Dobre CV to Twoje najważniejsze narzędzie podczas szukania pracy. Nawet świetnemu kandydatowi zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną może przejść koło nosa – jeśli wyśle do rekrutera byle jaki życiorys. Sprawdź, jak uniknąć błędów w dokumentach aplikacyjnych w 2022 roku i nie tylko!
CV to podstawa Twojego osobistego marketingu, którego głównym celem jest jak najlepsze przedstawienie Twojej kandydatury potencjalnym pracodawcom. Czasem rekruterzy wymagają wypełnienia dodatkowego formularza aplikacyjnego. Zdarza się również, choć coraz rzadziej, że proszą również o przesłanie listu motywacyjnego. Jednak to CV jest absolutnie podstawowym dokumentem, który będzie wymagany przy każdej rekrutacji. Dlatego to właśnie jemu powinno się poświęcić najwięcej uwagi i wysiłków.
Nie zapominaj, że CV ma przestawiać Cię jako kandydata do pracy. Kilka słów o Twoich zainteresowaniach to fajny dodatek, ale nie możesz dopuścić do zaburzenia właściwych proporcji! Życiorys to dokument ze sfery zawodowej i ponad 90% jego treści musi stanowić opis Twojego wykształcenia, doświadczenia, kompetencji i umiejętności.
Podsumowanie zawodowe czyli nowy trend w CV
Podsumowanie zawodowe to przedstawienie Twojego profilu zawodowego w pigułce. Niektórzy nazywają ten fragment CV celem albo profilem zawodowym. Zdecydowanie warto uwzględnić je w swoim dokumencie, bo bardzo często to pierwsza rzecz, jaką przeczyta rekruter po otwarciu Twojego CV.
Jest to relatywnie nowa sekcja – jeszcze kilka lat temu bardzo rzadko można było spotkać podsumowania zawodowe w życiorysach. Ten trend przyszedł do nas z zachodu i szybko zyskuje na popularności. Tymczasem mnóstwo osób korzysta ze starych wzorów CV albo po prostu nieco aktualizuje swoje dokumenty sprzed lat. Łatwo więc domyślić się, że dodanie celu zawodowego natychmiast nada Twojemu CV nowoczesnego charakteru i pozwoli Ci wyróżnić się wśród innych kandydatów. Koniecznie to wykorzystaj!
Ta sekcja powinna pełnić rolę Twojej autoreklamy w pigułce. Ma odpowiadać na pytanie, czym się zajmujesz zawodowo i dlaczego pracodawca miałby wybrać właśnie Ciebie. W swoim zawodowym bio podaj swój profil zawodowy, specjalizację oraz najważniejsze kompetencje. Napisz, jakie jest Twoje największe osiągnięcie zawodowe oraz czego szukasz w pracy lub co jest dla Ciebie ważne. Możesz również zamieścić tam swój cel w zakresie kariery – chodzi tu o długofalowe zamierzenie lub coś co przyświeca Ci w pracy, inspiruje Cię lub motywuje na płaszczyźnie profesjonalnej.
Jak napisać dobre podsumowanie do CV?
Nie wiesz czy dasz radę? Spokojnie! Zerknij na nasze wskazówki, a napisanie profilu zawodowego do CV będzie o wiele łatwiejsze:
- patrz z punktu widzenia pracodawcy – spróbuj wejść w buty rekrutera i napisz tylko o tym, co może go interesować;
- postaw na słowa kluczowe – zbuduj podsumowanie wplatając w nie najważniejsze elementy z konkretnego ogłoszenia, na jakie aplikujesz;
- trochę copywritingu nie zaszkodzi! – podsumowanie to nie jest rejestr danych – postaraj się zredagować je w sposób ciekawy, by Twoje bio fajnie się czytało;
- bądź zwięzły – Twój profil osobisty nie powinien być dłuższy niż jeden akapit (optymalne będą 2-3 krótkie zdania);
- podaj konkretne liczby – napisz np. ile masz lat doświadczenia, ile osób liczył zarządzany przez Ciebie zespół, o ile procent podniosłeś sprzedaż itp.;
- umieść podsumowanie na samej górze – ta sekcja powinna znaleźć się tuż pod Twoim imieniem i nazwiskiem, ewentualnie pod danymi kontaktowymi.
Idealny format CV czyli jaki?
W internetowych poradach znajdziesz wiele wskazówek, wedle których przykładowo CV nie powinno być za długie, a czcionka musi być miła dla oka. Co to właściwie oznacza? Jeśli masz dość ogólników i szukasz konkretów, to dobrze trafiłeś 😊 Zerknij na naszą listę bardzo precyzyjnych podpowiedzi i zaleceń:
- długość – standardem są 2 strony formatu A4. Wyjątkiem są osoby z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym na wysokim poziomie – u takich kandydatów trzecia strona będzie wybaczona; kandydaci na początku drogi zawodowej mogą mieć tylko jedną stronę – jest to w pełni zrozumiałe,
- font – polecamy Calibri lub Arial. Możesz oczywiście wybrać inne, ale uważaj zwłaszcza na rzadkie fonty, których rekruter może nie mieć zainstalowanych – wtedy komputer podmieni je na czcionki systemowe i całe Twoje piękne CV może się rozsypać,
- wielkość czcionki – w zależności od ilości treści (pamiętaj o zasadzie dwóch stron) przy standardowej treści użyj wielkości 8-12, a przy nagłówkach (nazwy sekcji) – 12-15 punktów,
- marginesy – standard to 2,5 cm. Możesz użyć mniejszych, ale nie schodź poniżej 1,27 cm, bo niektóre drukarki będą mieć problem z wydrukiem,
- białe plamy – tak rozmieść treść w swoim curriculum vitae, by nie było w nim dużych luk w treści (np. gdy połowa drugiej strony zostaje pusta),
- format pliku – swoje CV wysyłaj wyłącznie jako plik PDF. Nigdy nie załączaj życiorysu w Wordzie (rozszerzenie .doc lub .docx), bo wtedy tracisz kontrolę nad układem treści. Poza tym wygląda to nieprofesjonalnie.
Kilka dobrych rad dla CV
Wiele osób twierdzi, że nie ma co napisać w swoim życiorysie, przez co dokument jest za krótki i źle wygląda. W takim wypadku koniecznie dodaj podsumowanie zawodowe, o którym pisaliśmy wcześniej. Dobrym pomysłem będzie też sekcja w postaci Twoich największych zalet – mogą to być Twoje cechy i kompetencje, które zamieścisz w formie listy. Upewnij się również, czy przedstawiając swoje dotychczasowe stanowiska, podałeś swoje obowiązki i pełnione role.
Jeśli z kolei trudno Ci zmieścić się na dwóch stronach, to możesz spróbować zmniejszyć rozmiar czcionki i marginesów. Dobrym rozwiązaniem jest też ułożenie treści w dwóch kolumnach zamiast w jednej. Najlepiej w tym celu skorzystać z gotowych szablonów CV, które łatwo znaleźć w Internecie i wypełnić swoimi danymi. Upewnij się też, że wszystko, co napisałeś jest rzeczywiście potrzebne. Rozbudowane zdania zamień na równoważniki zdań – zajmą mniej miejsca.
Często kandydaci na samej górze wpisują „CV” albo „Curriculum vitae” i w ten sposób tracą cenny wers. Nie popełniaj tego błędu – ten napis nic przecież nie wnosi do procesu rekrutacyjnego, a rekruter doskonale wie, co mu przesłałeś.
Na koniec pamiętaj, by nadać Twojemu dziełu właściwą nazwę. Optymalne będzie np. „CV” oraz Twoje imię i nazwisko. Jeśli do nazwy dodajesz nazwę firmy, do której aplikujesz, to uważaj, by nie wysłać takiego pliku do innego pracodawcy. Powodzenia!
Podobał Ci się ten artykuł? Sprawdź inne porady od Centrum Kariery Goldenline i znajdź szybko wymarzoną pracę!