Problem znalezienia dobrej, satysfakcjonującej pracy to nie jedyne wyzwanie na ścieżce kariery. Czasami zdarza się, że ciekawych opcji mamy więcej niż jedną. Podjęcie wyboru nie zawsze jest łatwe, tym bardziej, że zwykle każda możliwość niesie za sobą inne korzyści
Co zrobić, aby spośród kilku dobrych ofert pracy, wybrać tę najlepszą?
Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na przygotowanie się do takiej decyzji. Wykorzystując te wskazówki upewnisz się, że Twoja decyzja będzie solidnie przemyślana.
1. Zbierz informacje. Poznaj od podszewki każdą firmę, która chce Cię zatrudnić. Przejrzyj całą stronę internetową, zapoznaj się z opisami produktów i działań, poznaj Profile Pracodawców, przeczytaj wpisy na blogu i na portalach społecznościowych. Poszukaj opinii o tej firmie – sprawdź opinie o pracodawcy na GoldenLine, wpisz jej nazwę w wyszukiwarce Google i przejrzyj sporą część wyników. Skontaktuj się z nimi telefonicznie jako klient i zobacz jakie mają podejście do swoich odbiorców. Na podstawie zebranych informacji zrób notatki.
2. Zrób wizualizację poszczególnych scenariuszy przyszłości. Usiądź wygodnie na fotelu, zamknij oczy i wyobraź sobie swoją przyszłość w każdej z firm, które bierzesz pod uwagę. Jak według Ciebie będzie wyglądała praca w każdej firmie? Jak to wpłynie na Twoje codzienne życie? Co będzie Ci się podobało, a co nie?
3. Jeśli to możliwe, odwiedź siedzibę firmy. Możesz nawet otwarcie powiedzieć, że zaoferowano Ci pracę i że chcesz rozejrzeć się po biurze na tyle, na ile jest to możliwe. To ważne, bo będziesz miał okazję zobaczyć swoje przyszłe miejsce pracy. W komfortowym i przestrzennym biurze pracuje się dużo lepiej niż w ciasnym i hałaśliwym miejscu.
4. Pomyśl o swojej przyszłości. Być może to nie będzie ostatnia, docelowa firma, w której będziesz pracować do końca życia. A skoro tak, to w jaki sposób dana opcja przyczyni się do realizowania twojej wymarzonej ścieżki kariery? Po której posadzie łatwiej Ci będzie wykonać następny krok?
5. Dopytaj o swoje obowiązki na danym stanowisku. Wybierz tę firmę, która oferuje Ci ciekawsze i bardziej ambitne zadania. Nie ma nic gorszego niż robienie odtwórczej roboty przez wiele miesięcy z rzędu. Zapytaj, na ile jest to praca z ludźmi? Ile czasu będziesz spędzać przed komputerem? Czy będziesz miał okazję wychodzić z biura? Czy będziesz mógł sobie pozwolić na inwencję twórczą?
6. Zaufaj swojej intuicji. Nie utknij w rozważaniu plusów i minusów każdej opcji. Przy trudnej decyzji zawsze znajdziesz dziesiątki argumentów za i przeciw każdej opcji i bardzo łatwo się w tym pogubić. Znajdź 10 minut tylko dla siebie, zamknij oczy i zadaj sobie pytanie – którą firmę chcę wybrać? I daj sobie chwilę – poczekaj na odpowiedź. Może pojawić się ona w formie subtelnego uczucia, głosu wewnętrznego lub obrazu, który pojawi się przed twoimi oczyma. Posłuchaj głosu swojego serca, nawet jeśli racjonalnie nie wydaje się to być najlepszą decyzją.
7. Pamiętaj, że to nie jest decyzja na całe życie. Zawsze możesz zmienić pracę. Oczekiwanie od siebie podjęcia idealnej decyzji często paraliżuje. Podejdź do tego z dystansem – przecież zawsze możesz zmienić zdanie. Jak już podejmiesz swoją decyzję, zrób to całym sobą. Czasami ludzie podejmują pozorną decyzję, nadal podtrzymując w sobie burzę wątpliwości i wciąż zastanawiając się, czy nie powinni jednak wybrać czegoś innego. Dlatego zapisz swój wybór na kartce papieru (dzięki temu nabierze on bardziej namacalnaego wymiaru) i całą swoją uwagę skieruj na działanie w kierunku wprowadzenia tej decyzji w życie.
Dowiedz się także, jak prawidłowo czytać ogłoszenia o pracę, co zrobić, aby otrzymywać oferty pracy bezpośrednio od rekruterów, a także sprawdź 7 miejsc w ogłoszeniu o pracę, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę.