27 lutego odbyła się szósta edycja wirtualnej konferencji Skills Day, poświęconej rozwojowi zawodowemu, rozwojowi kariery i wsparciu w przejściu przez proces rekrutacyjny. Patronem wydarzenia było Goldenline
Kilkuset uczestników spotkało się tego dnia o 10:00 rano przed ekranami, by przez 7 godzin nabywać praktycznej wiedzy dotyczącej różnych aspektów rozwoju zawodowego i kariery. Czy to dobry pomysł na spędzenie wolnej soboty? Jak najbardziej!
Warto inwestować w swój rozwój, zwłaszcza gdy inwestycja jest niewielka, tak jak w przypadku Skills Day (cena biletu zaczynała się od 7 zł!). Dzięki internetowi, mamy dostęp do nieograniczonych zasobów, mamy możliwość dokształcania się i rozwoju kompetencji, a ilość dostępnych źródeł jest coraz większa, warto jednak zawsze stawiać na te sprawdzone.
Jak wspomina sam organizator, wirtualna formuła konferencji ma swoje ograniczenia, lecz pozwala na dotarcie do większej ilości uczestników, dzięki czemu więcej osób może skorzystać z możliwości jakie dają tego typu spotkania. To jedyne takie wydarzenie w Polsce, skierowane do osób szukających zatrudnienia, które pozwala poczuć się pewniej na rynku pracy i podejść kompleksowo do zmiany zawodowej, a także stawiać pierwsze kroki w budowaniu świadomej kariery.
Zakres tematyczny został dobrany tak, by przekazać jak najwięcej praktycznej treści w ciągu jednego dnia. Zapotrzebowanie na tę edukację jest ogromne, co widać po niesłabnącym zainteresowaniu uczestników Skills Day.
Tematyka e-konferencji każdorazowo jest różna, a szkolenia dobrane są pod temat przewodni edycji. Hasłem minionej odsłony było: “Zdobądź lepszą pracę”, a poruszane zagadnienia odpowiadały na wiele problemów, które kandydaci napotykają podczas szukania i zmiany pracy oraz stawiania kroków w karierze zawodowej.
Na uczestników konferencji czekało 5 szkoleń, podczas których mogli dowiedzieć się oni m.in. jak zwiększyć kontrolę nad swoim czasem, jak wyróżnić się na tle innych kandydatów, jak stworzyć perfekcyjne CV, jak wyznaczać swoje cele zawodowe oraz jak unikać błędów w rozwijaniu kariery.
Pomiędzy webinarami zaplanowano czas na sesje pytań i odpowiedzi do trenerów. Każdy uczestnik wydarzenia, miał szansę uzyskać spersonalizowane wskazówki dotyczące jego sytuacji zawodowej. Ta formuła szczególnie przypadła do gustu uczestnikom Skills Day, którzy aktywnie korzystali z tej interakcji przez cały dzień szkoleń. Jak można było wyczytać w komentarzach po wydarzeniu, takie eventy dla wielu osób mogą być początkiem zmian, nowej pracy i potężną dawka motywacji.
To fakt, że obecnie niektórym kandydatom trudniej nadążyć za pędzącym rynkiem pracy, za nowszymi standardami przyjętymi w rekrutacji, ponieważ odpowiednie przygotowanie wymaga od nas więcej poświęconego czasu i uwagi. Jednak dzięki naszym zwiększonym staraniom, podjęciu rozwoju zawodowego na własną rękę, tym samym nabywania nowych kompetencji i umiejętności, mamy szansę na zdobycie pracy, w której realnie chcemy pracować, a nie w której znaleźliśmy się zupełnie przypadkiem.