Co jest Pana/Pani mocną stroną? Jakie ma Pan/Pani wady? Te pytania spędzają sen z powiek osobom poszukującym pracy. Niemal każdy z nas usłyszał je przynajmniej raz na rozmowie kwalifikacyjnej. I faktycznie można je zaliczyć do grupy tych najtrudniejszych i najbardziej kłopotliwych. Rekruterzy wciąż chętnie ich używają i sprawdzają, jak kandydat z nich wybrnie.
Jak poradzić sobie z odpowiedzią, aby nie przekreślić swojej szansy na otrzymanie wymarzonej pracy?
Czynnością, od której należy zacząć jest przygotowanie się
Jeżeli przed rozmową solidnie ćwiczysz odpowiedzi na potencjalne pytania od rekrutera, nie zapomnij o zrobieniu listy swoich słabych i mocnych stron. Ważne, abyś mówił o nich świadomie i z przekonaniem. Jeżeli słysząc prośbę o podanie swoich wad i zalet zaczniesz wymyślać odpowiedzi na poczekaniu, nietrudno będzie zauważyć, że tak naprawdę improwizujesz i nie jesteś wiarygodny.
Opowiedz najpierw o zaletach
Wybierz swoje 2–3 mocne strony pod kątem stanowiska, na które aplikujesz. Pomyśl, które z nich mogą być ważne i przydatne oraz koniecznie podaj przykłady. Może to być np. skuteczność i upór w dążeniu do celu, czego dowodem jest czołowe miejsce w rankingu sprzedawców w obecnej/poprzedniej pracy. Podając przykłady potwierdzające twoje mocne strony udowodnisz, że mówisz prawdę.
Jeśli chodzi o wady, mamy tutaj twardszy orzech do zgryzienia
Po pierwsze musisz uświadomić sobie, że nie ma człowieka bez wad. Nie powinieneś się bać o nich mówić. Najlepiej wybrać 1-2 słabe strony, takie które faktycznie posiadasz. Nie warto udawać kogoś, kim się nie jest, ponieważ często ta druga strona bez problemu zauważy, że mówisz o czymś, co nie dotyczy twojej osoby. Kwestię wad można „złagodzić” podając słabe strony, z którymi starasz się walczyć. Tutaj również warto posłużyć się przykładem i opowiedzieć konkretnie, jakie podjąłeś postanowienie odnośnie danej wady i w jaki sposób je realizujesz. Przykład: ,,paliłem 10 papierosów dziennie. Poprosiłem o wsparcie bliskich i koledzy z pracy pilnują mnie, bym w pracy nie palił więcej niż 3 papierosy, w domu podobnie. Obecnie palę 4-5 razy dziennie i stopniowo zmniejszam ich ilość”.
Załóż profil zawodowy w Goldenline. Tu pracodawca stara się o pracownika>>>
Najlepszą odpowiedzią na pytanie o wady, jest podanie takich słabych stron, które można potraktować jako zaletę na stanowisku, na które aplikujemy. Dla przykładu, za wadę uważasz zbytnią szczegółowość, która może być przecież mocnym atutem w pracy na stanowisku grafika, architekta, księgowej czy copywritera. Kiedy zbytnie przejmowanie się opinią innych wymieniasz jako słabą stronę, może okazać się, że pomoże ci na przykład w codziennej pracy z trudnym klientem, który jest niezadowolony z jakości produktu i zamierzasz mu pomóc w taki sposób, aby ostatecznie był usatysfakcjonowany z zaproponowanego rozwiązania.
Można również podać wadę, która z punktu widzenia danego stanowiska nie będzie miała większego znaczenia. Tutaj jednak warto uważać, aby nie przesadzić i nie wymienić wady, która jest totalnie abstrakcyjna względem twojego profilu. Jeżeli pięć lat studiowałeś rachunkowość, a od dwóch lat jesteś księgowym i powiesz, że nie potrafisz przemawiać publicznie, jest to dość zrozumiałe i kompletnie bez znaczenia przy wykonywanym zawodzie. W końcu nie tego uczą na tym kierunku studiów i nie to robiłeś na co dzień w pracy.
Uzupełnij profil zawodowy w Goldenline i skorzystaj z szansy na lepszą pracę>>>
Bądź autentyczny, nie ściemniaj
Pamiętaj, że przy podawaniu słabych i mocnych stron, ważna jest autentyczność i to w jaki sposób potwierdzisz swoje zalety i wybronisz wady. Przywołując konkretne sposoby walki ze słabymi punktami oraz przykłady z życia zawodowego potwierdzające twoje silne strony, rekruter będzie wiedział, że ma do czynienia z osobą świadomą i odważną. Na rozmowie rekrutacyjnej należy postarać się mówić szczerze, jednak warto pominąć te wady, które mogą mieć wpływ na efekty pracy na danym stanowisku. Trzeba wyczuć granicę w szczerości. To sprawia, że pytanie o słabe strony jest najmniej lubianym przez kandydatów.
Załóż profil zawodowy w Goldenline. Tu pracodawca stara się o pracownika>>>
4 Thoughts