Rośnie liczba wypadków przy pracy. Mimo że w pandemii niemal połowa pracowników odczuwała zwiększony stres w pracy, to liczba wypadków w 2020 roku znacząco spadła. Niestety powroty do pracy stacjonarnej sprawiły, że liczba uszczerbków na zdrowiu urosła
Wypadek przy pracy – statystki
Liczba wypadków przy pracy rośnie. Czy powodem może być powrót do pracy stacjonarnej w wielu firmach? Miniony rok zakończyliśmy z wynikiem prawie 69 tys. wypadków przy pracy, co oznacza wzrost o 9,6 proc. w porównaniu rok do roku. To nadal dużo mniej niż w 2019 kiedy wypadków było ponad 83 tys. – wynika z danych GUS. Eksperci Personnel Service wskazują, że w 2021 roku zdrowiem ryzykowali najbardziej górnicy, zatrudnieni przy gospodarowaniu ściekami i odpadami oraz pracownicy ochrony zdrowia. Najgorzej jest na Podlasiu, a najbezpieczniej na Mazowszu.
Wpływ pandemii na liczbę wypadków przy pracy
Główny Urząd Statystyczny co roku zbiera informacje o wypadkach przy pracy zgłoszonych w firmach. Pandemia w znaczący sposób wpłynęła na te wyniki, bo w 2020 roku liczba wypadków przy pracy wyniosła 62,7 tys. To o 24,6 proc. mniej niż rok wcześniej. Trend jednak jest wzrostowy. W 2021 roku, kiedy część firm zdecydowała o powrocie pracowników do biur i zakładów, liczba wypadków przy pracy zwiększyła się do prawie 69 tys. To oznacza, że uszczerbków na zdrowiu lub życiu doświadczyło o 10 proc. osób więcej niż rok wcześniej.
– Na początku pandemii mówiono, że jednym z zagrożeń wprowadzania na szybko home office jest to, że nie ma jasnych zasad związanych z BHP w trakcie pracy w domu. Okazuje się jednak, że bezpieczeństwo takiej pracy jest większe, co potwierdzają wyniki GUS. Wypadkowość w 2020 roku była dużo niższa niż rok wcześniej i mniejsza niż w minionym roku, kiedy zaczynaliśmy wracać do biurowej normalności. Praca z domu generuje jednak inne wyzwania. Z „Barometru Polskiego Rynku Pracy 2021” wynika, że przymusowy home office, godzenie obowiązków domowych i zawodowych w jednej przestrzeni czy strach przed koronawirusem odbiły się na zdrowiu psychicznym Polaków. Większy niż przed pandemią stres odczuwało 46 proc. pracowników – zauważa Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service S.A.
W jakich branżach wypadków przy pracy jest najwięcej?
Z danych GUS wynika, że najwyższy wskaźnik wypadków, patrząc na rodzaj działalności gospodarczej, odnotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie (14,17), gospodarowanie ściekami i odpadami (13,23) oraz przetwórstwo przemysłowe (8,27). Najbezpieczniej mogą czuć się pracownicy, którzy pracują w informacji i komunikacji, bo tam wskaźnik wypadków wynosi zaledwie 0,74. W działalności finansowej i ubezpieczeniowej ten sam wskaźnik jest nieco wyższy i przekracza 1,17, a w działalności usługowej 1,22.
centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery