Zarobki sięgające między 5 a 8 tys. złotych netto na starcie dla kandydata bez doświadczenia, ale z biegłą znajomością dwóch języków obcych? To możliwe
Początek pracy zawodowej to czas na zdobywanie doświadczenia, uczenie się nowych rzeczy i poszerzanie zawodowych horyzontów. Z reguły pierwsze zarobki nie są w znacznym stopniu satysfakcjonujące dla młodych pracowników, a poziom wynagrodzeń zwiększa się wraz ze wzrostem stażu pracy i rozwojem kompetencji. Są jednak specjalizacje i obszary, w których młode osoby zaraz po ukończeniu studiów lub będąc w ich trakcie mogą liczyć na dobre wynagrodzenie, a należą do nich: IT, SSC/BPO, finanse oraz inżynieria i produkcja.
Na wysokość wynagrodzenia wpływa oczywiście wiele czynników. Podstawowym jest branża, w której działa firma. Inne ale nie mniej ważne to wielkość organizacji, lokalizacja oraz pochodzenie kapitału. Odrębną grupę czynników stanowią te dotyczące pracownika, a konkretniej jego kompetencji, m.in.: ukończonych studiów, znajomości języków obcych, odbytych kursów i szkoleń. Istotny wpływ na wysokość zarobków ma doświadczenie zawodowe, które niezależnie od pozostałych czynników każdorazowo przekłada się na oferowany poziom wynagrodzenia.
Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!
Zarobki sięgające między 5 a 8 tys. złotych netto na starcie dla kandydata bez doświadczenia, ale z biegłą znajomością dwóch języków obcych? Takie oferty np. na stanowisko Customer Service czy Sales Representative (tu dochodzą premie sprzedażowe) coraz częściej pojawiają się na rynku pracy w branży SSC/BPO.
Obecnie znajomość języka angielskiego nie jest już wystarczająca w perspektywie opłacalności, ponieważ coraz częściej pracodawcy uznają ten język za podstawową umiejętność. Na wzrost poziomu oferowanego wynagrodzenia wpływa z kolei biegła znajomość mało popularnych języków obcych.
– Najbardziej opłacalna jest obecnie znajomość języków niszowych. Z mojego doświadczenia w rekrutacji kandydatów do firm z sektora SSC/BPO wynika, że firmy szczególnie wysoko opłacają pracowników znających języki skandynawskie, a więc norweski, fiński, duński czy szwedzki. Jest to przede wszystkim zdeterminowane małą ilością kandydatów posiadających wspomniane umiejętności. Z kolei z bardziej znanych języków w regionie europejskim, największe możliwości zdobycia wyższego wynagrodzenia już na starcie daje znajomość języka niemieckiego lub niderlandzkiego. Mimo popularności tego pierwszego, zawsze jest on w cenie z uwagi na liczne kontakty biznesowe za naszą zachodnią granicą – mówi Mateusz Pawlak, Consultant HRK SSC/BPO.
Warto, aby osoby które są na początku swojej drogi zawodowej i nie mają możliwości pochwalenia się w CV dużym doświadczeniem, postawiły na umiejętności dodatkowe. Może to być wspomniana znajomość języków obcych, ale także informacja o ukończonych kursach i szkoleniach.
– Zdobyte certyfikaty mają dużą wartość w kontekście stanowisk juniorskich w branży finansowej. Osoba, która zdała ACCA, Sima, CIA, bądź zna system SAP ma przestrzeń do tego, aby zwiększyć swoje oczekiwania finansowe, właśnie we względu na uzyskaną certyfikację. Natomiast certyfikaty językowe nie wpływają na wysokość wynagrodzenia, jednak dobrze prezentują się w CV i dodają wiarygodności umiejętnościom kandydata. Sam proces rekrutacyjny jest też bardziej płynny, bo jeśli poziom znajomości języka obcego wynosi C1/C2 i jest potwierdzony oficjalnym certyfikatem, nie jest on przeważnie dodatkowo weryfikowany przez rekruterów – zauważa Barbara Jabłońska, Consultant HRK SSC/BPO.
centrum kariery cv dokumenty aplikacyjne działanie efektywność goldenline GoldenLine od kuchni kariera kariera zawodowa kompetencje marka osobista motywacja nowa praca nowe oferty pracy oferty pracy oferty zatrudnienia personal branding porada porady goldenline porady rekrutacyjne praca praca biurowa praca w IT praca zdalna pracownicy przegląd pracy rekrutacja rozmowa kwalifikacyjna rozmowa rekrutacyjna rozwój rozwój kompetencji rozwój osobisty rozwój zawodowy rynek pracy sukces szukam pracy szukanie pracy umiejętności weekendowy przegląd pracy wynagrodzenia wynagrodzenie zarobki zatrudnienie zmiana pracy ścieżka kariery