Nie masz pracy. I co teraz? Masz dwie opcje: Jeśli będziesz się skupiał na negatywnych stronach sytuacji, w której się znalazłeś, stracisz tylko energię na zamartwianie się nią. Siła, którą mógłbyś przeznaczyć na konstruktywne działania zostanie spożytkowana na tworzenie czarnych wizji przyszłości i rozmowy z samym sobą o tym, jak to beznadziejnie wygląda twoje życie. Z drugiej strony, możesz spojrzeć na swoją obecną sytuację zupełnie inaczej
Skoro nie masz pracy, to masz czas. Bardzo dużo czasu. Jak go możesz wykorzystać? Sposobów na to jest bardzo wiele. W tym artykule podzielę się z tobą kilkoma pomysłami na konstruktywne działania, które pomogą ci dojść tam, gdzie chciałbyś teraz być. Zacznijmy od absolutnej podstawy, jaką jest nastawienie. Przede wszystkim nie stawiaj siebie w roli ofiary. Nie zrzucaj winy na byłego szefa, na polityków, na obecną sytuację gospodarczą. W ten sposób tylko odbierasz sobie kontrolę nad sytuacją, w której się znajdujesz. Jesteś w pełni odpowiedzialny za to, gdzie jesteś oraz za to, gdzie się znajdziesz za miesiąc lub dwa. Twoja przyszłość jest w twoich rękach, nigdy o tym nie zapominaj. Obecna sytuacja wcale nie musi oznaczać, że trudniej ci będzie znaleźć pracę. Badanie przeprowadzone przez portal CareerBuilder pokazuje, że choć 40% bezrobotnych pozostaje bez pracy przez pół roku i dłużej, to jeśli są w stanie w dobry sposób wykorzystać ten czas, większość pracodawców nie zwraca uwagi na lukę w CV. Zamiast tego skupiają się na tym, co takie osoby mogą wnieść do ich firmy. I tak: 85% pracodawców jest bardziej wyrozumiałych dla takich potencjalnych pracowników, a 94% nie będzie miało gorszej opinii o takiej osobie, nawet jeśli w czasie pomiędzy ostatnią a nową pracą zatrudniło się gdzieś na niższym stanowisku. A teraz konkrety – działania, których możesz się podjąć.
Oto co możesz zrobić, aby już wkrótce mieć dobrą, satysfakcjonującą pracę:
1. Zainwestuj czas w swoją edukację
Jeśli nie masz pieniędzy na to, aby zapisać się na jakiś kurs lub do szkoły, postaw na samoedukację. W internecie znajdziesz setki darmowych stron z artykułami i filmami tłumaczącymi najróżniejsze zagadnienia. Zajrzyj na Khan Academy, platformę z kursami na rozmaite tematy, zaczynając od matematyki, biologii i fizyki, aż po programowanie, historię i sztukę. Zrób plan swojego rozwoju i każdego dnia poświęć określoną ilość czasu na wybrane dziedziny. Skup się zarówno na umiejętnościach twardych (np. programowanie lub projektowanie), jak i na umiejętnościach miękkich (np. komunikacja interpersonalna).
2. Rozwijaj umiejętności miękkie
To, jak się prezentujesz w rozmowie o pracę ma kluczowe znaczenie dla pracodawcy. To mówi o tym, jakim jesteś człowiekiem. Jeśli jesteś pewny siebie podczas rozmowy o pracę, umiesz się klarownie wysłowić, mówisz w sposób płynny i wyraźny, nie stresujesz się – zawartość twojego CV może zejść na drugi plan.
3. Zostań wolontariuszem
W ten sposób nauczysz się umiejętności interpersonalnych, będziesz mógł za darmo sprawdzić się w wielu różnych rolach, przy okazji ucząc się od bardziej doświadczonych osób. Możesz zbierać fundusze dla organizacji charytatywnych, pomagać starszym ludziom lub wspierać osoby niepełnosprawne. Poza satysfakcją płynącą z pomocy innym, takie działania z pewnością wzbogacą twoje CV.
4. Zadbaj o siebie
Zacznij uprawiać sport, zmień nawyki żywieniowe, zainteresuj się rozwojem osobistym, czytaj wartościowe książki. Wszystko to cię wzmocni i doda ci pewności siebie. Będziesz celował wyżej, i będzie ci zależało bardziej. Na rozmowie rekrutacyjnej będzie biło z ciebie zadowolenie z siebie, co z pewnością zauważy osoba odpowiedzialna za podjęcie decyzji o tym, czy dostaniesz tę pracę, czy nie.
5. Zrób wszystko co w twojej mocy, aby zdobyć pracę
Większość bezrobotnych zbyt szybko rezygnuje. W wyniku niskiego poczucia własnej wartości przychodzą na kilka rozmów o pracę z wypisanym na twarzy „przepraszam, że żyję” i jak im nie wyjdzie to rezygnują ze swoich starań. Nie poddawaj się dopóki nie znajdziesz pracy, która będzie dla ciebie zadowalająca. Wysyłaj setki CV, wybieraj się na dziesiątki rozmów o pracę, daj z siebie absolutnie wszystko.
6. Poproś o informację zwrotną
Po nieudanych rozmowach o pracę zawsze pytaj osobę, która ją prowadziła o powód, dla którego nie zdecydowali się akurat na ciebie. Może być to bezcenne źródło informacji, dzięki któremu poprawisz coś, czego wcześniej zupełnie nie byłeś świadom. Nie czekaj ani minuty dłużej i zabieraj się do działania. Twoja posada już gdzieś tam na ciebie czeka, nie każ jej czekać zbyt długo.