Jesteś zmęczony swoją aktualną pracą? Może przyczyną jest rutyna lub środowisko, w którym pracujesz? Czas na zmiany! Przeniesienie biura do własnego mieszkania to świetny sposób, aby odzyskać swoją energię oraz motywację do pracy.
Office for National Statistics informuje, iż w przeciągu ostatnich lat w Anglii odnotowano znaczny wzrost liczby osób pracujących w domu. W marcu 2014 stanowiły one 13,9% (4,2 miliona) ze wszystkich formalnie zatrudnionych osób. Jest to najwyższy wynik spośród dostępnych rocznych rejestrów sięgających aż 1998 roku. Czyżbyśmy byli świadkami nowego trendu? „Mianem domowego pracownika określa się osobę, która wykonuje swoją pracę w domu lub na jego obszarze lub tę, która prowadzi biuro na terenie swojego miejsca zamieszkania, ale przeprowadza spotkania z klientami poza nim.” (Office for National Statistics). Co ciekawe, dane pokazują, że osoby wykonujące pracę w domu, zajmują bardziej wymagające oraz odpowiedzialne stanowiska. Spośród 4,2 miliona pracujących w domu (dane dla Anglii):
- 14,8% pracuje na stanowisku wyższego urzędnika lub menadżera,
- 35,2% jest specjalistą w swojej dziedzinie,
- 23,5% stanowią osoby wykonujące zawody rzemieślnicze (np. ślusarz, elektryk, mechanik).
Większość ludzi pracujących w domu – aż 63% prowadzi własną działalność gospodarczą, natomiast w biurze na własny rachunek pracuje tylko 7%. Głównie osoby starsze, powyżej 65 roku życia (38,3%), wykonują swój zawód pracując w domu, a na drugiej pozycji znajduje się młodzież w wieku 16-24 lat (5,1%).
Zalety pracy w domu
Wizja stworzenia własnej domowej pracowni może wydawać się świetnym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku. Niezależnie od tego, ile masz lat, na pewno znajdziesz wiele korzyści z pracy w domu.
Dlaczego warto pracować w domu?
1. Oszczędność czasu. Czy zastanawiałeś się, ile czasu zajmuje ci dojazd transportem publicznym albo własnym autem do miejsca pracy? Staranny makijaż czy też szykowanie ubrań? Powiedzmy, że dziennie spędzasz godzinę na wszystkie te czynności, dni roboczych w roku jest łącznie około 252, czyli tracisz dokładnie tyle godzin, które mógłbyś wykorzystać inaczej. Pomyśl, jak wiele mógłbyś dokonać dysponując tym czasem. Pracując w domu oszczędzasz te cenne godziny.
2. Oszczędność pieniędzy. Brak konieczności dojazdu do pracy oznacza brak dodatkowych kosztów. Już nie będziesz myśleć o tym, ile pieniędzy wydałeś na miejsca parkingowe i paliwo. Dodatkową zaletą jest możliwość spożycia domowego posiłku – zazwyczaj tańszego niż w restauracjach, do których chodziłeś w przerwie na lunch.
3. Więcej swobody. Jeśli obecność szefa w biurze stresuje cię (a często tak jest), w domu będziesz bardziej skoncentrowany na własnej pracy. Co więcej, nieformalna atmosfera w twoim domu sprawia, że stajesz się bardziej rozluźniony, a tym samym wydajność twojej pracy rośnie. Często masz wpływ na to, jak będzie wyglądać twój dzień pracy.
4. Bliższy kontakt z rodziną. Pracując w domu masz swoich najbliższych na wyciągnięcie ręki. W każdym momencie możesz wyjść z gabinetu i porozmawiać z najbliższymi. Twoi bliscy na pewno docenią fakt, że mimo iż jesteś zapracowany, mogą przyjść do ciebie i poprosić o pomoc. Nie daj sobie jednak wejść na głowę – poinformuj domowników, że twoja praca w domu jest tak samo ważna, jak w biurze.
5. Większa wygoda. Sam możesz stworzyć odpowiednie miejsce pracy. Nie musi to być niewygodne krzesło, które dotychczas używałeś czy stare biurko w kącie pokoju. Masz możliwość wyboru miejsca, w którym czujesz się najlepiej. Jeżeli kanapa w salonie sprawia, że czujesz przypływ energii i inspiracji, może właśnie tam powinieneś pracować? Jednak najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie specjalnego miejsca, gdzie nikt nie będzie cię rozpraszać i w którym będziesz mógł się skupić. Inwestycja w przemianę jednego pokoju w biuro na pewno wyjdzie ci na dobre.
6. Mniej interakcji z zewnętrznym otoczeniem. Oczywiście w zależności od tego, jaką jesteś osobą, możesz odebrać ten aspekt pracy w domu inaczej. Ekstrawertycy pewnie nie będą zadowoleni z ograniczonego dostępu do świata zewnętrznego. Jeżeli jednak cenisz sobie prywatność i lepiej pracujesz, gdy nikt tobie niczego nie narzuca, na pewno będziesz się lepiej czuć we własnych czterech kątach. Taki model pracy sprawi, że wydajność twoich działań wzrośnie.
7. Samodyscyplina. W momencie rozpoczęcia pracy w domu, twój czas jest bardziej elastyczny. W zależności, jaki rodzaj zleceń realizujesz, masz większą swobodę w rozporządzaniu swoim czasem. Sam też organizujesz pracę, a tym samym kontrolujesz jej postęp. Większa odpowiedzialność sprawia, że czujesz się ważniejszy i pewniejszy siebie. Dzięki samokontroli wykształcasz w sobie cechy przywódcy. To może okazać się przydatne w przyszłości.
8. Możliwość wykonywania zawodu. Niektórzy, na przykład ze względu na swoją sytuację zdrowotną, nie mają możliwości opuszczania domu na dłużej. Do tej grupy należą osoby niepełnosprawne, matki z dziećmi czy ludzie starsi. Często są to osoby o dużym doświadczeniu zawodowym, a praca w domu może być dla nich właściwym rozwiązaniem.
9. Możliwość wykonywania zleceń dla kilku firm. Oszczędzony czas pozwala ci na podjęcie dodatkowych zleceń, zwłaszcza kiedy potrzebujesz więcej gotówki.
10. Cisza i spokój. Większość z nas może mieć lepsze warunki pracy w domu niż w biurze. Pracując w jednym pomieszczeniu z wieloma osobami, możesz łatwo zostać rozproszony. Szczególnie wtedy, gdy koleżanki obok zbyt głośno rozmawiają na tematy w żaden sposób niezwiązane z pracą lub jeżeli kolega z sąsiedniego biurka zbyt natarczywie uderza w klawiaturę. W domu nie musisz się o to martwić, ponieważ zazwyczaj nic ciebie nie rozprasza, jeżeli oczywiście nie masz głośnych sąsiadów.
Odpowiedz na pytanie: czy warto?
Musisz zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście chcesz spróbować i czy jesteś na tyle odpowiedzialny, czy potrafisz pracować bez nieustannej kontroli. Wykonywanie zawodu w domu wymaga dużego poświęcenia, jak i dyscypliny, więc niekoniecznie każdy się do tego rodzaju pracy nadaje. Należy szczególnie uważać, aby nie nadużywać swobody, gdyż wówczas może to mieć poważne skutki – utratę zaufania szefa lub klienta.
Kto może pracować w domu?
Coraz bardziej podoba ci się pomysł pracy w domu, jednak nie wiesz, jak zacząć? Jeżeli chcesz zatrzymać swoje stanowisko, musisz przygotować argumenty, które przekonają twojego szefa, że rzeczywiście będziesz bardziej produktywny, pracując w domu. Jednak, gdy masz chęć dorobić sobie po pracy, jest wiele zawodów dostępnych na rynku. Przykładowe zawody to: tłumacz, grafik, dietetyk, specjalista od badań rynku, korepetytor online, konsultant edukacyjny i inne. Wybierz dziedzinę, w której czujesz się najlepiej!