Praktycznie każde tradycyjne CV zawiera sekcję „zainteresowania”. Czy faktycznie warto ją wypełniać? Czy ktoś na nią zawraca uwagę? Czy dzięki zainteresowaniom można przykuć uwagę rekrutera? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Należy pamiętać, że informacja o zainteresowaniach jest z reguły informacją dodatkową. To nie od niej zależy czy przejdziemy do kolejnego etapu rekrutacji. Dużo ważniejsze jest doświadczenie zawodowe i/lub wykształcenie. Nie znaczy to jednak, że informacje dodatkowe nie mogą nam pomóc i dopełnić obrazu naszej osoby.
Jak pisać o zainteresowaniach w CV?
Jeśli chcemy, żeby informacja o zainteresowaniach faktycznie dopełniła nasze CV, musi to być informacja konkretna. Hasła „Muzyka, Taniec, Sport” nie powiedzą rekruterowi niczego, są więc tak naprawdę zbędne. Natomiast jeśli konkretnie napiszemy „Taniec latynoamerykański (trenuję od 2 lat)” czy „Gra na gitarze klasycznej od 8 roku życia” – pozwoli to rekruterowi poznać nas trochę lepiej. Pokażemy drugiej stronie, że jesteśmy ludźmi pełnymi pasji. Możemy się też spodziewać, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej ten temat zostanie poruszony (chociażby na początku spotkania), by rozładować nasze napięcie, dać szansę na wypowiedzenie się na temat, który jest nam bliski, znany i lubiany.
Jakie zainteresowania w CV są najlepiej widziane?
Zainteresowania nie muszą być w całości związane z naszą pracą zawodową, w końcu nie tylko pracą żyjemy. Dobrze jednak, jeśli to co robimy zawodowo też stanowi obszar naszych zainteresowań. Szczególnie jest to ważne dla osób, które dopiero zaczynają swoją karierę. Dzięki temu damy rekruterowi informację, że nawet jeśli nie mamy doświadczenia w jakiejś dziedzinie, to ją znamy, sami zdobywamy wiedzę w obszarze, w którym chcemy pracować. Rekruterzy, którzy szukają osób na stanowiska juniorskie albo stażowe mogą szukać takich informacji w CV.
Warto więc szukać pracy zgodnej z naszymi zainteresowaniami, w obszarze, w którym chcemy się rozwijać. Wtedy sekcja „zainteresowania” nie będzie tylko dodatkową, sztuczną rubryką w naszym CV, a miejscem, gdzie będziemy mogli pochwalić się tym, co już wiemy i jaką w związku z tym zdobyliśmy wiedzę i umiejętności.
Szukasz pracy? Pomoże Ci w tym e-book na temat dobrego CV przygotowany przez ekspertów Centrum Kariery Goldenline.
One thought