Uczestniczki badania „Liderki w kancelariach prawnych 2021” przeprowadzonego przez HRK S.A., udowadniają, że mimo szklanych sufitów, dzięki zaangażowaniu i systematycznej pracy sukces jest możliwy do osiągnięcia
W dialogu dotyczącym roli kobiet w biznesie, w tym w kancelariach prawnych, poruszane są kwestie dotyczące ich kompetencji, szans na rozwój oraz trudności, z jakimi spotykają się w drodze na szczyt kariery zawodowej. Prawniczki coraz częściej angażują się w działania społeczne, polityczne i zawodowe, dzięki czemu ich rola i pozycja w prawniczym świecie rośnie. Niemniej, stereotypy społeczne dotyczące prawniczek są wciąż żywe. W polskim społeczeństwie dominuje przekonanie, że kobiety chcące odnieść sukces w branży prawniczej napotykają na szczególne ograniczenia i niewidzialne bariery związane z awansem i zajmowaniem kierowniczych stanowisk.
Pomimo równego dostępu do edukacji czy zatrudnienia, w kancelariach prawnych na szczeblach managerskich, a szczególnie zarządowych, większość dalej stanowią mężczyźni. Naturalnie ufamy ludziom, którzy wydają się nam podobni do nas – zatem w takich kulturach jak nasza, młodzi mężczyźni są bardziej zauważani i szybciej awansowani. Kobietom natomiast często są przypisywane konkretne cechy charakteru, które je szufladkują. Emocjonalność, wrażliwość, nadmierna empatia, czy zależność od innych to przykłady cech, które stworzyły stereotyp kobiety niezdolnej do sprawowania funkcji przełożonego oraz zarządzania biznesem. A jakie cechy przyczyniają się do odniesienia sukcesu w prawniczym świecie?
Zdaniem 55% prawniczek jest to przede wszystkim determinacja (zamiennie wskazywana przez uczestniczki badania jako wytrwałość). W dalszej kolejności prawniczki uznały za najważniejsze: pewność siebie (27%), komunikatywność (23%) i pracowitość (21%). Zdecydowanie mniej istotne w osiągnięciu sukcesu są ich zdaniem ambicja (9%), kompetencje (9%), odporność na stres (6%), czy szeroko rozwinięte kontakty biznesowe (6%).
To, co podkreśliła większość uczestniczek badania, to fakt że w kancelariach do pewnego momentu decyzją wyłącznie wiedza i zaangażowanie (również czasowe). W tych kryteriach kobiety w niczym nie ustępują mężczyznom, a awanse odbywają się w miarę proporcjonalnie. Jednak w pewnym momencie tempo kariery części kobiet spowalnia.
– Kobiety bardzo często muszą udowadniać swoją wartość oraz zdobywać zaufanie. Ale gdy to już następuje, ta relacja jest trwała. Oczywiście ta sytuacja się zmienia, coraz więcej kobiet zajmuje stanowiska kierownicze, ale dość powszechne jest odczucie, że muszą starać się bardziej, mocniej zapracować na awans, co paradoksalnie buduje ich wartość i pozycję zawodową – zauważa Magdalena Bylinowicz, Executive Manager, HRK Legal & Professional Services.
Siła jest kobietą
Ostatnia pandemia pokazała siłę kobiet. Organizacje zarządzane czy współzarządzane przez kobiety poradziły sobie lepiej niż te, w których zarządy były zdominowane przez mężczyzn.
– Niezależnie od tego wyjątkowego czasu korporacje doceniają różnorodność zespołu, widząc jakie korzyści, także biznesowe, to daje. Taka postawa pracodawców powoduje, że kobietom jest łatwiej awansować, zbudować swoją pozycję zawodową. Coraz więcej kobiet zajmuje stanowiska w zarządach i pokazuje, że można to łączyć z życiem prywatnym. Mają swoje rodziny, udane życie prywatne, wychodząc z biur pozostawiają prace za sobą, łączą wiele aspektów funkcjonowania i na każdym osiągają satysfakcje – podsumowuje Magdalena Bylinowicz.
Badanie przeprowadzono metodą CAVI wśród 60 prawniczek, zarządzających zespołami prawnymi. W materiale znalazły się także wypowiedzi 13 wspólniczek i partnerek największych kancelarii w Polsce.
Raport „Liderki w kancelariach prawnych 2021” dostępny jest w całości na stronie HRK.