Chyba każdy choć raz słyszał słynne powiedzenie Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu”. Brzmi ekscytująco, ale nie jest to wcale takie proste
Wymaga bowiem podjęcia wysiłku, w rezultacie którego Twoje dotychczasowe życie może wywrócić się do góry nogami. Jeśli jednak będziesz każdego dnia budzić się z uśmiechem na ustach na myśl o nadchodzącym dniu, czyż nie jest to cena warta jej zapłacenia? Niezależnie od tego, na jakim etapie życia jesteś – czy dopiero zaczynasz swoją ścieżkę zawodową, chcesz zmienić obecną pracę czy zacząć w zupełnie nowym zawodzie – ten artykuł jest dla Ciebie. I choć nie ma czegoś takiego, jak ścieżka idealna – poniżej kilka sposób na to, jak maksymalnie możesz się do takiej przybliżyć.
Jak wybrać zawód dla siebie?
1. Dopasuj zawód do swojej osobowości
Błąd wielu osób polega na tym, że postrzegają pracę jedynie jako sposób zarobkowania. Warto jednak wziąć pod uwagę, jak dużą część naszego życia w niej spędzamy. Dlatego powinna być jak najbardziej tożsama z Twoją osobowością – z tym, kim naprawdę jesteś. Jesteś kreatywnym człowiekiem, który ma milion pomysłów na minutę i nie lubi sztywnych ram? Praca, w której królują deadline’y i działanie według określonych zasad raczej nie da Ci spełnienia. Odpowiedni zawód poza pieniędzmi pozwoli Ci także rozwijać i wyrażać siebie.
Znam osoby, które postanowiły połączyć swoją pracę z pasją, a które były z tego wyboru bardzo niezadowolone. Większość z nich zapomniała o tym, że dane zajęcie (np. siedzenie przy komputerze i prowadzenie sklepu internetowego z rowerami) zupełnie nie odpowiadało temu, jakimi są osobami (np. nastawionymi na codzienny kontakt z innymi ludźmi). Znam też osoby, które działając w branży, która ich szczególnie nie interesuje, czują się na swoim stanowisku jak ryba w wodzie.
2. Znajdź sens
Jeżeli Twoja praca będzie tylko powtarzaniem tych samych monotonnych czynności i oczekiwaniem na to, że Twoje konto zasili co miesiąc określona suma, nigdy nie będziesz z niej zadowolony. Dlatego jedną z najważniejszych rzeczy przy wyborze Twojego zajęcia jest znalezienie sensu i znaczenia w tym, co robisz. Jeśli choć w najmniejszym stopniu przysłuża się to społeczeństwu lub rozwiązuje jakiś ludzki problem, istnieje ogromna szansa, że będzie Ci dawać radość i satysfakcję. Pomyśl o tym także w kontekście swojej obecnej pracy, nawet jeśli za nią nie przepadasz – może jesteś w stanie znaleźć w niej taki cel, który sprawi, że Twoje spojrzenie na nią zupełnie się zmieni?
3. Nie podążaj ślepo za trendami
Weźmy pod lupę zawód prawnika. Z zewnątrz wygląda to tak: poważna, szanowana praca, patetyczne przemowy na sali sądowej, prestiż i ogromne pieniądze. Amerykańskie Stowarzyszenie Prawników co roku przeprowadza badanie, w którym pyta się ludzi wykonujących ten zawód, czy poleciliby go komuś bądź chcieliby, żeby wykonywały go ich dzieci. Większość z nich odpowiada: „nie.” Może Ciebie interesuje uprawa warzyw albo chciałbyś prowadzić sklep, w którym co dzień będziesz mieć kontakt z ludźmi? Płyń tam, gdzie prowadzi Cię siła Twoich ramion, a nie rzeczny nurt.
4. Wybierz styl życia, nie tytuł zawodowy
Nie myśl tylko o tym, jak chcesz pracować. Myśl o tym, jak chcesz żyć i w jaki sposób Twoje zajęcie ma się wpasować w Twój idealny, wymarzony rozkład dnia. Może tak naprawdę chcesz pracować w domu i poświęcać więcej czasu swoim dzieciom albo wyjechać na drugi koniec świata? Buduj karierę wokół swojego życia, nie odwrotnie. I na koniec, pamiętaj o jednym: znalezienie swojej idealnej ścieżki być może będzie od Ciebie wymagało wielu poświęceń, może spędzenia czasu w pracy, która kompletnie nie będzie Ci się podobać. Ale tylko próbując i poszukując masz szanse na to, że trafisz do właściwego portu i złapiesz wiatr w swoje żagle. Czyż nie jest to jeden z najważniejszych życiowych celów, który powinien sobie stawiać każdy z nas?
Autor: Michał Pasterski, tekst zaktualizowano w sierpniu 2022 r.
Szukasz inspiracji związanych z rozwojem kariery? Koniecznie przeczytaj darmowy e-book Karierowy Re:start przygotowany przez ekspertów Goldenline.