Intensywnie rośnie liczba ofert zatrudnienia na Śląsku, a rąk do pracy brakuje. Największe braki kadrowe odczuwa branża produkcyjna, inżynieryjna oraz IT i obsługa klienta. Liczba wolnych wakatów w tych obszarach sięga nawet kilkunastu tysięcy
Według danych GUS, stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie śląskim wyniosła na koniec czerwca br. jedynie 4,8%. Tak niski wskaźnik bezrobocia sprawia, że firmy borykają się z dużymi trudnościami w pozyskiwaniu nowych pracowników.
– Aglomeracja Śląska bardzo intensywnie się rozwija, kolejni inwestorzy planują stworzyć miejsca pracy w tym regionie. Szczególnie dynamicznie rozwijają się sektory: shared services, outsourcing procesów biznesowych, IT. Nie można również pominąć szeroko pojętej branży produkcyjnej, która na Śląsku nadal dominuje. Produkcja boryka się z ogromnym deficytem pracowników fizycznych. Na dzień dzisiejszy na jednym z głównych portali z ogłoszeniami o pracę opublikowanych jest ponad 4 tys. ofert. Dużym wsparciem dla firm w regionie są pracownicy zza wschodniej granicy – mówi Anna Wygaś, Branch Manager HRK Katowice.
Ze względu na trend związany ze skracaniem łańcucha dostaw i zachowaniem ciągłości produkcji coraz więcej firm decyduje się na lokowanie inwestycji logistyczno – magazynowych oraz zakładów produkcyjnych na Śląsku. Tylko w ubiegłym roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna umożliwiła zrealizowanie 57 inwestycji o wartości 5 mld zł, a w bieżącym roku są już 34 otwarte projekty o wartości 1,3 mld. Powstają również nowe podstrefy KSSE, w ramach których będą prowadzone wspomniane inwestycje.
– Śląsk dominuje na tle innych regionów, KSSE jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych stref ekonomicznych na świecie i zajmuje 2 miejsce po strefie w Dubaju. Zapotrzebowanie na pracowników jest duże i będzie wzrastać. Inwestycje związane m.in. z produkcją samochodów elektrycznych przyciągną specjalistów z innych regionów – komentuje Kwapisz.
W bliskiej okolicy Katowic pozostaje sporo terenów do zagospodarowania, a kolejne podstrefy powstają w różnych miejscach na obrzeżach miast. Niezaprzeczalnie siłą tego regionu i tamtejszego rynku pracy jest fakt, że aglomeracja śląska to 14 dużych miast zlokalizowanych w promieniu 150 km z północy na południe i z zachodu na wschód. To bez wątpienia przy pracy zdalnej daje możliwość wyboru pracodawcy z dowolnej lokalizacji w aglomeracji. Dodatkowym atutem jest doskonale rozwinięta sieć komunikacyjna. To poniekąd przekłada się na rozwój rynku nieruchomości w Katowicach, gdzie powstają kolejne budynki przeznaczone pod wynajem powierzchni biurowych. Na terenie aglomeracji śląskiej są zlokalizowane uczelnie wyższe, w tym Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Śląski co niewątpliwie stanowi cenne zaplecze przyszłych wykfalifikowanych pracowników.
Szukasz swojej ścieżki na rozwój? Zaglądaj do Centrum Kariery Goldenline. Zachęcamy też do przeglądania ofert pracy i lektury naszych e-booków, w tym najnowszego Mistrzowskie Rekrutacje.