Pozwala realizować marzenia, przeżywać przygody i budować przyjaźnie na całe życie. Czy jednak można w niej zdobywać wartościowe doświadczenie zawodowe przydatne w późniejsze pracy zawodowej?
Wszyscy obserwujemy wydłużający się okres edukacji i opóźnianie momentu wejścia na rynek pracy. Jednocześnie zwiększają się wymagania pracodawców. Nie ma się co oburzać, że firmy oczekują od kandydatów kilku lat doświadczenia. Studia to nie tylko zajęcia i imprezy, to też poznawanie różnych ludzi i zdobywanie pierwszego doświadczenia zawodowego.
Na potrzeby artykułu, do NGO (ang. Non-Governmental Organization) zaliczmy stowarzyszenia, fundacje, koła naukowe, organizacje studenckie, itp. Działają one podobnie do organizacji biznesowych, ludzie pracują tam w księgowości, zarządzaniu projektami, sprzedaży, administracji. Większe organizacje posiadają także coachów, trenerów, zespoły współpracy międzynarodowej, human relations i prawny. Kto twierdzi, że typowy student po skończeniu pięciu lat studiów, nie może mieć już minimum 3-4 lat pracy w swoim zawodzie?
Eksperymentuj
W NGO najczęściej jest za mało ludzi do wykonania potrzebnej pracy. Nie ograniczaj się do tego, co znasz i potrafisz, spróbuj różnych rzeczy. Zorganizuj przynajmniej jedną konferencję. Tam znajdziesz pracę zespołową, marketing, logistykę, współpracę z mediami, obsługę gości, finanse, rozwiązywanie konfliktów, pracę w stresie i wiele innych aspektów. Szukaj tego, czego szybko się uczysz i sprawia ci najwięcej satysfakcji. Może to być pomysł na twój rozwój zawodowy i zbudowanie ścieżki kariery!
Poznawaj ludzi
Jeśli zajrzysz na mój profil GoldenLine zobaczysz kilka miejsc, w których zdobywałem doświadczenie. Odbyłem staż w Warszawie u mojego mentora, pierwszą pracę na etat otrzymałem u znajomego z Aiesec, a do pracy w firmie szkoleniowej polecił mnie znajomy z organizacji pozarządowej. Kilku moich klientów oraz większość przyjaciół to osoby poznane podczas wolontariatu.
W NGO działają osoby z różnych środowisk i w różne środowiska trafiają później. Poświęcając swój cenny czas masz okazję do bezinteresownych znajomości. Zadawaj pytania, otwarcie słuchaj historii, wyciągaj z nich wnioski, ucz się. Nie pal mostów i utrzymuj kontakt również po zakończeniu wolontariatu lub pracy w NGO.
Działaj z misją
Robienie czegoś dla innych, do tego bez wynagrodzenia, daje poczucie udziału w czymś większym. Znajdź organizację, której cele i wartości odpowiadają twoim. Pomyśl o marzeniach i pomysłach, jakie miałeś kiedyś. Może chcesz szkolić niepełnosprawnych, pomagać bezdomnym, dbać o zwierzęta, uczyć angielskiego w Afryce czy odpowiadać na inne potrzeby środowiska naturalnego lub społecznego?
Poczujesz, jaki naprawdę masz wpływ na swoje otoczenie i będziesz się przy tym dobrze bawić. To jest, moim zdaniem, największa korzyść, jaką wyniesiesz i zapamiętasz na długie lata.
Doświadczenie jako wolontariusz dodaje smaku twojej osobowości. Pokazujesz inicjatywę, wrażliwość i pasję poparte zdobytym doświadczeniem, a to ma istotne znaczenie dla twojego przyszłego pracodawcy.
Jakie macie doświadczenia z NGO? Co jest waszą największą wartością wyniesioną z pracy i działania w tego typu organizacjach?
Szukasz inspiracji związanych z rozwojem swojej kariery? Zapraszamy do lektury e-booka Karierowy kompas, który przygotowaliśmy w Centrum Kariery Goldenline.
One thought