Jeżeli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie znajdujesz się w grupie ponad 80% pracowników, którzy nie posiadają aktualnego CV. Życiorys odświeżamy, ale dopiero wtedy, kiedy musimy szybko znaleźć nowe stanowisko i zaistnieć na rynku pracy
Większość kandydatów nie rozgląda się za nowymi możliwościami dotyczącymi swojej kariery, gdy ma stałą pracę. Tymczasem o wiele łatwiej będzie Ci szukać lepszego stanowiska, kiedy nie jesteś w podbramkowej sytuacji. Pracodawcy podchodzą pozytywniej do osób zatrudnionych. Wtedy masz szanse na znalezienie najciekawszych ofert i wybranie tej, która najbardziej Ci odpowiada. W tym celu powinieneś mieć aktualne dokumenty.
Podpowiem Ci, jak możesz skutecznie odświeżyć stare CV:
1. Przede wszystkim dodaj ostatnio zajmowane stanowisko
Dla rekruterów najistotniejsze są Twoje dwa ostatnie stanowiska. To one świadczą o aktualnych umiejętnościach. Pracodawca sprawdza, czy Twoja praca jest związana z realizowaną rekrutacją. Zastanów się, czym zajmowałeś się w ostatnim czasie. Pomyśl, jak wpłynęło to na rozwój Twoich umiejętności. Opisz doświadczenie z ostatniej pracy w formie 8 kluczowych elementów zakresu obowiązków. Nie zapomnij dodać informacji, że cały czas pracujesz na tym stanowisku.
2. Co udało mi się osiągnąć u ostatniego pracodawcy?
Jeżeli nie opiszesz swoich osiągnięć, stracisz uwagę rekrutera. Pomyśl, co nie wydarzyłoby się w firmie bez Twojego udziału? Zwróć uwagę na sukcesy, które mogą być zmierzone i były dla pracodawcy najistotniejsze. Dodanie sekcji „osiągnięcia” do ostatniego stanowiska sprawi, że będziesz ciekawszym kandydatem. Dodatkowo będzie Ci łatwiej wynegocjować satysfakcjonująca pensję.
Odpowiedz na poniższe pytania:
- czy udało Ci się zarobić/zaoszczędzić dla swoich pracodawców pieniądze? (tutaj przydatne będą dane wyrażone w procentach i podanie konkretnych działań)
- czy miałeś swój wkład w usprawnienie procesu lub jego optymalizację? (ponownie – zmiana procentowa mile widziana)
- czy wpadłeś na pomysł, który pozwolił wykonywać pewną część pracy szybciej?
- czy koordynowałeś kluczowe dla pracodawcy projekty?
Opisz osiągnięcia tak, aby zasygnalizować, jaki problem udało Ci się rozwiązać. Unikaj podawania konkretnych liczb. To może zostać uznane za brak dyskrecji.
3. Krótsze CV to lepsze CV
Najlepsze CV mają maksymalnie 2 strony. Jeżeli masz dużo interesujących projektów lub osiągnięć, które chcesz dodać do CV, pamiętaj, że rekruterzy zawsze najwięcej uwagi skupiają na pierwszej stronie dokumentów. Umieść tu dwa ostatnie stanowiska wraz z osiągnięciami oraz listę umiejętności, jakie udało Ci się nabyć. Pierwsza strona CV jest zdecydowanie najważniejsza. Unikaj tworzenia długich dokumentów. Krótka i konkretna forma CV jest zawsze doceniana przez rekruterów. Jeżeli pierwsza strona nie przekazuje ciekawych informacji dopasowanych do oczekiwań pracodawcy, mało kto zdecyduje się na przeczytanie całego dokumentu.
4. Nasyć CV odpowiednimi słowami-kluczami
Jeżeli długo nie szukałeś pracy, musisz wiedzieć, że wiele się zmieniło. Kadry i HR przestały być tym samym działem. Twoje CV jest najczęściej przeglądane przez osoby odpowiedzialne tylko za rekrutacje. Upewnij się, że najważniejsze informacje są wyraźnie widoczne. Użyj tzw. „słów-kluczy”, czyli umiejętności i wymagań opisanych w ofercie pracy. Dodatkowo, firmy coraz częściej używają systemów ATS (Appliaction Tracking System), które potrafią „słowa-klucze” z Twojego CV wyłowić. Zadbaj, aby lista umiejętności w CV odpowiadała wymaganiom w ogłoszeniu. Jeżeli chcesz sprawdzić, jakimi frazami warto nasycić swoje CV, skorzystaj z angielskiego serwisu jobscan.
5. Zadbaj o to, aby odświeżyć profile w sieci
Wpisz swoje imię i nazwisko w Google i zobacz, co można znaleźć o Tobie w sieci. Jeżeli któraś ze znalezionych informacji nie pomaga Ci w rekrutacji, zadbaj, aby ją usunąć. Upewnij się, że Twój profil na GoldenLine.pl zawiera to samo, co Twoje CV.
6. Wyślij CV na interesujące Cię stanowiska
Zobacz, jak na odświeżone CV zareagują pracodawcy. Wyślij dokumenty do firm, w których zawsze chciałeś pracować. Pamiętaj, aby dopasować CV do konkretnego ogłoszenia. Dzięki temu zwiększasz swoje szanse na kontakt ze strony rekrutera. Zaobserwuj, jakie firmy odezwą się do Ciebie jako pierwsze. To cenna informacja dotycząca Twojego profilu zawodowego. Nawiąż kontakt z rekruterami na GoldenLine.
Pamiętaj: Najciekawsze oferty pracy zazwyczaj pojawiają się wtedy, gdy wcale ich nie szukamy! Kiedy ostatni raz odświeżałeś swoje CV? Czy monitorujesz na bieżąco rynek pracy i wysyłasz swoje CV nawet, gdy jesteś zadowolony z pracy? Wypowiedz się w komentarzach.
Autor: Piotr Sosnowski, tekst zaktualizowano w lipcu 2022 r.
Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!
Szukasz pracy? Zerknij na oferty pracy na Goldenline. Po inspiracje zapraszamy także do naszych bezpłatnych e-booków Mistrzowskie rekrutacje i Wygraj rekrutację.
centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery
3 Thoughts