Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej przez Internet? Jak ustawić komputer i jak ukryć bałagan za plecami? Sprawdź, jak obecnie wyglądają rekrutacje w sieci i jak wypaść jak najlepiej podczas spotkań online z rekruterami
Część etapów rekrutacji już od bardzo dawna było realizowanych w sieci – oczywiste jest dla nas przeglądanie ogłoszeń o pracę na portalach rekrutacyjnych czy wysyłanie CV poprzez strony www. Zdarzało się również już wcześniej, że zainteresowani proszeni byli o wypełnienie krótkich (lub czasem zaskakująco długich) formularzy aplikacyjnych. Obecnie jednak za sprawą pandemii do Internetu trafiają spotkania kwalifikacyjne i nie tylko one.
Może się zdarzyć, że Twój potencjalny nowy pracodawca będzie wymagał od kandydatów udziału w różnego rodzaju testach online. Mogą to być testy osobowościowe, sprawdziany merytoryczne lub problemy do rozwiązania. Wykorzystywane są do tego dedykowane platformy, które często będą odmierzać Ci czas wyznaczony na poszczególne etapy czy pytania.
Jeszcze częściej spotkasz się z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną organizowaną online. Ich alternatywą może też być rozmowa telefoniczna lub telekonferencja, jeśli bierze w niej udział więcej uczestników. Głównym celem rezygnacji z tradycyjnych spotkań w siedzibie firmy jest zapewnienie bezpieczeństwa w dobie pandemii zarówno kandydatom, jak i pracownikom firmy. Bądź przygotowany na to, że w większości przypadków rekruter proponujący Ci rozmowę poprzez jedną z platform internetowych oczekuje, że będzie mógł Cię zobaczyć. Wyłączanie wizji w czasie spotkań rekrutacyjnych online nie jest standardem.
Rozmowa o pracę online – zła czy dobra wiadomość?
Spotkanie rekrutacyjne w sieci ma dla kandydata zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Unikając bezpośredniego kontaktu chronisz swoje zdrowie. Poza tym oszczędzasz czas, bo nie musisz tracić go na dojazd do pracodawcy. Co więcej, w swoich czterech ścianach z pewnością będziesz czuł się o wiele swobodniej i bardziej komfortowo. Na pewno ograniczy to stres związany z rozmową kwalifikacyjną. Szczególnie powinny to docenić osoby nieśmiałe, introwertycy i kandydaci z małym doświadczeniem na polu rekrutacji.
Minusem jest mniejszy kontakt z rekruterem. W takiej sytuacji będzie Ci trudniej nawiązać z rozmówcami nić porozumienia. Nie zobaczysz też przy okazji siedziby firmy.
Bądź też przygotowany na to, że rekruterzy prowadzący spotkanie online pracują w systemie home office i skorzystają z funkcji zmieniających tło. Skype, Zoom i Teams dają bowiem możliwość ustawienia tła w czasie wideokonferencji. Użytkownik może skorzystać ze zdjęć w galerii programu, ale możliwe jest też dodanie własnej fotografii lub obrazka. Inna często wykorzystywana opcja to rozmycie tła, które sprawia, że wszystko za plecami użytkownika jest mocno rozmazane. To sprytny sposób na ukrycie tła, które niekoniecznie dobrze się zaprezentuje w trakcie Twojej rozmowy o pracę online 😊
Szukasz pracy? Chcesz się rozwijać?
Goldenline to miejsce dla Ciebie!
To załatw z wyprzedzeniem
Przede wszystkim upewnij się, że w terminie uzgodnionym na rozmowę rekrutacyjną online masz możliwość spokojnej rozmowy w domu. Odradzamy spotkanie prowadzone z samochodu, kawiarni czy lokalizacji w plenerze. Poza swoim mieszkaniem (lub innym spokojnym miejscem) nie masz możliwości kontrolowania poziomu hałasu. Mogą też tam pojawić się problemy z dostępem do Internetu. Poza wyjątkowymi sytuacjami, które będziesz w stanie łatwo wytłumaczyć (np. wyjazd czy remont w domu) takie lokalizacje nie będą wyglądały korzystnie w oczach Twoich rozmówców.
Kolejna ważna sprawa do załatwienia z wyprzedzeniem to kwestie sprzętowe. Optymalne będzie skorzystanie z komputera, ewentualnie tabletu – najmniej wygodna będzie komórka. Upewnij się, że kamera i mikrofon w Twoim komputerze są sprawne. Najłatwiej przetestować to w czasie próbnego wideo spotkania z kimś zaprzyjaźnionym. W ten sposób sprawdzisz również, czy parametry Twojego komputera i jakość Twojego połączenia internetowego są wystraczające do odbywania spotkań online. Nie chcesz przecież, by Waszą rozmowę utrudniały problemy techniczne…
W zaproszeniu od rekrutera powinieneś znaleźć informację co do platformy, na której odbędzie się Wasza rozmowa. Najczęściej organizatorzy spotkań wysyłają link np. do Microsoft Teams lub Zoom. Inne narzędzia umożliwiające konferencje online to Skype, ale też rzadziej używane w kontekście zawodowym: WhatsApp czy Facebook Messenger. Upewnij się, czy konieczne jest zainstalowanie danego programu na Twoim komputerze lub założenie/zalogowanie się do konta na wybranej przez rekrutera platformie. W innym wypadku na trzy minuty przed spotkaniem w nerwach będziesz szukać hasła do nieużywanego od dawna profilu na Skype’ie…
Bezpośrednio przed spotkaniem rekrutacyjnym online
Poniżej podpowiadamy, o co zadbać tuż przed umówioną rozmową z rekruterem:
- zapewnij sobie ciszę – uprzedź domowników o ważnym dla Ciebie spotkaniu i poproś ich o zachowanie ciszy. Zorganizuj sobie miejsce rozmowy w pomieszczeniu, w którym będziesz sam, by nikt Cię nie rozpraszał. Jeśli to możliwe, zamknij drzwi, by odciąć się od innych osób w domu lub mieszkaniu.
- zadbaj o dobre oświetlenie – w świetle internetowej kamerki obraz wygląda na ciemniejszy niż w rzeczywistości, a półmrok nie zrobi dobrego wrażenia na rekruterze. Usiądź się w dobrze oświetlonym miejscu – najlepsze będzie światło słoneczne. W przypadku światła sztucznego najlepiej postawić na oświetlenie z góry, bo w przypadku lampy stojącej z boku, Twój drugi profil będzie niedoświetlony.
- sprawdź, co masz w tle – przed rozmową ustaw się w docelowym miejscu i przetestuj, co widać w kadrze. To dobry moment, by zaplanować, jak blisko komputera się ustawić lub zmienić nieco przestrzeń za Tobą. Szczególnie zwróć uwagę, by pomieszczenie nie robiło wrażenia bałaganu albo skorzystaj z opcji zmiany tła.
- ustaw komputer na odpowiedniej wysokości – jeśli zamierzasz korzystać z biurka lub stołu, to ten problem Cię nie dotyczy. Jeżeli jednak chcesz umieścić laptop na stoliku kawowym przy swojej kanapie, to uprzedzamy, że znajdzie się on za nisko! Będziesz musiał patrzeć na rekrutera nieco z góry, a Twój obraz też nie będzie optymalny. Kamera powinna znajdować się na linii Twojego wzroku lub trochę poniżej.
- ubierz się odpowiednio – garsonka i pełny garnitur nie jest konieczny, bo przecież rekruter zdaje sobie sprawę, że jesteś we własnym mieszkaniu. Jednak elegancki strój (np. smart casual) jest jak najbardziej oczekiwany. Nie ulegaj pokusie, by zestawić szykowną górę z rozciągniętymi spodniami dresowymi. Nie wszystko możesz przewidzieć 😊 Co zrobisz jeśli ktoś zadzwoni do Twoich drzwi i będziesz musiał wstać, by je otworzyć?
- wyłącz komunikatory w komputerze – wyciszenie komórki przed ważnymi spotkaniami weszło już nam w nawyk, ale przed rozmową online nie zapomnij wyłączyć wszystkich kart w przeglądarce, które mogą Ci przeszkadzać w spotkaniu o pracę. Nie chcesz przecież dekoncentrować się dźwiękami powiadomień z Facebooka…
Sama rozmowa kwalifikacyjna w sieci nie różni się mocno od swojego tradycyjnego odpowiednika. Podobnie wygląda przebieg i czas spotkania. Na koniec rekruter powinien poinformować Cię o dalszych etapach rekrutacji i podać termin informacji zwrotnej.
Pamiętaj również, że jeśli w czasie spotkania w kadr wbiegnie nieoczekiwanie Twój pies albo w pokoju obok zacznie płakać dziecko, to nie wpadaj w panikę. Rekruter też człowiek i z pewnością to zrozumie.
Szukasz pracy? Zerknij na oferty pracy na Goldenline.