Europejski urząd statystyczny Eurostatu podaje, że największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia mają obecnie mieszkańcy krajów śródziemnomorskich. Jak nietrudno się domyślić, są również najmniej zadowoleni z warunków oferowanych im przez pracodawców.
Polski rynek pracy jest obecnie w doskonałej kondycji i powoli zapominamy, że jeszcze cztery lata temu bezrobocie w grupie wiekowej do 25 roku życia wynosiło ponad 25 proc. i nikt nie miał pomysłu na to, jak skutecznie pomóc młodym w stawianiu pierwszych zawodowych kroków.
Eurostat podaje, że bezrobocie w Polsce wyniosło w kwietniu 3,8 proc. i było jednym z najniższych w Europie. Dla porównania średnie bezrobocie w UE zatrzymało się w ty, czasie na poziomie 7,1 proc.
Niższe bezrobocie od Polski odnotowało tylko pięć krajów – Czechy (2,2 proc.), Islandia (2,9), Malta (3,0 proc.), Niemcy (3,4 proc.) i Węgry (3,7 proc.).
Dane te znajdują odzwierciedlenie w wynikach cyklicznych badań „Confidence Index” przeprowadzanych przez firmę Michael Page. Zgodnie z nimi, w I kwartale 2018 r. większość polskich pracowników (62 proc.) korzystnie oceniło krajowy rynek pracy i swoją obecną sytuację zawodową.
Poziom optymizmu wśród Polaków był wyższy od średniej europejskiej o 4 p.p., co uplasowało Polskę na 4. pozycji w Europie.
Bardziej usatysfakcjonowani rodzimym rynkiem pracy byli tylko Niemcy (69 proc.), Austriacy (68 proc.) i Szwedzi (68 proc.). Co ciekawe, wg Eurostatu poziom bezrobocia w Austrii i Szwecji w kwietniu br. był o wiele wyższy niż w Polsce i wynosił kolejno 4,9 proc. i 6,3 proc.
Analizując wyniki badania Michael Page, można jednak zauważyć, że reprezentanci tych krajów zdecydowanie lepiej niż Polacy oceniają przyszłość swojej kariery zawodowej. Awansu w ciągu najbliższego roku spodziewa się ponad 67 proc. Austriaków i niemal 60 proc. Szwedów. Dla porównania, wśród naszych rodaków promocji oczekuje 4 na 10 badanych.
KTO MA PROBLEM?
Najtrudniejsza sytuacja na rynku pracy panuje w krajach śródziemnomorskich. Wg Eurostatu, w marcu br. bezrobocie w Grecji wynosiło 20 proc. Nieco lepsze wskaźniki w kwietniu br. odnotowała Hiszpania (15,9 proc.) i Włochy (11,2 proc.).
To oddziałuje również na nastroje pracowników. Badanie Michael Page pokazuje, że zadowolonych z rodzimego rynku pracy jest tylko 42 proc. Włochów i 48 proc. Hiszpanów. Na tle pozostałych badanych krajów, to właśnie reprezentanci tych państwa zdecydowanie bardziej martwią się także o stabilność swojego zatrudnienia. Do niepewnej sytuacji przyznało się aż 44 proc. Włochów i 27 proc. Hiszpanów. Dla porównania, w Polsce odsetek osób niepokojących się o swoje zatrudnienie wynosi nieco ponad 17 proc.