawsze takie doniesienia są prawdziwe, ale gdy pojawia się zazdrość sami sobie dajemy znać, że pora na zmianę.
W Twoim życiu może się pojawić wiele sygnałów dających do zrozumienia, że najwyższa pora zmienić pracę. Warto się w nie wsłuchać i zacząć działać. Oczywiście są lepsze i gorsze momenty na zmianę pracy, ale gdy narasta w Tobie zmęczenie zajmowanym stanowiskiem lub co gorsza praca wywołuje autentyczne cierpienie to warto zadbać o siebie i wykonać ten ciężki krok. Przecież nowa praca może się okazać tą wymarzoną.